Poradnik - Jak zamontować uchwyty meblowe do mebli kuchennych?
Montaż uchwytów meblowych do szafek kuchennych - o czym należy pamiętać?
Kuchnia jest bez wątpienia sercem domu, w którym spędzamy stosunkowo dużą ilość czasu, dlatego zależy nam na tym, aby każdy element został dopasowany niemal perfekcyjnie oraz był funkcjonalny podczas codziennego użytkowania. Jednymi z tych detali są odpowiednio zainstalowane uchwyty meblowe, będące przysłowiową "kropką nad i" w aranżacji kuchni, które powinny być praktycznym, ale również przyjemnym dla oka dodatkiem.
Wydawać by się mogło, że montaż uchwytów do szafek kuchennych to bardzo proste zadanie - wystarczy przymocować je do frontu, tak, aby można było go otwierać oraz zamykać i gotowe. Nie jest to jednak tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać i wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego wyjaśnimy krok po kroku jak prawidłowo montować uchwyty meblowe oraz jakie narzędzia będą przy tym potrzebne.
Musisz wiedzieć, że odpowiedni dobór okuć meblowych jest równie ważny, jak sam montaż uchwytu. Kuchnia to miejsce, w którym przede wszystkim przygotowujemy posiłki - podczas tych czynności bardzo szybko tworzy się bałagan, szafki są wielokrotnie otwierane i zamykane oraz narażone na zabrudzenia i działanie wody. W związku z tym do zabudowy kuchennej należy dobierać takie uchwyty, które będą dobrej jakości, łatwe w czyszczeniu, ale także wpasują się w konkretną aranżację.
Odpowiedni wybór, a następnie montaż uchwytów meblowych do frontów kuchennych zapewnią Ci wieloletnią wygodę i komfort w codziennym użytkowaniu mebli, które będa jednocześnie pięknie się prezentować.
Jak dobrać odpowiednie uchwyty do mebli i aranżacji?
Jak już wspomnieliśmy, właściwy dobór uchwytów meblowych do szafek kuchennych, jest niezwykle ważną kwestią podczas tworzenia całej zabudowy. Jeżeli będzie nietrafiony to może popsuć lub zaburzyć całą stylistykę wnętrza, a same uchwyty dodatkowo będą niezwykle nieporęczne, niewygodne i niepraktyczne przy codziennym stosowaniu.
Stylowe uchwyty meblowe
Okucia meblowe powinny dobrze współgrać zarówno z frontami, jak i z całą aranżacją przestrzeni kuchennej. Przed zakupem należy zastanowić się, w jakiej stylistyce chcemy utrzymać nasze wnętrze oraz jakie okucia będą do niego pasować.
Na przykład idealne uchwyty meblowe do aranżacji nowoczesnej będą te o prostym, minimalistycznym kształcie oraz klasycznym kolorze, które subtelnie uzupełniają fronty szafek. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku uchwyty w klasycznych, neutralnych barwach - białym, czarnym czy złotym, o wykończeniu półmatowym bądź całkowicie matowym.
Z kolei jeśli chodzi o uchwyty meblowe do aranżacji glamour to w tym przypadku sprawdzą się te o nieco finezyjnym kształcie i bogatszym zdobieniu, idealnie podkreślające charakter wnętrza. Tutaj idealne będą uchwyty w kolorze złota bądź chromu, które dodadzą elegancji całemu pomieszczeniu.
Natomiast jeśli chodzi o uchwyty meblowe do aranżacji loftowej - w tym przypadku polecamy wersje o prostej, nieco surowej formie i klasycznej, czarnej barwie. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku zwykłe, podłużne uchwyty lub popularne ostatnio relingi o matowym wykończeniu.
Funkcjonalne uchwyty do mebli
Drugą, niemniej ważną kwestią podczas wyboru okuć meblowych, jest ich funkcjonalność. Bo co z tego jeśli dobierzemy idealne, ozdobne uchwyty do naszego wnętrza, skoro będą one zupełnie niepraktyczne, a ich codzienne używanie stanie się utrapieniem? Obecnie na rynku dostępne są przeróżne opcje uchwytów, które mogą być jednocześnie stylowe i użytkowe, więc nie musimy iść na kompromisy!
Jakie uchwyty wybrać do szafek kuchennych, tak, aby były funkcjonalne? To jedno z najczęściej wyszukiwanych fraz, dlatego spieszymy z odpowiedzią na to pytanie.
Zabudowa kuchenna składa się z różnego rodzaju szafek i szuflad, które są często eksploatowane oraz narażone na zabrudzenia czy uszkodzenia. Dlatego też powinny być wyposażone w uchwyty o najwyższej jakości, które będą jednocześnie łatwe w czyszczeniu. Sprawdzą się więc tutaj na przykład metalowe uchwyty relingowe, które są wytrzymałe, a jednocześnie niezwykle poręczne. Mogą one również służyć jako dodatkowe wieszaki na ściereczki czy przybory kuchenne. Dostępne są w różnych długościach, więc bez problemu dopasujesz je do wielkości frontu. Możesz na nie postawić na przykład przy górnych szafkach, a dolne wyposażyć w uchwyty krawędziowe. Przecież nie musisz trzymać się konsekwentnie jednego rodzaju!
Do mniejszych szuflad czy szafek możesz zastosować także pojedyncze, metalowe gałki, ale zwróć uwagę na to, aby posiadały specjalne stopki, które ułatwią chwytanie ich w dłoń. Pamiętaj, że kuchnia to zdecydowanie nie miejsce na drewniane uchwyty, które chłoną wilgoć i zabrudzenia. Nie sprawdzą się tu również porcelanowe okucia, które łatwo jest zniszczyć.
Ale zaraz zaraz... Okucia meblowe to nie tylko kuchnia! Jeśli zastanawiasz się na przykład, jakie uchwyty wybrać do komody – w sypialni czy salonie, to tutaj masz większe pole do popisu – miejsca te nie są narażone na działanie wody czy przypadkowe ubrudzenie przyprawą. Dlatego też możesz tutaj zdecydować się na drewniane, porcelanowe czy nawet skórzane gałki, o nieco wymyślnym kształcie, które doskonale dopasują się do szuflad a także szafek.
A jakie uchwyty wybrać do szafy ubraniowej? Ze względu na jej duże wymiary pięknie będą prezentować się tu długie uchwyty krawędziowe, proporcjonalnie wyglądające do całego mebla, które są niezwykle wygodne i komfortowe w codziennym użytkowaniu.
Oczywiście są to tylko nasze wskazówki, jednak ostateczny wybór konkretnych uchwytów meblowych zależy tylko i wyłącznie od Ciebie
Gdzie zamontować uchwyt meblowy – w jakim miejscu?
Skoro kwestie doboru odpowiednich okuć meblowych mamy za sobą, czas przejść do samego montażu. Przed tym należy się jednak zastanowić, w jakim miejscu montować uchwyty meblowe oraz jak wymierzyć miejsce na montaż uchwytu meblowego. Jeśli nasze nowe szafki mają już gotowe otwory, bądź wymieniamy jedynie okucia w starych meblach, to sprawa jest prosta - instalujemy je dokładnie w tym samym miejscu.
W przypadku, gdy nasze fronty nie mają jeszcze wywierconych otworów, to musimy je wyznaczyć. Oczywiście wiele zależy od rodzaju szafki – czy są to szafki górne, dolne czy może zwykłe szuflady, a także od rodzaju samego uchwytu. Inaczej bowiem montujemy uchwyty krawędziowe, wpuszczane, a inaczej uchwyty tradycyjne.
Ogólnie okucia do mebli powinny być zainstalowane w jak najbardziej optymalny sposób, tak, aby nie było konieczności niepotrzebnego schylania się czy stawania na palcach by otworzyć jakąś szafkę. Należy również pamiętać o tym, by uchwyty nie obijały się o siebie podczas korzystania z zabudowy czy w jakiś sposób o siebie nie zahaczały. Tyczy się to zarówno sytuacji, w której przeprowadzamy montaż uchwytów do mebli kuchennych, jak i na przykład montaż uchwytów do komody w sypialni.
Poniżej omówimy sobie pokrótce kilka najważniejszych naszym zdaniem zasad, których należy się trzymać podczas wyboru miejsca instalacji uchwytów na różnych rodzajach mebli.
1. Po pierwsze - dość oczywista kwestia - montaż uchwytów do szafek kuchennych dolnych powinien być przeprowadzony na górnej części frontu, z kolei w przypadku szafek górnych - na odwrót, czyli w jej dolnej partii.
2. Druga sprawa - uchwyty montowane w szafkach mogą być zainstalowane pionowo lub poziomo. W przypadku pierwszej opcji okucie musi być umiejscowione przy krawędzi, która jest otwierana. Dobrą praktyką jest zachowanie kilku centymetrów odstępu od równoległej krawędzi frontu, co zapewni komfortowe korzystanie z mebla.
3. Z kolei jeśli chodzi o montaż uchwytów do szuflad, to należy przeprowadzić go na środku szerokości frontu - w połowie jego wysokości lub w jego górnej części, w zależności od tego na jakim efekcie nam zależy.
4. Oczywiście poza kuchnią uchwyty mogą być montowane również w innych pomieszczeniach. W przypadku montażu uchwytów do szafy ubraniowej najlepiej umieścić je mniej więcej na tej samej wysokości, na której znajdują się klamki w drzwiach – to zapewni najbardziej funkcjonalne korzystanie z uchwytu.
Niezbędne narzędzia potrzebne podczas montażu uchwytów? (h2)
Nic tak nie utrudnia pracy jak ciągłe odrywanie się od niej, aby znaleźć kolejny potrzebny przybornik. Dlatego przed rozpoczęciem montażu warto przygotować sobie wcześniej kilka niezbędnych i przydatnych narzędzi, które umożliwią i ułatwią Ci całą instalację. Będą to między innymi:
→ poziomica wraz z linijką;
→ ołówek do zaznaczania miejsc na otwór;
→ wkręty do przymocowania uchwytu;
→ śrubokręt i/lub wkrętarka;
→ wiertła do montażu uchwytów meblowych.
Cały proces mocowania uchwytów, a co za tym idzie lista potrzebnych nam narzędzi może dość znacznie różnić się w zależności od posiadanych mebli. Niektóre z nich mają fabrycznie wykonane otwory, inne - nie. We frontach wykonanych z litego drewna do stworzenia otworów będziemy potrzebować wkrętarki oraz specjalnego wiertła, a z kolei do mebli stworzonych z płyty MDF czy sklejki wystarczy niekiedy sam śrubokręt.
Ale chwila... wspomnieliśmy coś o wiertarce, ale pojawia się pytanie, jakie wiertło wybrać do montażu uchwytów meblowych? Po pierwsze, jego szerokość powinna odpowiadać średnicy wkrętu, za pomocą którego mocujemy uchwyt do szafki. Po drugie - wiertło musi być dostosowane do rodzaju materiału, w jakim będziemy wykonywać otwór (drewno, tworzywo itp.)
Jak zmierzyć i prawidłowo wywiercić otwory pod uchwyty meblowe?
Okej, koniec teorii, czas na praktykę! W końcu możemy zabrać się do właściwego montażu. Jeśli nasze meble nie mają gotowych otworów, to oczywiście w pierwszej kolejności czeka nas mierzenie otworów pod uchwyty meblowe, by następnie przenieść te wymiary na mebel. Tutaj wystarczy nawet zwykła linijka i ołówek, ale zalecamy zaopatrzyć się również w poziomicę, która sprawi, że otwory zostaną równo wyznaczone na froncie meblowym. Niezwykle pomocny może okazać się specjalny szablon do wyznaczania otworów, ale spokojnie - nie jest to niezbędny element.
Jak wymierzyć otwory pod uchwyty meblowe? Należy pamiętać, że tego rodzaju okucia mają zazwyczaj jeden ze standardowych rozstawów otworów montażowych, które należy w pierwszej kolejności zmierzyć, a następnie te wymiary starannie przenieść ołówkiem na front meblowy we właściwym miejscu - tak aby było równo. W tym celu zalecamy użycie poziomicy.
Pamiętaj! To bardzo ważny moment, od którego zależy, czy wykonasz otwory we właściwym miejscu. Warto wykonać pomiar dwukrotnie, niż zniszczyć nowy mebel. Od Ciebie i Twoich preferencji zależy, czy uchwyt zostanie zamontowany trochę wyżej lub nieco niżej, jednak pamiętaj, aby zachować przy tym symetrię na każdym froncie. Odpowiednie umiejscowienie uchwytu na meblu zapewni jego pełną funkcjonalność.
Jak mamy już wszystko pomierzone i wyznaczone to czas na wiercenie otworów pod uchwyty meblowe. W tym celu zalecamy podłożenie pod front niewielkiej deski która zapobiegnie uszkodzeniu powierzchni mebla. Przygotowując sobie wcześniej odpowiedni rozmiar i typ wiertła możesz przejść do wiercenia. Tutaj bardzo ważną zasadą jest trzymanie wiertarki pod kątem 90° do powierzchni frontu, tak aby otwór był wykonany zupełnie prosto. Grubość płyty nie przekracza zwykle 2 cm, dlatego wiercenie jest stosunkowo szybkim i bezproblemowym procesem.
Montaż uchwytów meblowych krok po kroku - dla chcącego nic trudnego!
Co prawda wcześniej już mniej więcej odpowiedzieliśmy na pytanie, jak wygląda montowanie uchwytów meblowych, ale jest to dobry moment na podsumowanie krok po kroku, jak powinna wyglądać dobrze przeprowadzona instalacja tego rodzaju okuć do mebli. Skupimy się tutaj na sytuacji, kiedy front nie ma jeszcze wywierconych otworów.
Montaż uchwytów krok po kroku - poradnik
1. Za pomocą miary, poziomicy bądź specjalnego szablonu dokładnie wyznacz miejsce, w którym chcesz umieścić uchwyty.
2. Konkretne wymiary przenieś na fronty szafek za pomocą ołówka. Możesz posiłkować się poziomicą.
3. Przy użyciu wiertarki i odpowiedniego wiertła wykonaj precyzyjne otwory pod uchwyty.
4. Przeprowadź montaż uchwytów meblowych za pomocą wkrętów, przy użyciu śrubokręta bądź wkrętarki.
5. Na koniec oczyścić mebel z pozostałości pyłu i wiór. Gotowe!
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki odnośnie wyboru i montażu uchwytów meblowych sprawią, że Twoja zabudowa kuchenna zostanie wyposażona w idealnie dopasowane okucia meblowe, które z jednej strony będą niezwykle funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, a z drugiej zaś - staną się doskonałą ozdobą całego wnętrza!