Jak wybrać odpowiedni podnośnik Aventos do frontów?

30-08-2016

 

Podnośniki Aventos przeznaczone są do montażu frontów górnych na ucios. Przy dokonaniu prostych zmian pozycji można ich używać również do frontów z podfrezowaniem. Podnośniki te gwarantują wysoki komfort ruchu frontów dzięki zastosowaniu systemu cichego domyku Blumotion. W opcji dostępne jest również rozwiązanie Tip-On lub Servo-Drive. Dzięki kilku prostym wskazówkom dowiesz się jaki podnośnik będzie odpowiedni dla Twoich szafek.

 

1. Określ rodzaj frontu

Podnośniki Aventos to produkty przeznaczone do wielu rodzai frontów. Rozwiązania te umożliwiają różnorodne planowanie i projektowanie, zapewniając swobodny dostęp do wnętrza szafek. Odpowiednie dobranie podnośnika sprawia, że nawet szerokie fronty otwierają się bez trudu. Wybierz grupę podnośników odpowiednią dla swoich frontów:

 

 

Aventos HF
 • Aventos HF do frontów uchylno-składanych o wysokości korpusu od 480 mm do 1040 mm i szerokości nieprzekraczającej 1800 mm. Model ten sprawdzi się w wysokich i średnich dwuczęściowych frontach drewnianych i z ramką aluminiową. Dzięki regulacji frontu w trzech płaszczyznach można uzyskać idealny układ szczelin. Bezstopniowa funkcja stop zapewnia swobodny dostęp do zawartości szafki.

  Podnośnik do frontów górnych Aventos HF wyposażony jest w system cichego i delikatnego domykania - Blumotion. Pozwala on na swobodne opuszczenie frontu, który domknie się bezgłośnie.

Aventos HS
 • Aventos HS do uchylno-nachodzącego frontu przeznaczony jest do stosowania w jednoczęściowych i dużych frontach. Podnośniki tego typu stosuje się w szafkach górnych, nad którymi nie znajduje się już jakakolwiek zabudowa. Po otworzeniu frontu nachodzi on nad całą zabudowę, zapewniając w ten sposób swobodny dostęp do wnętrza szafki.

  Wysokość korpusu przy tych podnośnikach powinna wynosić od 350 do 800 mm, a jego szerokość nie powinna przekraczać 1800 mm. Model ten również wyposażono w cichy domyk Blumotion. Jego zaletą jest również wielokrotnie nagradzane wzornictwo oraz łatwy i szybki montaż z prostą regulacją.

Aventos HL
 • Aventos HL do frontu nad korpusem pozwala na wyjątkowo wysokie unoszenie otwieranego frontu szafki. Podnośnik ten można stosować także w szafkach, powyżej których znajdują się kolejne fronty. Jest to idealne rozwiązanie do zabudowywania dużych kuchennych powierzchni, w których chcemy wykorzystać maksymalną powierzchnię. Rozwiązanie te stosuje się również przy zabudowanie sprzętu AGD, np. mikrofalówki. Na co dzień będzie ukryta w szafce, a w razie potrzeby po uchyleniu frontu uzyskamy do niej swobodny dostęp. W pokoju rozwiązanie to może być ciekawym pomysłem na schowanie rzadziej używanych sprzętów RTV, np. odtwarzacza DVD.

  Szerokość frontu nie powinna przekraczać 1800 mm, a wysokość mieścić się w przedziale 300-580 mm. System Blumotion to jedna z wielu zalet tego modelu, tak jak łatwy i bezpieczny montaż.

Aventos HK
 • Aventos HK do uchylnych frontów przeznaczony jest do stosowania w średniej wielkości szafkach górnych, których wysokość nie przekracza 600 mm, a szerokość 1800 mm. Siłowniki te nie wymagają dużej przestrzeni montażowej, dlatego też sprawdzą się w takich miejscach jak zabudowa nad lodówką.

  W komplecie znajduje się symetryczny siłownik wraz z mocowaniami do frontu drewnianego oraz z ramką aluminiową. Model HK również jak pozostałe podnośniki firmy Blum pozwala na delikatne i bezgłośne domykanie nawet ciężkich frontów. Podnośnik ten montowany jest bez zawiasów. W opcji dodatkowej można zastosować system Tip-On przy frontach bez uchwytów oraz system Servo-drive. Dzięki siłownikom HK wykorzystasz maksymalnie przestrzeń w górnej zabudowie kuchennej.

  Kąt otwarcia szafki wynosi 107°, ale przy zastosowaniu dodatkowych ograniczników można go zmniejszyć do 100° lub 75°. Maksymalny ciężar frontu przy dwóch siłownikach wynosi 18 kg. Przy szerszych korpusach producent zaleca stosowanie trzeciego siłownika, by zapobiec wyginaniu się frontu w pozycji otwartej. Po jego zastosowaniu współczynnik LF i waga frontu mogą być podwyższone o 50%. 

Aventos HK-S
 • Aventos HK-S do małego frontu uchylnego przeznaczone do szafek o maksymalnej wysokości korpusu wynoszącej 600 mm. Dzięki niewielkim rozmiarom podnośnika rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w korpusach pod zabudowę nad lodówką lub nad szafą na zapasy. Fronty otwierają się bez trudu do 107° zatrzymując się w każdej pozycji, a dzięki systemowi Blumotion zamykają cicho i delikatnie. Dzięki dodatkowym ogranicznikom kąt otwarcia można zmniejszyć do 100° lub 75°. Podnośnik dostępny jest również w wersji Tip-On do frontów bezuchwytowych, gdzie zestaw należy uzupełnić o odbojnik i adapter (opcjonlanie). 

  

2. Oblicz współczynnik mocy LF

Do wyboru odpowiedniego siłownika należy znać wysokość korpusu KH oraz wagę frontu łącznie z uchwytem. Przybliżoną wagę frontu można wyliczyć z poniższych tabelek, a następnie przemnożyć ją przez wysokość korpusu podaną w mm. Otrzymana wartość odpowiadać będzie współczynnikowi mocy LF, którą posiadać powinien siłownik.  

 

 

3. Dobierz odpowiedni podnośnik

Każdy z modeli siłowników posiada odpowiedni współczynnik mocy LF, który pozwala nam określać czy dany podnośnik po otworzeniu frontu będzie wystarczająco silny, aby utrzymać go w danej pozycji. Zbyt słaby siłownik sprawi, że front po otworzeniu opadnie samoczynnie. Przy każdym modelu w specyfikacji znajdują się informacje o jego mocy - sprawdź ofertę siłowników Aventos.

 

Przykład: Szukamy podnośników do uchylnego frontu o wysokości 400 mm i szerokości 600 mm wykonanego z płyty MDF. Musimy obliczyć współczynnik mocy LF, czyli pomnożyć wysokość korpusu KH (mm) przez wagę frontu - wartość odnajdujemy w podanych wyżej tabelkach - w tym przypadku wychodzi nam 3,5 kg.

Współczynnik mocy LF = 400 mm x 3,5 kg = 1400 LF

W tym przypadku wybierzemy model 20K2300.05 z serii podnośników HK do frontów uchylnych, którego współczynnik mocy mieści się w przedziale 480-1500 LF.

Uwaga! W przypadku spornych, granicznych danych zaleca się użycie silniejszych siłowników.