Krzesła barowe w kuchni. Jakich błędów unikać?

23-08-2017

Lady i krzesła barowe już dawno opuściły wyszły poza swoje naturalne środowisko. Dziś równie często co w pubach i barach znajdują się w naszych kuchniach. Sprawdzają się zwłaszcza w małych mieszkaniach i domach bez wydzielonej jadalni, gdzie aranżacja barowa z powodzeniem zastępuje to pomieszczenie.

Ale by na bar w kuchni był funkcjonalny i wygodny, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Dziś kilka słów o tym, czego się wystrzegać, dobierając krzesła barowe do lady.

Rozważ kupno krzesła barowego z regulacją wysokości

Standardowa wysokość blatu barowego to 105 - 110 cm. Najdogodniejsza wysokość siedziska krzesła barowego dla takiego poziomu wynosi od 75 do 80 cm, czyli 30 cm poniżej linii blatu. Jednak jeśli chcemy korzystać z baru jako jadalni, musimy uwzględnić różnice wzrostu pomiędzy członkami rodziny. Dzieci będą potrzebować wyższego siedziska, a dorosły mężczyzna o wzroście 185 cm - wypoziomowanego niżej niż na standardowej zalecanej wysokości.

Regulacja wysokości siedziska to wygodna opcja w przypadku kuchennego stołka barowego. Dlatego szukaj hokerów o szerokim zakresie ustawień wysokości, by każdy z domowników mógł wygodnie usiąść przy stole (ladzie).

Kuchenne stołki baroweKuchenne stołki baroweKuchenne stołki baroweKuchenne stołki barowe


Zwróć uwagę na oparcie hokera

Najprostszy, klasyczny stołek barowy nie posiada podparcia dla pleców, nie służył bowiem oryginalnie do wygodnego rozsiadania się. Ale jeśli chcemy wykorzystać domowy bar jako jadalnię, trzeba zadbać o komfort zasiadających za ladą osób. Dlatego podparcie pod plecy okazuje się w tym wypadku niezbędne. Daje możliwość odciążenia kręgosłupa i większą swobodę zmiany pozycji podczas siedzenia. Można natknąć się również na wersje z podłokietnikami, ale takie modele nie są często spotykane.

Przed zakupem sprawdź koniecznie, czy oparcie rzeczywiście jest wygodne i nie pełni w hokerze wyłącznie funkcji dekoracyjnej.

Tapicerowane krzesła baroweTapicerowane krzesła baroweTapicerowane krzesła baroweTapicerowane krzesła barowe

 

Nie zapomnij o stylu - czyli ładne i praktyczne krzesła barowe

Chociaż swoją charyzmatyczną formą z pewnością przyciągają wzrok, nie zapominaj o tym, że krzesła barowe należy skomponować z formą i kolorystyką blatu. Dodatkowo, jeśli bar kuchenny znajduje się w otwartej kuchni, połączonej z salonem, koniecznie należy uwzględnić przy wyborze krzeseł barowych również kolorystykę i stylistykę tych pomieszczeń.

Przy tym wszystkim zadbaj też o kolejność priorytetów: funkcjonalność – wygoda – design/ wygląd. W końcu kupujesz krzesło, na którym Twoja rodzina będzie spożywać śniadania, obiady i kolacje, musisz więc na pierwszym miejscu postawić komfort i ergonomię. Wiele współczesnych hokerów zachwyca swoim niebanalnym, odważnym designem, ale co z tego, skoro dłuższe siedzenie wywołuje tylko ból pleców i dyskomfort? Jeśli urządzasz jadalnię w aranżacji barowej, pomyśl o krzesłach tapicerowanych, miękkich i wygodnych.

Ciemne tapicerowane krzesła barowe z regulacją wysokościCiemne tapicerowane krzesła barowe z regulacją wysokościCiemne tapicerowane krzesła barowe z regulacją wysokościCiemne tapicerowane krzesła barowe z regulacją wysokości


Pamiętaj o optymalnych wymiarach i proporcjach krzeseł

Konstrukcja krzeseł barowych opiera się na zachowaniu kilku podstawowych wymiarów i zależności, dzięki czemu są komfortowe i funkcjonalne. Co należy sprawdzić?

  • wymiary siedziska – optymalne to 40 x 40 cm,
  • wysokość podnóżka pod stopy – powinien znajdować się 40 cm poniżej siedziska,
  • odległość między blatem a siedziskiem – powinna wynosić 30 cm.

Zawsze przed zakupem krzeseł sprawdź wszystkie wymiary i porównaj z parametrami swego blatu. Unikniesz nietrafionego zakupu i zbędnie wydanych pieniędzy.

Kiedy urządzasz jadalnię w formie blatu barowego z hokerami, musisz solidnie się do tego przygotować: wybrać miejsce, wysokość blatu, materiały, stylistykę, kolory. Aby odnieść aranżacyjny sukces, pamiętaj o tym, jakich błędów nie popełniać. Wytrwałość i konsekwencja pozwolą Ci zrealizować marzenie o własnej jadalni w barowym stylu, nawet w małych mieszkaniach.

Więcej o krzesłach barowych dowiesz się w naszym drugim wpisie na blogu: Jak funkcjonalność wpływa na formę krzesła


Nasi dostawcy: