Prowadnice do szuflad - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

10-06-2016

 

Prowadnice do szuflad - wpraw szuflady w ruch!

Prowadnice kulkowe do szufladNieodłącznym elementem mebli kuchennych, łazienkowych czy pokojowych są szuflady, które pozwalają na efektywne segregowanie przedmiotów i przechowywanie - zarówno tych większych jak i mniejszych. W szufladach łatwiej o zachowanie porządku niż w przypadku dużych i głębokich szafek, często wyposażonych w niedostateczną ilość półek, gdzie trzeba się nagimnastykować, aby wyjąć cokolwiek z jej końca. Natomiast w przypadku szuflad łatwiej o znalezienie czegokolwiek dzięki możliwości wysunięcia jej poza korpus mebla.

Na co więc zwrócić uwagę wybierając prowadnice do szuflad? Poniżej przedstawiamy podstawowe parametry, które ułatwią podjęcie decyzji.

Trafnym wyborem mogą się okazać bardzo dobrej jakości prowadnice Blum Tandem.

Więcej o tych prowadnicach przeczytasz w tym artykule: Prowadnice Blum Tandem rozwiązanie na lata dla Twoich mebli

1. Maksymalny udźwig prowadnicy

Szuflada kuchenna z prowadnicą GTV

Wybierając prowadnice do szuflad należy określić co będziemy w niej przechowywać. Szczególnie dotyczy to szuflad kuchennych, gdzie coraz częściej przedmioty takie jak talerze i garnki nie są przechowywane już w szafkach. W przypadku ciężkich przedmiotów udźwig prowadnicy musi być odpowiedni, aby szuflada poruszała się lekko i sprawnie. Warto zwrócić uwagę, że im szersza szuflada tym więcej rzeczy będziemy w niej przechowywać, a co za tym idzie znacząco zwiększa się jej obciążenie. Przeciążenie prowadnicy może prowadzić do jej zniekształcenia, a nawet pęknięcia. Wtedy musimy liczyć się z kosztami związanymi z ich wymianą.

 

2. Wysuw szuflady poza korpus mebla

Wysuw prowadnicy mówi o tym jak daleko szuflada się wysunie poza korpus mebla. W ofertach większości producentów dostępne są pełne lub częściowe wysuwy. Pełny warto wybrać szczególnie w przypadku płytkich szuflad, gdzie dostęp do tylnej części jest utrudniony. Pełen wysuw pozwoli na całkowite wysunięcie szuflady na długość całej prowadnicy. Częściowy wysuw, na około 3/4 długości, można pozostawić wysokim szufladom, pod warunkiem, że nie przechowujemy w nich wysokich rzeczy, np. pojemników kuchennych, gdzie wyjęcie ostatniego znajdującego się pod tylną ścianką będzie niemożliwe bez wyjęcia również kilku innych znajdujących się z przodu.

 

Wysuw szuflad kuchennych

 

 

3. Funkcje dodatkowe - wyposaż swoje szuflady w dodatkowe funkcje

Niektóre modele prowadnic wyposażone są w dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest ciche i delikatne domykanie. Zapobiega ono trzaskaniu frontu szuflady o korpus mebla. Podnosi to znacząco komfort użytkowania szafek, tak samo jak funkcja push to open, która pozwala na otworzenie szuflady poprzez jej delikatne naciśnięcie. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku mebli kuchennych, gdzie często potrzebujemy otworzyć szufladę łokciem lub kolanem. Zamknięcie odbywa się poprzez dociśnięcie frontu.

 

System prowadnic do szuflad kuchennych z funkcją push to open

 

4. Rodzaj i sposób montażu - jak zamontować prowadnice do szuflad

Wybierając prowadnice należy się zastanowić do jakiego rodzaju szuflad będą zamontowane. Do wyboru mamy prowadnice rolkowe. Najczęściej wybierane ze względu na łatwość montażu oraz ich niską cenę, gdzie za komplet można zapłacić od kilku do kilkunastu złotych. Ich minusem może być jednak niewielki udźwig, najczęściej do 25 kg oraz częściowy wysuw. To dobre rozwiązanie do niewielkich szuflad, gdzie przechowywać będziemy lekkie przedmioty, aby nie narazić prowadnic na zniekształcenia. Zastosowany w prowadnicach rolkowych mechanizm sprawia, że szuflady poruszają się cicho, dlatego też warto o nich pomyśleć w meblach w sypialni, salonie i pokoju dziecka.

Prowadnice kulkowe to rozwiązanie, które możemy stosować praktycznie we wszystkich meblach ze względu na duży udźwig, wynoszący nawet 50 kg. Na rynku dostępne są prowadnice kulkowe z częściowym i pełnym wysuwem. Warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w cichy i delikatny domyk, np. prowadnica GTV Versalite Plus lub prowadnice z systemem wspomagającym otwieranie "push to open". Szukając prowadnic o wysokiej jakości wykonania i komforcie użytkowania warto zwrócić na nie uwagę, gdyż w porównaniu z prowadnicami rolkowymi mają one większą tolerancję na zakres temperatur.

Chcąc wyeksponować i podkreślić piękno drewnianych boków szuflad warto zastosować prowadnice dolnego montażu. Niewidoczne mocowanie do dna sprawią, że zachowamy piękny wygląd szuflady. Obciążenie w przypadku prowadnic GTV wynosi do 35 kg, natomiast w przypadku firmy Blum i Hettich nawet do 50 kg. Do wyboru mamy modele z pełnym lub częściowym wysuwem z funkcją cichego domyku lub otwierania poprzez naciśnięcie frontu szuflady. Zadbaj o stylowe wykończenie drewnianych szuflad w swoim mieszkaniu.

 

Prowadnice do szuflad kuchennych

 
Stosując powyższe wskazówki będziemy mogli cieszyć się lekko i płynnie chodzącymi szufladami. Natomiast dostępny szeroki wybór długości prowadnic pozwali na ich montaż zarówno w płytkich meblach od 25 cm głębokości, po nawet bardzo głębokie - aż do 70 cm. Dopasowanie udźwigu szuflady do przechowywanych w niej przedmiotów zapewni  jej bezawaryjne działanie, a wybrany system push to open lub cichego domyku zapewni wysoki komfort użytkowania każdych mebli.


Nasi dostawcy: