Jak zagospodarować szafkę narożną w kuchni?

06-12-2021

Spis treści:

Narożna szafka kuchenna - czy tak trudno ją zagospodarować?

Narożna szafka kuchenna to jedno z trudniejszych miejsc do zagospodarowania w zabudowie kuchennej. Pomysłów może być wiele, ale najważniejsze to wybrać taki, który maksymalnie wykorzysta tą przestrzeń, a dodatkowo pozwoli uzyskać swobodny dostęp do wszystkich przedmiotów przechowywanych w szafce narożnej.

Do tej pory narożnik w kuchni to była szafka z klasycznymi półkami i poupychanymi na nich garnkami, drobnym sprzętem AGD i zapasami żywności. Taki miszmasz, do którego trudno było się w pełni dostać. Wykorzystanie przestrzeni szafki narożnej zmieniło się z upływem czasu. Producenci akcesoriów meblowych co raz wymyślają to nowe systemy narożne. Starają się, aby były jak najbardziej funkcjonalne, aby korzystanie z narożnych szafek nie sprawiało problemu w codziennych pracach kuchennych i sprzątaniu kuchni.

 

kosze do szafek narożnych

 

Szafka narożna jest o tyle trudnym miejscem do zachowania w niej porządku i ładu, ponieważ najczęściej wyposażona jest w dość wąski front. Zwłaszcza w przypadku kuchni w kształcie litery „L”. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem są szafki narożne z frontem umieszczonym pod skosem.

zlewozmywak narożny

Szafka narożna w zabudowie kuchennej to nie tylko miejsce na półki, szuflady czy systemy do szafek narożnychJest to także dobre miejsce na umieszczenie zlewozmywaka, zwłaszcza, że na rynku dostępne są modele zaprojektowanie specjalnie z myślą o zagospodarowaniu właśnie takich miejsc. Wtedy tradycyjnie pod zlewozmywakiem można umieścić kosze do segregacji odpadów.

Zlewozmywak narożny do szafki kuchennej to wybór spośród modeli przeznaczonych zarówno do szafek zakończonych pod kątem prostym jak i skosem. Szafka narożna w kuchni nie musi być trudna w zagospodarowaniu! Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rozwiązań. Sprawdź, które będzie odpowiednie do Twojej kuchni.

Potencjał w szafce narożnej - co możemy w niej przechowywać?

Jak wiemy pojemność szafek narożnych jest dość spora w porównaniu z pozostałymi szafkami kuchennymi. Warto więc przeznaczyć to miejsce na większe przedmioty kuchenne takie jak garnki, patelnie lub drobny sprzęt AGD typu toster, opiekacz lub sokowirówka. W szafce narożnej można przechowywać również zastawę kuchenną lub artykuły spożywcze. Przy cięższych produktach warto sprawdzić jakie maksymalne obciążenie posiada wybrany system do szafki narożnej.

Wyposażenie szafek narożnych to nie tylko wysuwane półki i kosze cargo. To także narożne szuflady o różnych wysokościach. Te najniższe mogą służyć do przechowywania drobniejszych przyborów kuchennych: drewnianych łopatek, miarek, wagi kuchennej lub rękawic kuchennych.

W szafce narożnej można przechowywać również kosze na odpady. Jednym z przykładów jest system segregacji odpadów firmy Hafele. Poszczególne kosze umieszczone są na wysuwanej półce w kształcie nerki. Wystarczy jednym ruchem ręki wysunąć półkę poza korpus szafki, wyrzucić odpady i ponownie schować półkę w głąb szafki. Możliwość wysuwania tego systemu poza szafkę zapewnia swobodny i bezproblemowy dostęp do każdego z pojemników.

Kosze Magic Corner w szafce narożnej - komfort ponad wszystko

Czym jest kosz Magic Corner? To system składający się z czterech półek. Poruszają się na prowadnicach, które umożliwiają wysunięcie półek poza korpus szafki. Dobrze dobrane kosze metalowe do szafek narożnych potrafią wykorzystać aż 80% przestrzeni. Wysuwane są po dwie sztuki na raz. Najpierw należy wysunąć pierwsza parę koszy, przesunąć w bok (lewy lub prawy w zależności od modelu), a następnie można wysunąć drugą parę koszy znajdującą się w głębi szafki.

Cornery do szafek narożnych to jeden ze sposobów na efektywne wykorzystanie tzw. „ślepego” narożnika. Wysuwany kosz do szafki narożnej zaoszczędzi nam „nurkowania” w głębi szafki, aby wydostać potrzebny w danej chwili produkt. Cargo do szafki narożnej sprawia, że dostęp do zawartości jest ułatwiony, nawet najdalsze miejsce w szafce.

 

kosz magic corner


Kosze do szafek narożnych
występują w dwóch rodzajach mocowań i sposobów wysuwania ich na zewnątrz. Jednym z nich jest kosz cargo do szafki narożnej z frontem na zawiasach. W tym przypadku front jest zamocowany bezpośrednio do korpusu szafki za pomocą klasycznych zawiasów meblowych. Kosz Magic Corner należy wysunąć dopiero po otworzeniu frontu. Drugim rozwiązaniem jest front mocowany bezpośrednio do kosza. Wtedy otwierając drzwiczki od razu z nimi wysuwamy pierwsze dwa kosze.

Czym jeszcze różnią się między sobą kosze Magic Corner? Przede wszystkim wymiarami, dlatego też przy wyborze należy zwrócić uwagę do jakiej szafki przeznaczone są kosze. Niektóre z nich posiadają zwykłe druciane dno, ale modele z wyższej półki wyposażone są w pełne dno, najczęściej pokryte materiałem antypoślizgowym, który zapobiega przesuwaniu się przedmiotów umieszczonych na półkach kosza. Przykładem może być kosz narożny Magic Komfort firmy Nomet.

Kosze nerki - alternatywa dla tradycyjnych półek

Czym jest kosz nerka? To system składający się z dwóch półek, które kształtem (zresztą jaka sama nazwa mówi) przypominają nerkę. Dlaczego właśnie taki kształt? Ponieważ umożliwia on wysuwanie całej półki jednym ruchem dłoni poza korpus szafki. Gdyby półka miała inny kształt to wtedy jej krawędzie mogłyby zahaczać o wnętrze szafki.

Nerka do szafki narożnej to na pewno wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, że w prosty i szybki sposób można dostać się do pełnej zawartości wnętrza szafki. Półki umieszczone są na mechanizmach, które pozwalają na wysuwanie pojedynczo każdej z półek. Warto wybrać taki system, który dodatkowo będzie wyposażony w ciche domykanie podczas wsuwania półek do szafki. Również antypoślizgowe dno półek może być dodatkowym atutem podczas codziennych prac kuchennych.

 

kosze nerki


Wybierając kosz nerkę do szafki narożnej zwróć również uwagę na kierunek wysuwania się półek. Do wyboru dostępne są kosze nerki z lewym kierunkiem wysuwania lub prawym. Wszystko zależy, po której stronie zabudowy kuchennej stoi szafka narożna. Ważna jest również całkowita szerokość szafki oraz szerokość samego frontu, aby nie okazało się, że przestrzeń do wysunięcia półek jest zbyt wąska.

Space corner - narożna szuflada do zabudowy kuchennej

Czy wiesz, że w szafkach narożnych można zastosować również szuflady? Takim rozwiązaniem będę szuflady Space Corner firmy BLUM. Dzięki nim miejsce w narożniku można optymalnie wykorzystać. Narożne szuflady Blum wyposażone są dodatkowo w pełny wysuw, co oznacza, że szuflada całkowicie wysuwa się poza korpus szafki, a Ty uzyskujesz swobodny dostęp do jej pełnej zawartości.

 

kosz space corner do szafki narożnej

 

Szuflada w rogu to rozwiązanie z zastosowaniem standardowych frontów. Wizualnie szuflady z zewnątrz nie będą różnić się między sobą. Wszędzie będzie można zastosować takie same fronty. Cały mechanizm umożliwiający wysuwanie kryje się w środku. Podczas wysuwania szuflady jej boki uginają się do wnętrza. Dzięki temu nie kolidują z sąsiednimi frontami szafek. Fronty wracają do pozycji wyjściowej podczas zamykania szuflady.

Narożna szuflada do szafki kuchennej może być miejscem do przechowywania sztućców i przyborów kuchennych. Szuflady o wyższych bokach będą idealnym miejscem dla produktów spożywczych, garnków, misek i zastawy kuchennej. Narożna szuflada Space Corner może udźwignąć nawet cięższe przedmioty, gdyż jej udźwig wynosi nawet 65 kg (w zależności od zastosowanej prowadnicy).

Systemy półek obrotowych - kuchenna karuzela

Jednym z tańszych rozwiązań na zagospodarowanie narożnej przestrzeni kuchennej są półki obrotowe do szafek narożnych. W zależności od kształtu i użytych materiałów do produkcji można znaleźć rozwiązanie nawet do 200 złotych. Półka obrotowa do szafki narożnej składa się z drążka mocowanego do górnej i dolnej części szafki. Tworzy on podstawę, na której zawieszone są półki, które obracać można wokół własnej osi.

Karuzele montowane w narożnikach kuchennych to dobre rozwiązanie do przechowywania garnków, misek i durszlaka. Zazwyczaj zalecane są do przechowywania niezbyt ciężkich przedmiotów, gdyż ich udźwig nie jest tak duży jak w przypadku innych rozwiązań typu kosze nerki.

 

kosz obrotowy do szafki narożnej

 

Szafka kuchenna narożna z karuzelą to rozwiązanie, które można zastosować zarówno w szafce z pojedynczym jak i łamanym frontem. Należy wtedy zwrócić uwagę na konstrukcję kosza, a przede wszystkim kształt półki. Najczęściej wybieranymi półkami obrotowymi są rozwiązania typu 3/4 koła lub 1/2 koła. Zaletą niektórych modeli obrotowych półek jest możliwość regulowania wysokości położenia półek. Planując zakup tego produktu warto wziąć pod uwagę to jakie produkty planujemy przechowywać w szafce narożnej, tak aby zmieściły się bez problemu. Być może opcja regulacji wysokości półek może okazać się bardzo przydatna.

Przegląd gotowych rozwiązań do szafek narożnych

Powyższe informacje ogólnie przedstawiają możliwe rozwiązania, które można zastosować w narożnych szafkach kuchennych. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie niektórych gotowych rozwiązań dostępnych na rynku. Być może któreś z nich zagości w Twojej kuchni.

  • Półki wysuwane Le Mans to rozwiązanie typu kosze nerki. Czy nazwa nie brzmi znajomo? To nawiązanie do słynnego toru wyścigowego we Francji. Kształt półek w tym systemie właśnie go przypomina. Opływowy kształt półek sprawia, że będą idealnie pasować do narożnej zabudowy kuchennej, a jednocześnie maksymalnie wykorzystają wnętrze szafki. Zaletą systemu Le Mans jest możliwość obciążenia każdej z półek aż do 25 kg. Poza tym nawet przy takim obciążeniu wysuwają się płynnie i lekko, a co najważniejsze niezależnie od siebie. Jednym ruchem ręki wysuwasz i wsuwasz półkę do szafki. Każdą z półek można dodatkowo wyposażyć w system cichego i łagodnego domykania, co znacznie podnosi komfort korzystania z tego systemu. Zastosowane antypoślizgowe dno dodatkowo zabezpiecza półkę przed wilgocią, jak również zapobiega przesuwaniu się naczyń podczas wysuwania półki z szafki. Wysokość samych półek może być również regulowana (bez użycia dodatkowych narzędzi). Dzięki temu narożnik z systemem Le Mans możesz w każdej chwili dopasować do przechowywanych naczyń, np. do odpowiedniej wysokości garnków czy patelni.

  • Systemy do szafek narożnych firmy REJS to między innymi obrotowe półki NOVA dostępne w wersji z pełnym kołem lub w wersji 1/2 i 3/4. To system, który składa się z drążka, na którym mocowane są dwie druciane półki. Warto wybrać to rozwiązanie, gdy szukamy niedrogich produktów, ale zarazem takich, które lepiej wykorzystają przestrzeń w narożnych szafkach kuchennych niż klasyczne półki.

  • Magic Corner – pod tą nazwą kryją się systemy składające się z 4 półek najczęściej o kwadratowym lub prostokątnym kształcie, które poruszają się na prowadnicach. Dzięki temu można je wysuwać poza szafkę narożną i zapewnić sobie swobodny dostęp do jej zawartości bez konieczności schylania się. Takie rozwiązanie oferuje np. firma Nomet oferując kosze narożne Magic Komfrot dostępny w wersji z drucianym lub pełnym dnem. Podobne rozwiązania można znaleźć w firmie Rejs pod nazwą Corner Comfrot oraz jako kosz MovixPro w firmie GTV. Budowa jak i samo działanie tych systemów jest bardzo podobne. Różnią się najczęściej prowadnicami i możliwością ich maksymalnego obciążenia.

 

systemy do szafek narożnych

Każde z powyższych rozwiązań zapewni Ci wygodny dostęp z góry do przechowywanych przedmiotów i naczyń w narożnych szafkach kuchennych. Oszczędzi Ci schylania się i szukania tego, co Ci będzie potrzebne w danej chwili. Możliwość wysuwania czy to półki czy szuflady poza obszar szafki to wygoda w codziennych pracach kuchennych, ale również możliwość zachowania ładu i porządku wewnątrz szafki. Wybierz odpowiedni system dla siebie i spraw, aby Twoja kuchnia była jeszcze bardziej funkcjonalna niż dotychczas.

Nasi dostawcy: