Oświetlenie blatu roboczego w kuchni, co warto wybrać?

03-04-2017

 Kuchnia wykonana w bieli, białe fronty z naturalnym blatem podświetlony blat ciepły oświetleniem

 

Oświetlenie kuchenne - włącz pomysłowe rozwiązania

Podczas urządzania kuchni najwięcej czasu upływa nam na zaprojektowaniu odpowiednich mebli i szukaniu urządzeń AGD. Swoją uwagę skupiamy także na doborze funkcjonalnych i estetycznych dodatków, ale należy pamiętać również o odpowiednim dobraniu oświetlenia, które towarzyszyć nam będzie codziennie, a już zwłaszcza po zmroku. Oświetlenie wpływa przecież na funkcjonalność całej kuchni, a w szczególności blatu roboczego. Zatem jakie oświetlenie wybrać i na co zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki podczas przygotowywania posiłków?

Najczęściej stosowanym oświetleniem w kuchniach jest oświetlenie montowane na suficie w centralnym punkcie pomieszczenia. Wybór tylko i wyłącznie tego rodzaju oświetlenia może okazać się niewystarczający w przypadku, gdy stojąc przodem do strefy roboczej światło centralne zasłonięte jest przez nas samych. Niektóre strefy w kuchni należy doświetlić także w przypadku, gdy do pomieszczenia dociera niewiele światła lub, gdy kuchnię stanowi aneks kuchenny w salonie umieszczony w kącie pozbawionym okna.

 

Kuchnie wykonane w białym połysku podświetlone białym zimny światłem

 

Blat roboczy dobrze oświetlony

Odpowiednie oświetlenie blatu roboczego sprawi, że praca stanie się łatwiejsza i bezpieczniejsza, ze względu na wyeliminowanie ryzyka skaleczenia się. Nastrojowe i dekoracyjne światło wybierzmy jedynie w salonie i sypialni, nie w kuchni. Dodatkowo doświetlenie blatu roboczego sprawi, że wzrok nie będzie tak szybko się męczyć, jakby to było w przypadku słabo doświetlonej tak ważnej części kuchni. Zadbaj więc o swój wzrok i komfort pracy.

 

Biała kuchnia podświetlona zimnym białym podświetleniem led

 

Kolejnym z rozwiązań, które możemy zastosować to punktowe oświetlenie w postaci lamp halogenowych lub opraw LED. Można je zamontować na dwa sposoby (w zależności od modelu) - poprzez umieszczenie ich w wywierconych otworach w dnie szafek wiszących lub naklejenie za pomocą taśm. Pomiędzy kolejnymi oprawami należy zachować 40-60 cm odległości.

Na rynku dostępne są oprawy o różnych kształtach (okrągłe, kwadratowe, trójkątne) oraz kolorach, począwszy do podstawowych jak aluminium, inox, a nawet białe lub czarne. Wybór opraw o niskim profilu pozwoli na dyskretny, prawie niewidoczny montaż podszafkowy.

Nowoczesnym i ciekawie wyglądającym sposobem na oświetlenie blatu po całej jego długości jest zastosowanie oświeltenia liniowego, czyli profili aluminiowych wypełnionych taśmą LED. Profile można uzupełnić mlecznym lub transparentnym kloszem oraz zaślepkami, które chronią taśmę LED, a dodatkowo nadają estetycznego wyglądu zakończeniom profilu, szczelnie go zamykając. Zaletą tego rozwiązania jest energooszczędne korzystanie z tego typu oświetlenia.

Więcej o korzyściach z stosowania oświetlenia ledowego w kuchni dowiesz na naszym blogu pod linkiem:

Taśmy LED - sposób na nowoczesne i oszczędne oświetlenie

 

Oświetlona lada barowa lampami


Nasi dostawcy: