Prowadnice do dużych obciążeń - co warto o nich wiedzieć?

30-04-2024

Prowadnice do dużych obciążeń - co warto o nich wiedzieć?

Szuflady w meblach czy to domowych, warsztatowych czy w miejscach pracy są wygodnym rozwiązaniem do przechowywania wielu rzeczy. W wielu przypadkach są zdecydowanie lepszym wyborem niż klasyczne szafki z półkami. Wysunięcie szuflady, zwłaszcza wyposażonej w pełny wysuw, zapewnia swobodny dostęp do pełnej zawartości mebla. Klasyczne prowadnice o niewielkim udźwigu to dość powszechnie stosowane rozwiązanie w meblach kuchennych, garderobie i łazience, o ile w planach mamy przechowywanie tam lekkich rzeczy, nie przekraczających dopuszczalnego obciążenia.

 

prowadnice z dużym obciążeniem

 

W przypadku cięższych przedmiotów czy to kuchennych, czy warsztatowych warto sięgnąć po prowadnice do dużych obciążeń. Dzięki nim szuflada nadal będzie spełniać swoją rolę, pomimo pełnego i ciężkiego wypełnienia w środku. Co więcej takie prowadnice do ciężkich szuflad nadal zachowują swoje funkcje, czyli wprawiają szuflady w płynny ruch, a także poruszają się lekko na każdym etapie zamykania i otwierania.

Co warto wiedzieć o prowadnicach do dużych obciążeń zanim dokonamy zakupu i na co zwrócić uwagę? Udźwig prowadnic może być w przypadku każdego modelu nieco inny, gdyż waha się od 60 do nawet 100 kg. Sposób mocowania prowadnic również, gdyż z tak dużym obciążeniem mamy prowadnice kulkowe (mocowane do boków szuflady) oraz prowadnice dolnego montażu (mocowane pod dnem szuflady), inaczej określane jako prowadnice niewidoczne, gdyż po wysunięciu szuflady nie są widoczne.

Jakie prowadnice wybrać do dużego obciążenia?

Duże obciążenie szuflad wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Producenci okuć meblowych zadbali o dostarczenie takich produktów. Wybór prowadnicy do ciężkiego obciążenia nie jest tak trudny jakby się mógł wydawać. Wystarczy obliczyć jaki ciężar powinna udźwignąć szuflada, czyli po prostu oszacować wagę przedmiotów, które będą się w niej znajdować. Następnie można wybrać prowadnice kulkowe do dużych obciążeń lub prowadnice dolnego montażu z dużą nośnością. Różnica pomiędzy nimi tkwi w sposobie montażu. Kulkowe mocuje się do boków korpusu, a następnie do boków szuflady, a po jej otworzeniu są widoczne. Prowadnice dolnego montażu, jak sama nazwa wskazuje, mocuje się od dołu, czyli do dna szuflady, co oznacza, że po otworzeniu szuflady ich po prostu nie widać.

 

prowadnice z dużym udźwigiem

 

Jaką prowadnicę wybrać do ciężkiej szuflady? Na pewno dobrej jakości, wykonaną z solidnych materiałów, o pogrubionej stali. Warto poszukać produktów od renomowanych dostawców, aby mieć pewność, że produkt spełni swoje funkcje i nie utraci ich przez lata.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru prowadnicy do dużego obciążenia?

prowadnice do dużych obciążeń

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie szuflady. W przypadku jednych prowadnic może to być 65 kg, a w przypadku innych aż 100 kg. Zbyt duże obciążenie prowadnicy przy planowanym lżejszym jej wypełnieniu może utrudnić wysuwanie szuflady. Przy wyborze ważny jest również sam rodzaj prowadnicy, jak również montaż prowadnicy.

Prowadnice dolnego montażu w przeciwieństwie do kulkowych, „podtrzymują” dodatkowo szufladę od spodu. Warto zwrócić uwagę również na markę prowadnic. Znany i renomowany producent prowadnicy to pewność, że produkt został wykonany z wysokiej jakości materiałów. W dalszej części przedstawimy mechanizmy ułatwiające otwieranie ciężkich szuflad.

Mechanizmy ułatwiające wysuwanie ciężkich szuflad

Tak jak wszystkie prowadnice kulkowe i dolnego montażu, tak i te o dużym udźwigu, mogą być wyposażone w mechanizmy ułatwiające wysuwanie i chowanie szuflady w korpus mebla. Mowa tutaj przede wszystkim o systemie cichego domykania oraz funkcji push to open, czyli systemu do frontów bezuchwytowych. Mechanizmy do ciężkich szuflad dobieramy tak naprawdę pod własne upodobania oraz możliwości montażowe zabudowy. To jaki mechanizm wybrać do otwierania ciężkiej szuflady to kwestia indywidualna.

 

wspomaganie otwierania ciężkich szuflad

 

Jeżeli gustujesz w meblach wyposażonych w gładki front to śmiało możesz zdecydować się na szuflady z funkcją push to open, nawet gdy będzie tona musiała dźwigać niemały ciężar. Drugą opcją są prowadnice wyposażone w cichy domyk. W tym przypadku trzeba front wyposażyć w uchwyty meblowe. W obu przypadkach można uzyskać również pełen wysuw prowadnicy. Dzięki niemu uzyskamy pełny i swobodny dostęp do pełnej zawartości wnętrza szuflady.

Czy producent ma znaczenie przy wyborze - GTV czy BLUM?

Dobrze dobrana prowadnica to kluczowy element w montażu szuflad, zwłaszcza tych bardzo ciężkich. W przypadku dużego udźwigu prowadnic ważna jest ich jakość, aby zapewniały stabilność szufladzie, a także wprowadzały szufladę w płynny ruch. Do naszej oferty staramy się wprowadzać rozwiązania, które sami byśmy wybrali. Dlatego też nasza oferta obejmuje głównie prowadnice do ciężkich obciążeń GTV oraz prowadnice do ciężkich obciążeń BLUM.

Jeżeli szukasz prowadnic kulkowych to dobrym wyborem będą prowadnice do ciężkich szuflad GTV – czyli seria H53 z obciążeniem do 100 kg. Są to prowadnice z pełnym wysuwem oraz cichym domykiem. Użyte do produkcji materiały zapewniają wytrzymałość i komfort użytkowania. Co więcej dostępne są w długościach od 300 do 1100 mm (co 50 mm). Daje to duże możliwości aranżacyjne. Są wytrzymałe – wykonane są ze stali o grubości 2 mm o pokryciu i kolorze cynku. Ich trwałość do 60 000 cykli została potwierdzona certyfikatem. Łatwa i szybka instalacja, w tym możliwość wypięcia i ponownego wpięcia po zamontowaniu, ułatwia sprzątanie wewnątrz mebla.

 

prowadnice GTV do ciężkich szuflad

 

Drugą opcją są prowadnice do ciężkich szuflad Blum Movento – czyli system krytych prowadnic dla najbardziej wymagających odbiorców. To co wyróżnia te prowadnice to płynny, zsynchronizowany ruch, a także możliwość regulacji aż w 4 wymiarach, co umożliwia uzyskanie precyzyjnego układu szczelin. System Movento charakteryzuje się wysoką klasą obciążenia i dużą stabilnością. Prowadnice Movento można łączyć z wszystkimi technologiami ruchu oferowanego przez markę Blum – mowa tutaj o cichym domykaniu Blumotion, otwieraniu frontów bez uchwytów, czyli Tip-On oraz o jednostkach elektrycznego otwierania szuflad Servo-Drive.

 

prowadnice BLUM do ciężkich szuflad

 

Jaką prowadnicę do ciężkiej szuflady wybrać - GTV czy Blum? Tak naprawdę oba produkty nadają się do zastosowania w dużych, a przede wszystkim ciężkich szufladach. Wybór pozostaje jedynie między sposobem montażu: bocznym czy dolnym. Dodatkowo w prowadnicach Blum można łączyć funkcję Blumotion i Tip-On, a także zamontować jednostkę Servo-Drive do elektrycznego otwierania szuflady, czego brakuje w marce GTV. Pozostałe parametry są dość podobne: jakość, nośność, ilość cykli otwierania i zamykania. Jak wspomnieliśmy ważnym czynnikiem decydującym o wyborze którejś z marek będzie sposób montażu i dodatkowe funkcje, a także budżet jaki mamy przeznaczony na ten zakup.

Jakie i gdzie mają zastosowanie prowadnice do dużych obciążeń?

Gdzie stosować prowadnice do dużych obciążeń? Rekomendowane przez nas prowadnice są uniwersalne, dzięki czemu można je stosować w meblach każdego typu, w każdych pomieszczeniach. Mogą być również montowane w niestandardowych projektach, jak np. wysuwany podest, długie szuflady pod schodami lub w wyspie kuchennej. Zastosowanie prowadnic do ciężkich szuflad ma również miejsce w warsztatach i garażach, gdzie w meblach przechowywane są narzędzie, które potrafią niemało ważyć. Nawet niewielkie przedmioty taki jak młotek, szczypce czy wkręty w większej ilości po wypełnieniu wnętrza szuflady mogą przekroczyć dopuszczalne obciążenie standardowych szuflad do 30-40 kg.

 

zastosowanie prowadnic do dużych obciążeń

 

Do ilu kilogramów są prowadnice do dużych obciążeń? Opisywane przez nas prowadnice dolnego montażu Blum Movento to udźwig około 60-70 kg. Klasa obciążenia 70 kg występuje w prowadnicach o długości 450-650 mm, a nośność 60 kg w prowadnicach 700-750 mm. Przy obu obciążeniach prowadnica jest stabilna i wytrzymała. Posiada niskie wartości opadania, dzięki czemu ten system jest chętnie wybierany do szuflad znajdujących się tuż nad podłogą. Nadaje się do szerokich i głębokich szuflad. Natomiast prowadnice kulkowe marki GTV to niemal podwójna nośność, bo aż 100 kg, nawet przy pełnym wysuwie, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów i stali o grubości 2 mm. Dodatkowo takie prowadnice są łatwe i szybkie w montażu. Wystarczy dokręcić je wkrętami do drewna.

 

zastosowanie prowadnic o dużym udźwigu

 

Planujesz duże szuflady w kuchni? Jakie prowadnice zastosować? Dobrym wyborem będą tutaj prowadnice Movento od marki Blum. Dzięki wysokiej klasie obciążenia oraz stabilizacji sprawdzą się w szerokich oraz wysokich szufladach, co umożliwi przechowywanie w nich ciężkich przedmiotów: garnków, patelni i drobnego sprzętu AGD. Zastosowana w tych prowadnicach technika mocowania na sprzęgło pozwala na sprawne i samodzielne wypięcie szuflady, co umożliwi dokładne wysprzątanie szafki lub przyda się, gdy jakiś mniejszy przedmiot utnie między szufladami.

Nasi dostawcy: