Jak wybrać ławę do salonu?

06-09-2017

Salon to domowe centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Nieważne, czy jest to nieduży pokój w mieszkaniu w budownictwie wielorodzinnym, czy przestronne wnętrze w nowoczesnym domu jednorodzinnym – musi być urządzony tak, by domownicy chcieli w nim spędzać czas. Praktycznym i można powiedzieć, że niezbędnym meblem salonowym jest ława. Odpowiednio dobrana sprawi, że Twój salon stanie się miejscem wygodnym, praktycznym i rodzinnym.

Ława do salonu – jakie materiały i kolory wybrać?

Pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, dotyczy materiału, z jakiego wykonana będzie ława. Obecnie dominuje drewno, płyta MDF, szkło i metal. Jeśli nie chcesz, by ława była meblem dominującym w salonie, wybierz model ze szkła. Pasuje do większości wnętrz, a przy tym dodaje salonowi elegancji.

W przypadku trudnego wyboru w jakim stylu wybrać ławę do wnętrza odsyłamy do naszego artykułu na blogu: Nowoczesna ława: w stylu industrialnym, czy prowansalskim?

Nowoczesna chromowana ława do salonu z przezroczystym blatem

Możesz też zdecydować się na kupno ławy ze szklanym blatem i ławy z drewnianymi nogami. Zwłaszcza jasne kolory drewna, takie jak dąb sonoma czy naturalna sosna, świetnie komponują się ze szkłem, nadając meblowi optycznej lekkości i ocieplając neutralne szkło. Szklane ławy to bardzo nowoczesne a zarazem minimalistyczne rozwiązanie które, sprawdzi się w prawie każdym wnętrzu.

Więcej o szklanych ławach pisaliśmy już na naszym blogu w artykule: Meble jak z bajki – szklane ławy: delikatne, ale wytrzymałe

Nowoczesna ława z białą wstawką

Drewno lub płyta w ciemnych barwach to z kolei rozwiązanie, które sprawdzi się w jasnych wnętrzach. Poza tym ciemnie drewno wybrzmiewają w tonach szlachetności i prestiżu, więc jeśli salon ma wywierać na gościach silne wrażenie, możesz zdecydować się na taką ławę.

Czarna ława na metalowych nogach

Białe ławy: te zawsze będą dobrze wyglądać we wnętrzach skandynawskich i minimalistycznych. Dla uzyskania ciekawego efektu kontrastu można dobrać komplet wypoczynkowy w czarnym lub ciemnym kolorze – ale uwaga: nie każdy wystrój zniesie taką kompozycję.

Minimalistyczny biały okrągły stolik

Funkcjonalność ławy

Po podjęciu trudnej decyzji w sprawie kolorystyki i materiałów, czas skupić się na praktycznych przesłankach, które pomogą nam wybrać właściwy model. Największą rolę odgrywa tutaj rozmiar salonu. Ława nie może przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się. Nie może być również za mała, więc ważne jest, by odpowiedzieć sobie, ile osób najczęściej będzie z niej korzystać. Jeśli często przyjmujesz gości, rozważ kupno wersji rozkładanej.

Dla osób, które lubią mieć w salonie pod ręką wiele przedmiotów, dobrą opcją będzie kupno ławy z zamontowaną półką lub szufladą pod blatem. Wygodnie zmieścisz tam książki, czasopisma, laptopa, piloty do sprzętu RTV i inne niezbędne w „salonowym” życiu akcesoria.

Nowoczesna szklana ława z czarnym szkłem i złotymi nogamiJeśli posiadasz sofę z funkcją spania i często z niej korzystasz, to praktycznym rozwiązaniem będzie wybór ławy mniejszej i lżejszej, którą łatwo można przesuwać. Dobrym pomysłem jest też doposażenie mebla w kółka lub wybór takiej ławy, która ma to rozwiązanie w standardzie.

Co do kształtu ławy, to najbardziej funkcjonalna będzie ława prostokątna. Ale w sklepach znajdziesz też meble kwadratowe, okrągłe, w kształcie elipsy czy o awangardowych, nieregularnych kształtach. Warto tu zaznaczyć, że najrozsądniejsze w przypadku posiadania małych dzieci będzie kupno ławy o zaokrąglonych rogach, bowiem ostre kanty mogą doprowadzić do niebezpiecznego urazu. Innym pomysłem może też być dokupienie specjalnych nakładek na narożniki mebli.

Podsumowanie: ława to salonowe must have

Często można się spotkać z krytyką ław do salonu, ze względu na ich niedużą wysokość, która uniemożliwia wygodne spożywanie posiłków. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to mebel zaprojektowany z myślą o jadaniu przy nim posiłków, ale o wypoczynku, rodzinnych i towarzyskich posiedzeniach. Jeśli zaakceptujesz jego przeznaczenie, z pewnością łatwo będzie Ci przyznać, że ława to niezbędny element każdego rodzinnego centrum relaksu.


Nasi dostawcy: