Jakie uchwyty wybrać do szafek kuchennych?

21-06-2018

 

Uchwyt krawędziowy na lakierowanych  frontach kuchennych

 

Jakie uchwyty wybrać czyli - w co ubrać szufladę

Projekt kuchni gotowy, fronty wybrane, ale zapewne zastanawiasz się jakie uchwyty wybrać? Może w ogóle z nich zrezygnować? Wybór niby prosty. A jednak warto poświęcić mu chwilę uwagi.

Dobrze dobrane uchwyty meblowe i gałki meblowe to takie, które pasują do stylu mebli. Powinny swoim kształtem i rozmiarem współgrać z wielkością frontu. Również z materiałem, z którego został wykonany.

Jeżeli nadal nie wiesz jakie uchwyty wybrać do swojej kuchni sprawdź inny wpis na blogu: W co ubrać szufladę? Nowe uchwyty meblowe w ofercie - być może zainspirujesz się naszymi nowościami i wybierzesz idealne uchwyt do swojej kuchni.

 

1. Uchwyty relingowe - postaw na proste rozwiązania

Uchwyty relingowe na białych frontach

Popularne uchwyty relingowe sprawdzą się praktycznie w każdej kuchni. Współgrają niemal z każdym rodzajem mebli. Są tak popularne szczególnie ze względu na swoją prostotę i duży wybór zróżnicowanych długości. Dzięki temu łatwo je dopasować do różnych frontów.

Ciekawie prezentują się, gdy zestawiane są ze sobą różne długości, np. krótsze w szafkach górnych i dłuższe w szufladach. Ich zaletą jest również możliwość mocowania pionowo jak i poziomo, co nie zawsze występuje w innych modelach uchwytów.

Uchwyty te występują najczęściej w kolorach aluminium, satynie, chromie. Niedawno pojawiły się również w odcieniu antycznej miedzi (firma GTV). Będą one mocniejszym akcentem w meblach, szczególnie w przypadku loftowych kuchni.

 

2. Nowoczesne uchwyty krawędziowe

Rozwiązanie dające duże możliwości przy projektowaniu kuchni. Uchwyty krawędziowe dostępne są najczęściej jako profile o długości 3-4 metrów. Wtedy można dociąć i dopasować uchwyt do każdej, nawet niestandardowej długości szafki. Występują również jako gotowe uchwyty z konkretną długością.

Profile dostępne są w formie nabijanej na górną krawędź frontu. Uchwyt wygląd wtedy jak literka "C" lub "L". Uzyskujemy w ten sposób gładkie fronty pozbawione wystających elementów. W przypadku nabijanych profili fronty wyglądają jakby były frezowane.

Urzekają przede wszystkim dyskretnym montażem,a co najważniejsze nie przytłaczają nawet najmniejszej kuchni.

 

Uchwyty krawędziowe na ciemnych szafkach kuchennych

 

3. Uchwyty porcelanowe - niepowtarzalny detal

Uchwyty porcelanowe nie wychodzą z mody. Tak samo jak kuchnie w stylu angielskim i prowansalskim, z którymi doskonale współgrają porcelanowe detale. W typowo wiejskich kuchniach będą nieodłącznym elementem wszystkich mebli, nie tylko kuchennych.

Pięknie podkreślają drewniane fronty, szczególnie gdy te są zdobione frezowaniem. Ciekawie komponują się w tradycyjnych szafkach oraz stylizowanych kredensach. 

 

Klasyczne uchwyty porcelanowe na białych frontach

 

Alternatywą dla porcelanowych detali będą w tych kuchniach uchwyty określane potocznie jako "muszelki". Nazwę zawdzięczają swojemu kształtowi. Pasują głównie do mebli wykonanych w stylu retro.

 

4. Kuchnia w stylu angielskim

O kuchni w tym stylu warto skupić się oddzielnie. Jest to często spotykany pomysł na jej aranżację. Właśnie w niej warto szczególnie skupić się na detalach. Źle dobrane uchwyty mogą zepsuć efekt końcowy. Warto w tym przypadku postawić na klasykę. Można tutaj zastosować wcześniej wspomniane uchwyty z wykończeniem porcelanowym.

Innym rozwiązaniem, z którym najczęściej kojarzą nam się meble w tych kuchniach to uchwyty potocznie zwane "muszelkami". Swoją nazwę zawdzięczają wyglądowi, który przypomina właśnie muszlę. Firma GTV w swojej ofercie posiada ten model pod nazwą uchwyt Marsala. Na swoich końcach posiada imitację nitów.

 

Kuchnia angielska z uchwytami Marsal

 

5. Bez uchwytu - gładkie fronty

Kuchnia bez uchwytów? Jak najbardziej! Szczególnie jeżeli mowa o nowoczesnych wnętrzach. Rozwiązanie to wygląda wyjątkowo dobrze przy frontach o jednolitym kolorze. Zarówno tych matowych jak i lakierowanych na wysoki połysk.

Fronty są wtedy w pełni wyeksponowane. Uchwyty są zbędnym dodatkiem. Żeby fronty można było otwierać należy zastosować specjalne zawiasy. W połączeniu z odbojnikiem po naciśnięciu frontu otworzą nam się szafki.

Taki sam efekt można uzyskać przy szufladach. Wystarczy zastosować prowadnice wyposażone w system określany jako "push to open". Czyli naciskamy szufladę, po czym wysuwa się ona z korpusu szafki.

 

Kuchnia lakierowana na biały połysk bez uchwytów

 

Podsumowując - wybierając uchwyt meblowy do kuchni sugerujmy się jego funkcjonalnością, ale również wybierzmy taki, który nam się po prostu podoba i pasuje wizualnie do całego wnętrza. Bogata oferta dostępnych na rynku uchwytów pozwala na znalezienie tego idealnego :)

 


 

Uchwyty meblowe

 

 

Nasi dostawcy: