Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED do twojego domu?

02-04-2025

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED do Twojego Domu?

Oświetlenie LED to najnowocześniejszy sposób oświetlenia domów, mieszkań, sklepów, hal lub magazynów. Oświetlenie LED do domu do inwestycja na długie lata, która będzie energooszczędna, bezpieczna i trwała. Warto wiedzieć, że LED to skrót od Light Emitting Diode, czyli dioda elektroluminescencyjna. Jest to półprzewodnikowe źródło światła, które emituje światło, gdy przepływa przez nie prąd elektryczny. Dzięki czemu nie zawiera ono szkodliwych dla zdrowia substancji.

 

Oświetlenie LED w mieszkaniu

 

Oświetlenie typu LED do domu to przede wszystkim rozwiązanie tańsze w eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Diody zapewniają bardzo długi czas świecenia nawet do 50 000 godzin. Dla porównania w tym czasie zużylibyśmy około 15-30 klasycznych żarówek. Diody pobierają również mniej energii co sprawia, że energooszczędność to ich drugie imię.

 

Oświetlenie typu LED do domu

 

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED do każdego pomieszczenia, zarówno jeśli chodzi o oświetlenie użytkowe jak i dekoracyjne? Poza wyżej wymienionymi zaletami warto wspomnieć również o tym, że diody mają bardzo wysoki wskaźnik oddawania barw, dają większe możliwości aranżacyjne i są bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo zapewniają pełną jasność od razu po włączeniu, bez czasu nagrzewania.

 

oświetlenie LED do każdego pomieszczenia

 

Pewnie zastanawiasz się co można oświetlić ledami? Śmiało można powiedzieć, że niemal wszystko. To rozwiązanie, które sprawdzi się przy ogólnym oświetleniu wnętrz, podświetleniem mebli oraz dekoracyjnym oświetleniem wyposażenia wnętrz.

Podstawowe elementy oświetlenia LED - co będzie potrzebne?

Oświetlenie LED to wiele możliwości aranżacyjnych – niekiedy ogranicza nas tylko wyobraźnia. Potrzebne elementy oświetlenia LED do stworzenia gotowego produktu – ich wybór zależy przede wszystkim od efektu jaki chcemy uzyskać, indywidualnych potrzeb, a także od wielkości oświetlanego pomieszczenia. Przy najprostszych rozwiązaniach jest to źródło światła (taśma LED, oprawa), włącznik, przewody oraz zasilacz.

 

Podstawowe elementy niezbędne do oświetlenia LED

 

Taśmy LED to elementy oświetlenia ledowego najczęściej wybierane przez stolarzy i klientów indywidualnych. Umożliwiają oświetlenie jednoliniowe o długości do nawet kilkunastu metrów. To dobry wybór nad blat roboczy, który zostanie równomiernie oświetlony na całej długości. Warto sięgnąć po taśmy również do miejsc takich jak szafy, oświetlenie dekoracyjne karniszy, mebli i zabudowanej wanny czy prysznica.

 

Taśmy LED - podstawowe elementy oświetlenia

 

Stwórz sam swój zestaw do oświetlenia! Każde oświetlenie LED może być inne – dopasowane pod Twoje wymagania. Długość taśmy, jej barwa i możliwość zmiany w zależności od nastroju i pory dnia, możliwość regulowania jasności, różne opcje sterowania (za pomocą pilota, włączników lub aplikacji zainstalowanej na telefonie). Dostosuj oświetlenie pod siebie, nie odwrotnie.

Zasilacze i sterowniki LED - dlaczego odpowiedni wybór jest tak ważny?

Wybór odpowiedniego zasilacza jest dość istotny dla całego systemu oświetlenia LED. Odpowiada on bowiem za działanie i bezpieczeństwo oświetlenia. Zasilacz do oświetlenia LED powinien być dostosowany przede wszystkim pod wybrane napięcie źródeł światła: 12V lub 24V. To pierwszy krok jaki powinnyśmy zrobić wybierając odpowiedni model:

 

 

Drugi krok to dobór odpowiedniej mocy – tutaj należy pamiętać, aby była ona wyższa od łącznej mocy zamontowanej taśmy czy opraw. Najlepiej doliczyć 10% zapasu, aby wszystko działało sprawnie i prawidłowo. Zasilacze do ledów to szeroka gama produktów pod kątem mocy, dostępne są 6W do ponad 200W.

Wybierając zasilacz warto zadbać o odpowiednim sterownik do ledów, który umożliwi kontrolowanie oświetlenia LED, np. p. zmianę jasności, kolorów czy efektów świetlnych. Jest niezbędny, jeśli używasz taśm LED RGB, RGBW, czy chcesz mieć możliwość ściemniania światła.

Profile do taśm ledowych - do czego będą Ci potrzebne?

Taśmy LED bez żelu wymagają specjalnej oprawy i montażu. Żeby zachować ich trwałość i ochronić przed uszkodzeniem montujemy je w osłonkach. Profil do ledów, bo o nim tu mowa, to wykonany z tworzywa sztucznego lub aluminium element, w którym montuje się taśmy.

 

Taśmy LED bez żelu mocowane w profilach


Do czego służą profile przy taśmach LED
? Przede wszystkim umożliwiają estetyczny montaż taśm. Po drugie chronią je przed kurzem, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Poprawiają wygląd, wydłużają żywotność oświetlenia i zapewniają lepsze rozpraszanie światła. Aluminiowe profile do taśm ledowych dzięki mlecznym lub przezroczystym osłonom (dyfuzorom) eliminują efekt „punktowego” świecenia.

 

Aluminiowe profile do taśm ledowych

 

Jaki profil do taśmy led kupić? Trzeba wiedzieć, że profile różnią się między sobą sposobem montażu, długością, kolorem i kloszem zaślepiającym taśmę. Sprawdź jakie rodzaje profili dostępne są w naszej ofercie:

  • Profile nakładane – inaczej nazywane jako nawierzchniowe. Montowane są na płycie mebla, np. pod szafkami wiszącymi.
  • Profile wpuszczane (wpustowe) - wbudowane w meble, sufity czy ściany, dają efekt „wtopienia” w powierzchnię. Wymagają frezowanie otworów w płycie.
  • Profile kątowe (narożne)- montowane w narożnikach (np. w rogach szafek, sufitów). Światło rozpraszane jest pod kątem.
  • Profile wieńcowe - stosowane są najczęściej w wiszących szafkach kuchennych i pełnią podwójną funkcję: oświetlają przestrzeń roboczą jednocześnie zastępując uchwyt do otwierania frontu.
  • Profile cokołowe - to specjalne listwy montowane przy podłodze, wzdłuż cokołów meblowych lub ścian. Służą do dekoracyjnego i funkcjonalnego oświetlenia podłogi, co tworzy elegancki efekt wizualny i pomaga w nawigacji po pomieszczeniu, zwłaszcza nocą.
  • Profile w formie drążków do szafy - to rozwiązanie, które łączy w sobie funkcję drążka ubraniowego i jest jednocześnie źródłem oświetlenia wewnątrz szafy.
  • Profile architektoniczne (budowlane) – umożliwiają montaż taśm ledowych w ścianach, między płytkami ceramicznymi.

Wskazówka - dobierając profil zwróć uwagę na szerokość taśmy jaką można zamontować w danym profilu, aby zmieściła się swobodnie. Dodatkowo zadbaj o estetykę wykończenia profili za pomocą zaślepek. Te niewielkie elementy pozwolą na dbałe wykończenie boków profili.

Taśmy LED - wybór odpowiedniego światła

Światło jest różnorodne, co oznacza że wybór taśmy LED wpłynie finalnie na efekt końcowy. To produkty, które różnią się między sobą barwą światła, zagęszczeniem i rodzajem diod, napięciem i mocą. Odpowiednia barwa taśmy LED pozwala na uzyskanie oświetlenia użytkowego, które sprawdzi się przy pracy lub odpoczynku. Również dekoracyjne oświetlenie można uzyskać wybierając odpowiedni kolor i barwę taśmy.

 

Taśmy LED - wybór odpowiedniego światła

 

Jak już wspominaliśmy wcześniej przy profilach, wyróżniamy 2 typy taśm: w żelu i bez żelu. Taśma LED z żelem przeznaczona jest do montażu bez użycia profili. Może być przyklejona bezpośrednio na płytę mebla, w wyfrezowanym otworze lub na jakiejkolwiek innej powierzchni. Dość często takie taśmy z żelem występują również w wersji „flex”, czyli do użycia jako neon. Ich struktura pozwala na formowane ich w napis lub określony kształt, np. serca.

Jakie napięcie taśmy wybrać?

Projektując oświetlenie liniowe z użyciem taśm można dokonać wyboru między dwoma wariantami napięcia: 12V oraz 24V. Decyzja w dużej mierze zależy od projektu oświetlenia. System o napięciu 12V nadaje się do realizacji, gdzie długość taśm nie przekracza 4 metrów. Zbyt długi odcinek taśmy może powodować spadki napięcia i jasności.

 

Jakie napięcie taśmy wybrać?

 

System 24V nadaje się do oświetlenia liniowego o długości nawet do 12 metrów. Wtedy nie występuje utrata jasności. To preferowane rozwiązanie do oświetlenia kompleksowego całych pomieszczeń. To ile metrów taśmy kupić zależy od tego, ile faktycznie taśmy zużyjemy. Najczęściej taśma LED sprzedawana jest w rolkach 5 metrowych – to standard na rynku oświetleniowym. Jeśli potrzebujesz zużyć jedynie 1 lub 2 metry taśmy to warto poszukać gotowych rozwiązań lub sprzedaży na metry.

Włączniki do oświetlenia LED - postaw na wygodę!

Sterowanie oświetleniem to aktualnie już nie tylko włączniki umieszczone na ścianie. Ilość rozwiązań zwiększa się wraz z zapotrzebowaniem na nowe, coraz bardziej kreatywne potrzeby. Do podstawowych rozwiązań zdecydowanie należy włącznik oświetlenia LED montowany w meblach, np. w zabudowie kuchennej, czyli bezpośrednio tam gdzie znajduje się źródło światła. Może to być włącznik dotykowy, reagujący jedynie na ruch dłoni, model z funkcją ściemniania.

 

Włączniki do oświetlenia LED

 

W przypadku dużych szaf warto sięgnąć po włącznik oświetlenia sensorowy, który reaguje na otwieranie drzwi, co automatycznie włącza i wyłącza oświetlenie. Bez dodatkowej ingerencji kogokolwiek. Do najnowocześniejszych rozwiązań należą włączniki na pilot, które umożliwiają zdalne sterowaniem oświetleniem w całym pomieszczeniu, np. siedząc na kanapie. Dla miłośników technologii polecamy rozwiązania takie jak aplikacja w telefonie do sterowania nawet całym oświetleniem w mieszkaniu.

 

Aplikacja Connect Mesh Hafele do sterowania oświetleniem

 

Pozostałe akcesoria przydatne do oświetlenia LED

Oświetlenie ledowe to szeroko rozbudowany system, gdzie taśmy LED można łączyć z kolejnymi, z kolei te można połączyć z oprawami. Do zasilaczy można podłączać kolejne dystrybutory itd. Dzięki temu uzyskujemy liniowe oświetlenie składające się z kilku źródeł światła, a całość można sterować za pomocą jednej aplikacji.

 

Akcesoria przydatne do oświetlenia LED

 

Do sprawnego połączenia wszystkich elementów należy zaopatrzyć się w różnego rodzaju przewody do oświetlenia LED. Szeroki asortyment przewodów przedłużających i dystrybutorów ułatwiają odpowiednie okablowanie projektu. Wszelkie złączki do taśm, złączki do listew LED, rozdzielacze i adaptery to niewielkie elementy oświetlenia, ale pełniące bardzo ważną rolę. Składają nawet największy projekt oświetlenia w jedną całość.

 

Nasi dostawcy: