Oświetlenie LED w kuchni - dlaczego warto?

10-07-2024

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED do kuchni?

O popularności oświetlenia LED nie trzeba już chyba nikomu mówić. Doskonale wiemy, że warto je wybrać głównie ze względu na niskie zużycie energii i długi czas okresu użytkowania. Oświetlenie LED do kuchni jest szczególnie doceniane za możliwość oświetlenia przestrzeni (na przykład blatu roboczego) na całej długości. Co ciężko było osiągnąć przez punktowe źródła światła zasilane klasycznymi żarówkami. Powyższe zalety oświetlenia LED w kuchni to nie wszystkie, o których można wspomnieć. W dalszej części dowiesz się o czy warto oświetlać kuchnie technologią LED i jak krok po kroku to robić.

 

oświetlenie led w kuchni

 

Sekret idealnej kuchni kryje się w dobrym zaprojektowaniu każdej strefy roboczej, jak również dobrze dobranego oświetlenia do każdej z nich. Najważniejsze pytanie to na co zwrócić uwagę oświetlając kuchnię? Na pewno ważnym elementem będzie tutaj jak najlepsze doświetlenie blatu roboczego na każdej możliwej strefie: przygotowywania, gotowania i zmywania. Dobór rodzaju oprawy, ich rozmieszczenia, barwa światła, natężenie – to wszystkie czynniki, które należy wziąć pod uwagę wybierając oświetlenie kuchenne.

Rodzaje oświetlenia LED i ich funkcje w kuchni

Czy wiesz jaką funkcję pełni oświetlenie w kuchni? Warto na wstępie wspomnieć, że oświetlenie może spełniać różne role. Oczywiście wybieramy je przede wszystkim po to, aby wspomagało naszą pracę w kuchni poprzez dobre oświetlenie blatu roboczego. Najprościej mówiąc montujemy je po to, aby wieczorami cokolwiek widzieć. Inne funkcje oświetlenia LED w kuchni to także dekoracja wnętrza mebli: w szafkach z frontem szklanym, otwartych półkach czy witrynach. W tym przypadku światło uatrakcyjnia wygląd całego mebla i może się różnić wyborem oprawy i barwy światła od oświetlenia blatu kuchennego.

 

rodzaje oświetlenia led w kuchni

 

Rodzaje oświetlenia ledowego w kuchni:

 

Co daje nam oświetlenie w kuchni? Po pierwsze światło główne, które włączamy zazwyczaj przy wejściu do kuchni, rozświetla wnętrze (całe lub jego część). Mogą to być punktowe plafony na suficie, pojedyncza lampa lub oświetlenie szynowe. Po drugie oświetlenie kuchenne wspomaga nasze prace wykonywane na blacie kuchennym, przy gotowaniu, a także zmywaniu. Warto zadbać o to, aby światło nad blatem roboczym włączało się i wyłączało niezależnie do światła głównego. Tutaj najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest światło liniowe, gdzie taśmy ledowe zamontowane są w specjalnych profilach. Trzecim krokiem będzie dobór oświetlenia dekoracyjnego. Dotyczy to zarówno szafek, witryn, ale również szuflad! Dokładnie tak. Do wnętrza szuflad dedykowane są zestawy oświetleniowe, które doświetlają je po ich otworzeniu. Do witryn i otwartych półek można wykorzystać światło ledowe jednopunktowe.

 

oświetlenie ledowe w kuchniach

 

Decydując się na liniowe oświetlenie kuchenne warto zadbać również o dodatkowe akcesoria do taśm LED. Będą to profile o różnym sposobie montażu (wpuszczane, nakładane, narożne, wieńcowe), a także włączniki, które można zamontować bezpośrednio w profilu, na płycie meblowe, pod blatem lub na ścianie – możliwości jest tak dużo, że każdy pomysł można zrealizować na kilka sposobów.

Dobór odpowiedniej mocy i barwy światła

Każde oświetlenie ledowe, czy to taśma czy oprawa, różnią się między sobą mocą i barwą światła. Im wyższa moc światła LED tym mocniejszy strumień świetlny jesteśmy w stanie uzyskać. Mocniejsze światło przyda się do miejsc pracy, a słabsze będzie odpowiednie do delikatnego, dekoracyjnego doświetlania miejsc.

Barwa światła LED – tutaj wyróżniamy 3 typy barwy. Z kolei te mogą mieć różne temperatury barwowe. Sprawdź poniżej jakie są barwy oświetlenia ledowego:

  • Monochromatyczne – świecące jedną wybraną temperaturą barwową
  • Multi-White – możliwość regulacji temperatury światła od zimnej do ciepłej
  • RGB – możliwość zmiany koloru na różne barwy

Spektrum światła oferuje szeroką gamę kolorów od ciepłej bieli, poprzez neutralną, aż do zimnej bieli. Poszczególne kolory światła mają różne zastosowania. Jaka barwa oświetlenia w kuchni będzie odpowiednia? Barwa neutralna o temperaturze 3500-5000 K jest najczęściej wybierana do pomieszczeń takich jak kuchnie, ale również jadalnie, przedpokoje, łazienki.

Praktyczne wskazówki dotyczące rozmieszczenia oświetlenia

Blat roboczy to jedna z ważniejszych stref w naszych kuchniach. Warto więc zadbać o jej dobre oświetlenie, aby przygotowywanie posiłków nie odbywało się w mroku, co zapobiegnie również męczeniu się wzroku. Jak dobrze oświetlić strefę kuchenną? Wszystko zależy przede wszystkim od tego czy nad blatem planujemy montaż szafek wiszących czy tuż nad nim znajdzie się tylko sufit. Jeśli nie posiadamy zabudowy nad blatem kuchennym to można tutaj zamontować oświetlenie punktowe, np. oprawy wpuszczane oraz oprawy nawierzchniowe. W dużych kuchniach można zastosować rozwiązanie w postaci lamp wiszących, zestawów szynowych oraz kinkietów.

 

lampy wiszące w kuchniach

 

W przypadku górnej zabudowy kuchennej warto rozważyć zastosowanie taśm ledowych umieszczonych w profilach. Dzięki czemu uzyskamy jednolite oświetlenie na całej linii blatu roboczego, pod warunkiem że rozmieszczenie taśm LED będzie się odbywać na całej długości szafek znajdującymi się nad blatem. Mogą to być profile montowane w dolnej płycie szafek wiszących, w narożnikach pomiędzy szafkami a blatem albo w profilach wieńcowych, czyli umieszczonych w korpusie szafek wiszących. Przy okazji taki profil wieńcowy tworzy uchwyt umożliwiający otwieranie frontów.

Prawidłowe oświetlenie kuchni to nie tylko światło nad blatem roboczym. To również oświetlenie półek i szafek wewnątrz, zwłaszcza tych mebli, gdzie front wypełniony jest szkłem. Dekoracyjne oświetlenie w tym przypadku wprowadzi do wnętrza dużo ciepła i sprawi, że uzyskamy przepiękny i zachwycający efekt. Warto wykorzystać to rozwiązanie w szklanych witrynach, winiarkach oraz półkach wiszących.

 

oświetlenie led w szafkach kuchennych

 

Pewnie zastanawiasz się jak rozmieścić oświetlenie LED w kuchni, aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny i praktyczny? Zacznij przede wszystkim od oświetlenia ogólnego znajdującego się na suficie. Jeśli nad blatem roboczym również planujesz oświetlenie montowane w suficie to warto, aby była to ta sama linia lub kolekcja uzupełniająca się z oświetleniem ogólnym. Również w tej samej lub podobnej temperaturze barwowej. Pamiętaj również o oświetleniu stołu i wyspy kuchennej jeśli znajdą się również w pomieszczeniu. Nad tymi meblami dobrze wyglądają długie wiszące lampy, które mogą być ciekawym uzupełnieniem punktowych plafonów sufitowych.

Wreszcie oświetlenie, które spędza sen z powiek każdemu kto dopiero zaczyna projekt kuchni. Rozwiązań jest tak dużo, że wybór nie jest tak prosty. Większość stolarzy i klientów decyduje się finalnie na liniowe doświetlenie blatu roboczego za pomocą taśm ledowych. Jeśli jesteś wśród tej grupy to sprawdź nasze wskazówki poprawnego oświetlenia kuchni taśmą LED:

  • do jasnych blatów warto sięgnąć po światło o mniejszym natężeniu – znaczna część światła zostanie na nim odbita · do ciemnych blatów sprawdzi się mocne światło
  • do kamiennych lub szklanych blatów wybierz oprawy mleczne, co pozwoli uniknąć odbijających się punktów na blacie · barwa neutralna będzie najodpowiedniejszą do pomieszczeń takich jak kuchnia
  • koniecznie zastosuj taśmę bez żelu wraz z profilem ledowym – to ochrona taśmy jak i jej estetyczne wykończenie

Jakie akcesoria będą Ci potrzebne do oświetlenia kuchni?

Zwłaszcza, że najnowsze rozwiązania odbiegają już od czasów, gdy końce taśm i przewodów trzeba było lutować.

Krok 1 – wybierz źródło światła. Może to być taśma LED, oprawy lub listwy podszafkowe i szufladowe.

Krok 2 – do taśm led możesz zastosować obudowy i profile. Może to być listwa wpuszczana, nakładana, wieńcowa lub narożna – wszystkie te pasują do zastosowań wraz z meblami. Do montażu taśm w cokołach lub ścianie wybierz profile do tego dedykowane.

Krok 3 – wybierz włączniki do sterowania światłem. Może ich być nawet kilka w wygodnych dla Ciebie i reszty domowników miejscach. Różnego rodzaju włączniki (mechaniczne, z czujnikiem ruchu, ściemniaczem) można łączyć ze sobą za pomocą sterownika przełączników i sterownika zasilaczy.

Krok 4 – dobierz zasilacze i transformatory do całkowitej mocy źródeł światła. Zwróć uwagę na napięcie, aby było zgodne z wybranym oświetleniem. O różnicach między zasilaniem 12V a 24V możesz przeczytać na naszym blogu - https://meblownia.pl/blog/jaki-wybrac-zasilacz-12v-czy-24v

Krok 5 – do podłączenia zasilacza do prądu wybierz odpowiednie przewody elektryczne.

Trendy w oświetleniu kuchennym na 2024 rok

„Inteligentny dom - inteligentne oświetlenie kuchni” to hasło, które mogłoby być motywem przewodnim w projektowaniu w obecnym roku. Sterowanie oświetleniem w całym mieszkaniu za pomocą jednej aplikacji jest już rozwiązaniem, które raczej nikogo nie zadziwia. Co nowego jednak wprowadzają aplikacje do zarządzaniem oświetleniem LED? Niech przykładem będzie aplikacja Connect Mesh od marki Hafele, która zarządza generacją oświetlenia Loox5. O możliwościach tej technologii wspominaliśmy ostatnio w artykule o oświetleniu Loox5 marki HAFELE.

Samo włączanie i wyłączanie oświetlenia za pomocą aplikacji nie robi na nikim wrażenia. I słusznie. Ale tworzenie scen, czyli zapisanych ustawień dopasowujących się do naszego rytmu dnia, już przyciąga uwagę. Wyobraź sobie, że jasne światło nad blatem kuchennym wieczorami o określonej porze samo wprowadza nastrój poprzez zmianę barwy na ciepłą i zmniejszenie natężenia świecenia. Są to trendy w oświetleniu kuchennym, które zaczynają wybierać nasi klienci.

Przy okazji projektowania oświetlenia kuchennego połączonego z aplikacją warto zaaranżować również pozostałe oświetlenie w całym domu, aby uzyskać spójność.

Nasi dostawcy: