Co decyduje o bezpieczeństwie zamków meblowych?

13-03-2017

Wykorzystanie różnego rodzaju zamków meblowych ma służyć bezpieczeństwu przechowywanych w nich rzeczy. O ich skuteczności decyduje wiele warunków. Przedstawiamy czynniki, które sprawiają, że zamki faktycznie są bezpiecznym rozwiązaniem.

Czynniki decydujące o bezpieczeństwie - zastosuj zamki meblowe!

Użytkownicy zamków oczekują niezawodnej ochrony. Pod tym pojęciem mogą kryć się różne czynniki.

Wymogi wobec zamków związane z bezpieczeństwem:

  • szczelne domykanie drzwi i szuflad mebli,
  • płynne otwieranie zamka także przy częstym użytkowaniu,
  • trwałość,
  • odporność na nieuprawniony demontaż.

Oczywistym czynnikiem, który decyduje o tym, że zamki meblowe to bezpieczne rozwiązanie jest zastosowanie klucza. Jeśli szczególnie zależy nam na bezpieczeństwie, warto wybrać opcję klucza tworzonego na specjalne zamówienie.

O trwałości zamków meblowych decydują materiały, z których są wykonane zamki, szczególnie wysokiej jakości stal. Jednym z czynników zwiększających bezpieczeństwo zamków jest też stosowanie wkładek wymiennych, o których pisaliśmy w artykule na temat wymiany wkładek.

Ważną informacją jest fakt, że zamki meblowe nie posiadają dosłownie funkcji antywłamaniowej, mogą jednak sygnalizować próby włamania. Tego typu próby są skutecznie utrudnione w przypadku zamków wysokiej klasy. Jednocześnie na takich zamkach wyraźnie widać ślady każdej próby forsowania.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest poprawny montaż zamków meblowych. Przeczytaj u nas na blogu jak zamontować poprawienie zamek meblowy - Wymiana wkładek w zamkach meblowych

Przykłady bezpiecznych zamków meblowych

Producenci opracowując rozwiązania, mające w sposób szczególny chronić mienie użytkowników zamków, stosują innowacje nie tylko ze względu na potrzeby klientów. Warto wiedzieć, że przy produkcji są zobowiązani do przestrzegania różnorodnych norm dotyczących także ochrony. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, dotyczących zamków, a zwiększających bezpieczeństwo mebli. Oferta jest bardzo różnorodna:

  • szczególne wymogi bezpieczeństwa dotyczą kasetek metalowych do przechowywania i transportu pieniędzy oraz kosztowności. W przeznaczonych do nich zamkach stosuje się wkłady cylindryczne,
  • w miejscach publicznych (instytucjach, urzędach) wymaga się, by stosować zamki patentowe lub zamki z wkładką patentową, przewidujące numerację wkładek (możliwość stosowania różnych systemów zamknięć) i wspomnianą możliwość wymiany wkładki bez konieczności wymiany całego zamka,
  • bezpieczeństwu służą tzw. zamki z drążkiem obrotowym (złożone ze skrzynki zamka, drążka obrotowego i haków zamykających na dolnym i górnym końcu drążka – montowane w górnej i dolnej podłodze mebla). Pozwalają one na zamknięcie zamka przynajmniej w dwóch punktach,
  • osobną kategorią dedykowaną bezpieczeństwu mebli są zamki szyfrowe, które poza kluczem posiadają mechanizm szyfrujący, pozwalający na ustawienie dowolnej (jednej z nawet kilku tysięcy) kombinacji. Działają one na zasadzie różnych systemów ryglowania i mogą być montowane jako zamki wpuszczane lub nakładane.

Sprawność zamka można przedłużyć poddając go regularnej konserwacji np. za pomocą sprayu wazelinowego, który przede wszystkim ochroni zamek przed rdzą. Pamiętajmy też, że każdy zamek zakupiony w sklepie z akcesoriami meblowymi objęty jest gwarancją. W przypadku produktów wadliwych, których użytkowanie nie odbywa się płynnie, polecamy z niej skorzystać.


Nasi dostawcy: