Zasilacz 12V czy 24V - jaki wybrać?

15-03-2024

Wybór zasilacza 12V czy 24V - kluczowy wybór dla efektywnego zasilania

Wybór pomiędzy zasilaczem LED o napięciu 12V a 24V zależy od konkretnych wymagań Twojego projektu i charakterystyki diod LED, które będziesz zasilać. Wybieramy zasilacz pod konkretne produkty. Jeżeli wybór padł na taśmy LED o napięciu 12V to do takiego oświetlenia niezbędny będzie zasilacz LED 12V. Sytuacja wygląda analogicznie do oświetlenia z napięciem wynoszącym 24V – tutaj dobieramy zasilacz LED 24V.

zasilacz 12v czy 24v

Dlaczego stosujemy zasilacze 24V i dedykowane dla niego oświetlenie? Przede wszystkim dlatego, aby uzyskać dobry efekt świecenia na bardzo długich odcinkach taśmy, nawet do 12 metrów. Warto więc decydować się na to oświetlenie przy kompleksowym oświetleniu całych pomieszczeń. Warto mieć na uwadze to, że taśmy o napięciu 12V można ciąć w krótszych odcinkach, a w przypadku taśm 24V będą to odległości co 50 mm. Niekiedy taśma o niższym napięciu będzie po prostu wygodniejszym i nieco bardziej elastycznym rozwiązaniem.

Poznaj różnice między zasilaczem 12V a 24V

uchwyty relingowe

O ile dobór zasilacza został przeprowadzony prawidłowo to w normalnych codziennych warunkach różnice zasilaczy 12V i 24V nie są zbyt duże. Jak wspomnieliśmy wybór oświetlenia 24V występuje głównie wtedy, gdy potrzebujemy zastosować dłuższy bieg liniowy i zyskać wyższą wydajność świetlną. Gdy paski LED stają się coraz dłuższe to tracą swoją intensywność przez spadki napięcia. Dlatego też diody na końcu taśmy otrzymują mniejsze napięcie niż te znajdujące się na początku. W tym przypadku różnice zasilaczy LED 12V i 24V zobaczysz gołym okiem, gdyż spadek napięcia spowoduje widoczną różnicę w jasności. Wtedy pojawia się pytanie czy zasilanie 24V jest lepsze? W tym przypadku zdecydowanie tak. Zastosowanie oświetlenia o wyższym napięciu przełoży się finalnie na jednolite oddawanie światła na całej długości taśmy.

Zastosowanie zasilaczy 12V i 24V w meblarstwie

Zasilacze 12V i 24V znajdują zastosowanie w branży meblarskiej przy oświetleniu użytkowym i dekoracyjnym mebli. Korzystają z nich stolarze, jak również klienci, którzy sami lubią majsterkować i urządzać swoje mieszkanie. Oświetlenie ledowe poszło z duchem czasu i w tej chwili można zapomnieć o systemach wymagających lutowania. Podłączenie najprostszego oświetlenia LED jest dość proste. Wszystko spina się razem za pomocą mikrokonektorów.

 

zastosowanie zasilacz w kuchni

 

W meblarstwie wykorzystanie oświetlenia ledowego jest dość powszechne. Tasmy jak i oprawy LED można stosować niemal w każdym pomieszczeniu: kuchni, łazience, pokojach, a także w miejscach pracy, użytku publicznego. Przy niedużych odcinkach taśmy, np. w oświetleniu blatu roboczego wystarczy wybrać zasilanie oświetlenia taśm LED 12V. To wystarczające napięcie zasilania w odcinkach do 3-4 metrów. Również przy oświetleniu dekoracyjnym witryn, szafek czy półek będzie to odpowiedni wybór.

Zasilanie oświetlenia taśm LED 24V – to rozwiązanie do dużych instalacji oświetleniowych, zwłaszcza składających się z długich odcinków. To rozwiązanie warto wybrać także przy oświetleniu schodów w domach. Należy pamiętać, aby wszystkie wybrane komponenty były to akcesoria meblowe na 24V.

Czy wszystkie urządzenia są kompatybilne z napięciem 12V i 24V?

Nie wszystkie urządzenia są kompatybilne z napięciem 12V i 24V. Kompatybilność z danym napięciem zależy od projektu i specyfikacji danego urządzenia. Do wyboru dostępne są taśmy ledowe 12V i 24V. To nich dobiera się pozostałe komponenty, które również posiadają napięcie 24V. Jakie urządzenia potrzebują 24V w meblarstwie? Wszystkie elementy oświetleniowe LED, których wymiana na nowe byłaby dość uciążliwa i do których dostęp jest utrudniony. Taśmy LED o napięciu 24V są dwukrotnie trwalsze od taśm 12V. Warto więc wybrać je do oświetlenia, z którego korzystać będziemy najczęściej.

Korzyści montażu zasilacza i oświetlenia na 24V

Wybór oświetlenia na 24V zdecydowanie przełoży się na trwałość zamontowanego oświetlenia - im wyższe napięcie tym mniej prądu płynie w taśmach LED, co oznacza, że wolniej się nagrzewają i zwiększa się ich żywotność. Długotrwała trwałość systemu oświetleniowego to inwestycja na lata. Poza tym jak każde oświetlenie ledowe, tak i te na napięcie 24V, to oszczędność energii i zasobu naszych portfeli.

To także większa moc świecenia i możliwość stworzenia bardzo dużych instalacji świetlnych ze względu na mniejsze spadki napięcia. Komponenty z napięciem na 24V to obsługa dłuższych taśm led bez starty mocy i widocznych spadków świecenia. Poznając wszystkie zalety oświetlenia na 24V zapewne będzie Ci łatwiej dobrać rodzaj napięcia do swoich planów związanych z oświetleniem w domu czy miejscu pracy.

Jak dobrać zasilacz do swoich potrzeb - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Powyżej odpowiadaliśmy sobie na pytanie czy 12V i 24V to jest to samo? Czy wybór jakiegokolwiek zasilacza do taśmy LED będzie dobrym wyborem? Jak już wiemy – nie. Dobierz zasilacz do oświeltenia! Decydując się na taśmy czy oprawy zasilane napięciem 24V należy podłączyć je do sieci za pomocą zasilacza o takim samym napięciu.

W takim razie jak dobrać zasilacz? Na każdej taśmie LED czy oprawach znajduje się moc. W przypadku pojedynczych opraw należy pomnożyć ilość punktów oświetleniowych przez ich moc. W przypadku taśmy jej długość w metrach (na opakowaniu znajduje się taka informacja). Zasilacz, który musimy podłączyć nie powinien mieć mniejszej mocy, a wręcz przeciwnie – warto wybrać taki z delikatnym zapasem mocy.

 

wybór zasilacz 12 i 24

 

Na co zwrócić uwagę kupując zasilacz? Jak już wspomnieliśmy moc zasilacza to najważniejszy parametr dobierania go do oświetlenia. Kolejnym kryterium będzie ilość odpowiednich złączy do podłączenia opraw, dystrybutorów i włączników. Również wielkość zasilacza może okazać się ważna. Coraz popularniejsze są zasilacze typu slim o niewielkich wymiarach, tak aby zajmowały jak najmniej miejsca w meblach.

Jakie inne parametry są ważne przy wyborze zasilacza 12V a jakie przy 24V? Stopień ochrony zasilacza (również ważna kwestia w przypadku taśm), gdy planujemy montaż oświetlenia LED w łazienkach lub innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wtedy warto poszukać akcesoriów o IP wynoszącym 45.

 

Nasi dostawcy: