Jakie uchwyty wybrać do szafek kuchennych?
Jakie uchwyty wybrać, czyli w co ubrać szufladę?
Projekt kuchni gotowy, fronty wybrane, ale zapewne zastanawiasz się jakie uchwyty meblowe wybrać? Może w ogóle z nich zrezygnować? Wybór niby prosty. A jednak warto poświęcić mu chwilę uwagi. Dobrze dobrane uchwyty meblowe i gałki meblowe to takie, które pasują do stylu mebli. Powinny swoim kształtem i rozmiarem współgrać z wielkością frontu. Również z materiałem, z którego został wykonany.
Jeżeli nadal nie wiesz jakie uchwyty wybrać do swojej kuchni sprawdź inny wpis na blogu: W co ubrać szufladę? Nowe uchwyty meblowe w ofercie - być może zainspirujesz się naszymi nowościami i wybierzesz idealne uchwyt do swojej kuchni.
1. Uchwyty relingowe - postaw na proste rozwiązania
Popularne uchwyty relingowe sprawdzą się praktycznie w każdej kuchni. Współgrają niemal z każdym rodzajem mebli. Są tak popularne ze względu na swoją prostotę i duży wybór zróżnicowanych długości. Dzięki temu łatwo je dopasować do różnych frontów. Ciekawie prezentują się, gdy zestawiane są ze sobą różne długości, np. krótsze w szafkach górnych i dłuższe w szufladach.
Ich zaletą jest również możliwość mocowania pionowo jak i poziomo, co nie zawsze występuje w innych modelach uchwytów. Uchwyty te występują najczęściej w kolorach aluminium, satynie, chromie. Niedawno pojawiły się również w odcieniu antycznej miedzi (firma GTV). Będą one mocniejszym akcentem w meblach, szczególnie w przypadku loftowych kuchni.
2. Nowoczesne uchwyty krawędziowe
Rozwiązanie dające duże możliwości przy projektowaniu kuchni. Uchwyty krawędziowe dostępne są najczęściej jako profile o długości 3-4 metrów. Wtedy można dociąć i dopasować uchwyt do każdej, nawet niestandardowej długości szafki. Występują również jako gotowe uchwyty z konkretną długością. Profile dostępne są w formie nabijanej na górną krawędź frontu. Uchwyt wygląd wtedy jak literka "C" lub "L".
Uzyskujemy w ten sposób gładkie fronty pozbawione wystających elementów. W przypadku nabijanych profili fronty wyglądają jakby były frezowane. Urzekają przede wszystkim dyskretnym montażem, a co najważniejsze nie przytłaczają nawet najmniejszej kuchni.
3. Uchwyty porcelanowe - niepowtarzalny detal
Uchwyty porcelanowe nie wychodzą z mody. Tak samo jak kuchnie w stylu angielskim i prowansalskim, z którymi doskonale współgrają porcelanowe detale. W typowo wiejskich kuchniach będą nieodłącznym elementem wszystkich mebli, nie tylko kuchennych.
Pięknie podkreślają drewniane fronty, szczególnie gdy te są zdobione frezowaniem. Ciekawie komponują się w tradycyjnych szafkach oraz stylizowanych kredensach. Alternatywą dla porcelanowych detali będą w tych kuchniach uchwyty określane potocznie jako "muszelki". Nazwę zawdzięczają swojemu kształtowi. Pasują głównie do mebli wykonanych w stylu retro.
4. Kuchnia w stylu angielskim
O kuchni w tym stylu warto skupić się oddzielnie. Jest to często spotykany pomysł na jej aranżację. Właśnie w niej warto szczególnie skupić się na detalach. Źle dobrane uchwyty mogą zepsuć efekt końcowy. Warto w tym przypadku postawić na klasykę.
Można tutaj zastosować wcześniej wspomniane uchwyty z wykończeniem porcelanowym. Innym rozwiązaniem, z którym najczęściej kojarzą nam się meble w tych kuchniach to uchwyty potocznie zwane "muszelkami". Swoją nazwę zawdzięczają wyglądowi, który przypomina właśnie muszlę. Firma GTV w swojej ofercie posiada ten model pod nazwą uchwyt Marsala. Na swoich końcach posiada imitację nitów.
5. Bez uchwytu - gładkie fronty
Kuchnia bez uchwytów? Jak najbardziej! Szczególnie jeżeli mowa o nowoczesnych wnętrzach. Rozwiązanie to wygląda wyjątkowo dobrze przy frontach o jednolitym kolorze. Zarówno tych matowych jak i lakierowanych na wysoki połysk. Fronty są wtedy w pełni wyeksponowane. Uchwyty są zbędnym dodatkiem. Żeby fronty można było otwierać należy zastosować specjalne zawiasy.
W połączeniu z odbojnikiem po naciśnięciu frontu otworzą nam się szafki. Taki sam efekt można uzyskać przy szufladach. Wystarczy zastosować prowadnice wyposażone w system określany jako "push to open". Czyli naciskamy szufladę, po czym wysuwa się ona z korpusu szafki.
Podsumowując - wybierając uchwyt meblowy do kuchni sugerujmy się jego funkcjonalnością, ale również wybierzmy taki, który nam się po prostu podoba i pasuje wizualnie do całego wnętrza. Bogata oferta dostępnych na rynku uchwytów pozwala na znalezienie tego idealnego :)