Jak poradzić sobie z segregacją śmieci w kuchni?

25-10-2018

 

Każdy z nas zapewne słyszał już o przepisach dotyczących sortowania odpadów. Na osiedlach pojawiają się kolorowe pojemniki. Nie jednemu z nas nasuwają się wtedy pytania: po co w ogóle segregować śmieci i w jaki sposób?

Przede wszystkim po to, aby oddzielić surowce nadające się do ponownego przetworzenia do pozostałych. Czy wiesz, że Polacy produkują coraz więcej śmieci? 283 kg - właśnie tyle śmieci produkuje rocznie statystyczny Polak. 

 

 

Kolory ułatwiające segregację

segregacja

Nowy system segregacji odpadów dzieli je na 4 główne frakcje + odpady zmieszane. Do każdego rodzaju śmieci przypisany jest inny kolor pojemnika:

  • pojemnik niebieski - papier
  • pojemnik żółty - metale i tworzywa sztuczne
  • pojemnik zielony - szkło
  • pojemnik brązowy - odpady ulegające biodegradacji

Odpadów, których nie da się już posegregować to odpady zmieszane i wrzucamy je do pojemnika czarnego.

 

Segregacja "od kuchni"

Przepisy dotyczące usuwania odpadów mobilizują nas do segregacji śmieci. Warto więc zaopatrzyć się w kilka koszy na śmieci lub specjalne pojemniki przeznaczone do segregacji. Ułatwi to ich podział.

Nie musisz od razu kupować 4 pojemników na odpady. Na początek wystarczą dwa lub trzy. Jeden na odpady, które podlegają recyklingowi. Drugi na te, których posegregować się nie da. Trzeci na odpady organiczne. Już w ten sposób łatwiej Ci będzie zapanować nad śmieciami.

 

 

Najlepszym jednak sposobem segregowania odpadów jest umieszczenie ich w oddzielnych pojemnikach. Poszczególne odpady mają wówczas swoje miejsce i ich segregacja będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Nawet w małej kuchni wybierając odpowiednie pojemniki łatwo zagospodarujemy przestrzeń do segregacji śmieci.

Spośród dostępnych rozwiązań możemy wybrać różne pojemniki na śmieci. W zależności od miejsca jakie mamy przeznaczone na segregację odpadów, możemy wybrać odpowiadającą nam ich ilość oraz wielkość. Kosze Multino występują w różnej konfiguracji pojemników wyposażonych w pokrywki. Kolorowe rączki znajdujące się na koszach ułatwiające identyfikację koszy.

Komplety pojemników Multino zaopatrzone są w praktyczne brytfanki do przechowywania środków czystości lub detergentów. Można umieścić je nie tylko w szafkach kuchennych, ale także w wysokich szufladach.

Estetyczne i ergonomiczne rozwiązanie, to także wysuwane segregatory na odpady, które dzięki swojej funkcjonalności pozwolą na optymalne zagospodarowanie szafek. Segregatory wyposażone są najczęściej w pokrywę, co zapewnia higieniczny dostęp do koszy. Mocowanie na prowadnicach pozwala na wysunięcie całych koszy poza szafkę, ułatwiając prace kuchenne. 

 

 

Identyfikację pojemników na poszczególne kategorie odpadów, ułatwią elementy kolorystyczne koszy lub oznaczenie ich odpowiednimi naklejkami lub napisami.

Ważne, aby pojemniki na odpady wykonane były z trwałego i łatwego w czyszczeniu tworzywa, zapewniającego komfortowe użytkowanie przez lata. Spośród różnorodnych modeli warto wybrać taki, który będzie dopasowany do szafek oraz naszych preferencji.