Jak wybrać odpowiedni podnośnik Aventos do frontów?

30-08-2016

 

Podnośniki Aventos przeznaczone są do montażu frontów górnych na ucios. Przy dokonaniu prostych zmian pozycji można ich używać również do frontów z podfrezowaniem. Podnośniki te gwarantują wysoki komfort ruchu frontów dzięki zastosowaniu systemu cichego domyku Blumotion. W opcji dostępne jest również rozwiązanie Tip-On lub Servo-Drive. Dzięki kilku prostym wskazówkom dowiesz się jaki podnośnik będzie odpowiedni dla Twoich szafek.

 

1. Określ rodzaj frontu - to podstawa podczas wyboru podnośnika Aventos

Podnośniki Aventos to produkty przeznaczone do wielu rodzai frontów. Rozwiązania te umożliwiają różnorodne planowanie i projektowanie, zapewniając swobodny dostęp do wnętrza szafek. Odpowiednie dobranie podnośnika sprawia, że nawet szerokie fronty otwierają się bez trudu. Wybierz grupę podnośników odpowiednią dla swoich frontów:

 

Rysunek techniczny opisujący działanie podnośników Aventos

 

Podnośnik do frontu Aventos HF
 • Podnośnik aventos HF do frontów uchylno-składanych o wysokości korpusu od 480 mm do 1040 mm i szerokości nieprzekraczającej 1800 mm. Model ten sprawdzi się w wysokich i średnich dwuczęściowych frontach drewnianych i z ramką aluminiową. Dzięki regulacji frontu w trzech płaszczyznach można uzyskać idealny układ szczelin. Bezstopniowa funkcja stop zapewnia swobodny dostęp do zawartości szafki.

  Podnośnik do frontów górnych Aventos HF wyposażony jest w system cichego i delikatnego domykania - Blumotion. Pozwala on na swobodne opuszczenie frontu, który domknie się bezgłośnie.

Podnośnik do frontu Aventos HS
 • Podnośnik aventos HS do uchylno-nachodzącego frontu przeznaczony jest do stosowania w jednoczęściowych i dużych frontach. Podnośniki tego typu stosuje się w szafkach górnych, nad którymi nie znajduje się już jakakolwiek zabudowa. Po otworzeniu frontu nachodzi on nad całą zabudowę, zapewniając w ten sposób swobodny dostęp do wnętrza szafki.

  Wysokość korpusu przy tych podnośnikach powinna wynosić od 350 do 800 mm, a jego szerokość nie powinna przekraczać 1800 mm. Model ten również wyposażono w cichy domyk Blumotion. Jego zaletą jest również wielokrotnie nagradzane wzornictwo oraz łatwy i szybki montaż z prostą regulacją.

Podnośnik do frontu Aventos HL
 • Podnośnik aventos HL do frontu nad korpusem pozwala na wyjątkowo wysokie unoszenie otwieranego frontu szafki. Podnośnik ten można stosować także w szafkach, powyżej których znajdują się kolejne fronty. Jest to idealne rozwiązanie do zabudowywania dużych kuchennych powierzchni, w których chcemy wykorzystać maksymalną powierzchnię. Rozwiązanie te stosuje się również przy zabudowanie sprzętu AGD, np. mikrofalówki. Na co dzień będzie ukryta w szafce, a w razie potrzeby po uchyleniu frontu uzyskamy do niej swobodny dostęp. W pokoju rozwiązanie to może być ciekawym pomysłem na schowanie rzadziej używanych sprzętów RTV, np. odtwarzacza DVD.

  Szerokość frontu nie powinna przekraczać 1800 mm, a wysokość mieścić się w przedziale 300-580 mm. System Blumotion to jedna z wielu zalet tego modelu, tak jak łatwy i bezpieczny montaż.

Podnośnik do frontu Aventos HK
 • Podnośnik aventos HK do uchylnych frontów przeznaczony jest do stosowania w średniej wielkości szafkach górnych, których wysokość nie przekracza 600 mm, a szerokość 1800 mm. Siłowniki te nie wymagają dużej przestrzeni montażowej, dlatego też sprawdzą się w takich miejscach jak zabudowa nad lodówką.

  W komplecie znajduje się symetryczny siłownik wraz z mocowaniami do frontu drewnianego oraz z ramką aluminiową. Model HK również jak pozostałe podnośniki firmy Blum pozwala na delikatne i bezgłośne domykanie nawet ciężkich frontów. Podnośnik ten montowany jest bez zawiasów. W opcji dodatkowej można zastosować system Tip-On przy frontach bez uchwytów oraz system Servo-drive. Dzięki siłownikom HK wykorzystasz maksymalnie przestrzeń w górnej zabudowie kuchennej.

  Kąt otwarcia szafki wynosi 107°, ale przy zastosowaniu dodatkowych ograniczników można go zmniejszyć do 100° lub 75°. Maksymalny ciężar frontu przy dwóch siłownikach wynosi 18 kg. Przy szerszych korpusach producent zaleca stosowanie trzeciego siłownika, by zapobiec wyginaniu się frontu w pozycji otwartej. Po jego zastosowaniu współczynnik LF i waga frontu mogą być podwyższone o 50%. 

Podnośnik do frontu Aventos HK-S
 • Podnośnik Aventos HK-S do małego frontu uchylnego przeznaczone do szafek o maksymalnej wysokości korpusu wynoszącej 600 mm. Dzięki niewielkim rozmiarom podnośnika rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w korpusach pod zabudowę nad lodówką lub nad szafą na zapasy. Fronty otwierają się bez trudu do 107° zatrzymując się w każdej pozycji, a dzięki systemowi Blumotion zamykają cicho i delikatnie. Dzięki dodatkowym ogranicznikom kąt otwarcia można zmniejszyć do 100° lub 75°. Podnośnik dostępny jest również w wersji Tip-On do frontów bezuchwytowych, gdzie zestaw należy uzupełnić o odbojnik i adapter (opcjonlanie). 

  

2. Oblicz współczynnik mocy LF - dobierz odpowiedni podnośnik do frontu

Do wyboru odpowiedniego siłownika należy znać wysokość korpusu KH oraz wagę frontu łącznie z uchwytem. Przybliżoną wagę frontu można wyliczyć z poniższych tabelek, a następnie przemnożyć ją przez wysokość korpusu podaną w mm. Otrzymana wartość odpowiadać będzie współczynnikowi mocy LF, którą posiadać powinien siłownik. Tabela z danymi podnośników Aventos

 

Tabela z danymi podnośników Aventos

 

Tabela z danymi podnośników Aventos

 

3. Dobierz odpowiedni podnośnik Aventos

Każdy z modeli siłowników posiada odpowiedni współczynnik mocy LF, który pozwala nam określać czy dany podnośnik po otworzeniu frontu będzie wystarczająco silny, aby utrzymać go w danej pozycji. Zbyt słaby siłownik sprawi, że front po otworzeniu opadnie samoczynnie. Przy każdym modelu w specyfikacji znajdują się informacje o jego mocy - sprawdź ofertę siłowników Aventos.

 

Przykład: Szukamy podnośników do uchylnego frontu o wysokości 400 mm i szerokości 600 mm wykonanego z płyty MDF. Musimy obliczyć współczynnik mocy LF, czyli pomnożyć wysokość korpusu KH (mm) przez wagę frontu - wartość odnajdujemy w podanych wyżej tabelkach - w tym przypadku wychodzi nam 3,5 kg.

Współczynnik mocy LF = 400 mm x 3,5 kg = 1400 LF

W tym przypadku wybierzemy model 20K2300.05 z serii podnośników HK do frontów uchylnych, którego współczynnik mocy mieści się w przedziale 480-1500 LF.

Prawidłowy dobór siłownika do frontu oraz jego prawidłowy montaż ma ma ogromne znaczenia na żywotność podnośnika. Przeczytaj artykuł na naszym blogu:  Sposób montażu a trwałość podnośników Blum Aventos


Uwaga! W przypadku spornych, granicznych danych zaleca się użycie silniejszych siłowników.


Nasi dostawcy: