Jakie zawiasy do kuchni bez uchwytów wybrać?

22-05-2024

Nowoczesna i funkcjonalna kuchnia bez uchwytów

Kuchnia bez uchwytów, określana również jako kuchnia z systemem bezuchwytowym, to nowoczesne podejście do projektowania wnętrza. Meble kuchenne bez uchwytów charakteryzują się gładkimi frontami, o minimalistycznym i eleganckim wyglądzie. Taka kuchnia jest najczęściej wybierana do nowoczesnych i współczesnych wnętrz.

 

kuchnia bez uchwytów

 

Nowoczesna kuchnia bez uchwytów może być w wykonana z materiałów takich jak płyta MDF, drewno, metal oraz szkło. Fronty mogą być zarówno matowe jak i jednolite. Oba wykończenia dobrze prezentują i sprawdzają się w meblach bez uchwytów. Zabudowa kuchenna na systemie „ push to open” to nie tylko funkcjonalna kuchnia bez uchwytów, ale również estetyczny efekt końcowy, który sprawia, że kuchnia wydaje się bardziej spójna i jednolita. To rozwiązanie, które warto rozważyć zwłaszcza w małej przestrzeni, aby nie przytłoczyć niewielkiej zabudowy zbędnymi uchwytami.

 

kuchnia z frontami bez uchwytów

 

By móc zastosować szafki kuchenne bez uchwytów należy wybrać system otwierania i zamykania szafek i szuflad dedykowany do tego typu rozwiązań. Poznaj nasze propozycje rozwiązań mechanicznych i elektrycznego wspomagania, aby cieszyć się wygodną kuchnią bez uchwytów. Poszukując rozwiązań to tego typu mebli zapewne spotkasz się z innymi określeniami, które warto również poznać. Są to zamienne nazwy takie jak system push to open oraz tip-on. Oba zwroty odnoszą się do zawiasów i prowadnic przeznaczonych do mebli, w których otwieranie frontu odbywać się będzie na zasadzie naciśnięcie jedynie frontu.

Kuchnia bez uchwytów wady i zalety? Czy warto?

Kuchnie bezuchwytowe

Jak każde rozwiązanie tak i te ma swoje wady i zalety. Jedną z zalet, która jako pierwsza rzuca się w oczy jest nowoczesny wygląd zabudowy, w której nie stosujemy uchwytów. Taki design nadaje kuchni ponadczasowy wygląd, który łatwo dopasujemy do różnych stylów wnętrza.

Kolejne zalety kuchni bez uchwytów to łatwość utrzymania czystości. Brak uchwytów ułatwia czyszczenie frontów, ponieważ żaden brud i kurz nie gromadzi się w zakamarkach wokół jakichkolwiek uchwytów. Niekiedy same uchwyty bywają ciężkie w czyszczeniu, a jak wiadomo w kuchni podczas gotowania zdarza nam się dotykać szafek mając zabrudzone ręce. Wtedy umycie samego frontu nie jest tak uciążliwe jak uchwytów.

Warto wspomnieć również o bezpieczeństwie podczas korzystania z kuchni. Wystające elementy to ryzyko zahaczenia się o nie. Szczególnie, gdy w meblach zamontowane są uchwyty krawędziowe, które niekiedy mają dość ostro zakończone krawędzie. Takie rozwiązanie jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.

 

Kuchnie pozbawione uchwytów to także większe możliwości aranżacyjne. Wnętrza drzwiczek można wtedy uzupełnić dekoracyjnymi elementami wykonanymi ze szkła lub metalowej siatki. Wtedy taka dekoracja gra pierwsze skrzypce, a zastosowanie tutaj uchwytów mogłoby zaburzyć całą koncepcję.

 

kuchnia push to open

Rozmawiając o meblach wyposażonych w system push to open do największych wad zaliczamy przede wszystkim koszt takiego rozwiązania. Identyczna kuchnia zrobiona na systemach, w których montujemy uchwyty będzie o wiele tańsza. Otwieranie szafek kuchennych bez uchwytów wymaga zastosowanie odpowiednich prowadnic i zawiasów, a także niezbędnych do ich montażu elementów dodatkowych. Co niesie ze sobą kolejne koszty.

 

Pytając naszych klientów jakie inne wady kuchni bez uchwytów zaobserwowali u siebie wymieniają najczęściej konieczność częstszego czyszczenia niż w klasycznych szafkach. Dzieje się tak, ponieważ podczas korzystania z szafek, każdy z domowników dotyka innej części frontu podczas otwierania i zamykania pozostawiając ślady palców. Jest to widoczne zarówno na frontach lakierowanych jak i matowych. Na szczęście szybkie przetarcie frontu zwilżoną miękką szmatką rozwiązuje ten problem. Pojawia się sporo dyskusji na temat mebli bez uchwytów, czy warto je wybierać? Naszym zdaniem tak! Jeżeli jest to rozwiązanie, które przypadło najbardziej Ci się podoba to warto rozważyć ten wybór. Meble kuchenne stosuje się na co dzień, więc warto aby były nie tylko funkcjonalne, ale cieszyły również oko za każdym razem, gdy wejdziemy do kuchni.

Jakie zawiasy wybrać do frontów kuchennych bez uchwytów?

Drzwi bez uchwytów otwierane są poprzez lekkie naciśnięcie. Front uchyla się na szerokość wystarczającą, aby można było włożyć dłoń między front a korpus i otworzyć szafkę do samego końca. Zamknięcie frontu polega już tylko na lekkim dociśnięciu go do korpusu mebla. Dla prawidłowego działania takich mebli niezbędne jest zastosowanie odpowiednich zawiasów oraz prowadnic, a także elementów uzupełniających.

 

fronty kuchenne bez uchwytów

 

W szafkach wiszących należy zastosować odpowiednie zawiasy do frontów bez uchwytów. Są to potocznie nazywane zawiasy bez sprężyny. Do nich dedykowane są odbojniki, które „odpychają front od korpusu. Polecaną grupą produktów do powyższych rozwiązań są zawiasy do frontów bez uchwytów Blum Clip Top. To obszerna oferta sprawdzonych okuć meblowych, która pozwala znaleźć odpowiednie rozwiązanie do niemal każdego mebla. Zawiasy te wyróżniają się wysokim komfortem pracy, łatwością regulacji i montażu, a także niezawodnym działaniem. System Clip zastosowany w tych zawiasach sprawia, że front można zdjąć i ponownie zamontować bez użycia narzędzi.

 

kuchnia z funkcją tip-on

 

Ciemne meble wymagają specjalnej oprawy. W naszej ofercie znajdziesz zawiasy do mebli kuchennych bez uchwytów w czarnej wersji kolorystycznej. Jest to kolekcja marki Blum pod nazwą ONYX, które komponują się z ciemnymi meblami. Oferta obejmuje wszystkie zawiasy standardowe, zawiasy do drzwi profilowanych i równoległych. Najpopularniejsze zawiasy do rozwiązań standardowych i o szerokim kącie otwarcia są dostępne w wersji bez sprężyny, dlatego można do nich zastosować TIP-ON do drzwi.

 

Wybierając zawias do szafki kuchennej bez uchwytu warto sięgnąć po okucia od renomowanych producentów. Szafki kuchenne to najczęściej otwierane meble w naszych mieszkaniach. Przygotowując posiłek na śniadanie, później obiad i kolację otwieramy tą samą szafkę kilkukrotnie w ciągu dnia. Dlatego też zawiasy meblowe do szafek bez uchwytu zwłaszcza w kuchni powinny być wysokiej jakości, aby ich cykl otwarć i zamknięć był jak największy.

Odbojniki do frontów - ułatw sobie otwieranie frontów

Zawiasy meblowe przeznaczone do frontów bezuchwytowych wymagają zastosowania odbojników do frontów. To one wraz z zawiasem bez sprężyny umożliwiają otworzenie drzwiczek bez pomocy uchwytu. Odbojnik frontu „wypycha” front na odpowiednią szerokość, aby można było swobodnie chwycić drzwiczki i je całkowicie otworzyć. Dlatego dla optymalnego uzyskania komfortu ruchu drzwi zawiasy bez sprężyny należy połączyć z odbojnikami tip-on.

 

odbojniki do zawiasów bez sprężyny

 

W naszej ofercie znajdziesz głównie odbojniki do frontów marki Blum. Szeroki program rodzajów adapterów i kolorystyki pozwala dopasować odpowiedni odbojnik pod wielkość i kolor frontu. W zależności od rozwiązania dostępne są wersje krótkie do niewielkich frontów oraz wersje długie do wysokich i szerokich frontów. Oba rodzaje to odbojniki z możliwością montażu do nawiercania w korpusie lub za pomocą adaptera przykręcanego na wkręty bezpośrednio do korpusu mebla. Obecnie dostępne są 3 warianty kolorystyczne: jedwabiście biały, platynowoszary i brunatnoczarny.

 

odbojniki do tip-on

 

Kolejnym sposobem na fronty bezuchywtowe może być odbojnik zatrzaskowy GTV - otwieracz szafki bez uchwytu. Sprawdzi się przy montażu szafek kuchennych. Przeznaczony jest do frontów bezuchwytowych. Dzięki zastosowaniu odbojnika front po jego naciśnięciu otwiera się samoczynnie. Wykorzystanie wysokiej jakości technologii umożliwia sprawne otwieranie frontu poprzez jego naciśnięcie, a także zapobiega samo otwarciu frontu po zamknięciu.

 

Nasi dostawcy: