Rodzaje podnośników w pantografie do szafy

20-03-2017

Podstawą sprawnego działania pantografów do szaf są podnośniki. Od nich zależy przede wszystkim nośność pantografu i jego trwałość. Na rynku dostępne są modele pantografów z różnymi systemami podnoszenia. Aktualnie najpopularniejsze są podnośnik olejowy i gazowy.

pantograf do szafy białyRola podnośników teleskopowych - pantografów

  • decydują o wielkości dopuszczalnego obciążenia (istnieje podział teleskopów ze względu na podnoszony ciężar),
  • pozwalają na płynne opuszczenie i podnoszenie drążka teleskopowego,
  • niektóre podnośniki mają regulowane pionowo ramiona, pozwalające na ich wykorzystanie w szafach o różnej głębokości.

Warto wiedzieć, że niezależnie od rodzaju podnośnika na bezproblemowe użytkowanie pantografów do szaf duży wpływ ma przestrzeganie zasad związanych z montażem, o czym pisaliśmy w oddzielnym artykule.

Główne typy podnośników - pantografów

Dwa główne rodzaje podnośników stosowanych w pantografach do szaf to podnośnik olejowy i gazowy. Ten pierwszy istnieje na rynku od dłuższego czasu, z kolei ten ostatni jest nowszym rozwiązaniem.

Porównanie parametrów

Podnośnik olejowy:

  • przeznaczony do maksymalnego obciążenia o wartości do 9 kg,
  • wśród pantografów z olejowym systemem podnoszenia jest większy wybór. Z racji dłuższej obecności na rynku znajdują się one w ofercie wielu producentów.

Podnośnik gazowy:

  • średnie największe dopuszczalne obciążenie to 12 kg (są jednak modele przeznaczone do obciążenia 8 kg oraz pozwalające nawet na obciążenie na poziomie 16 kg),
  • pozwala na większą płynność ruchów (bez efektu odbicia), przez co jest bardziej odpowiedni dla osób filigranowych, mających mniej siły na opuszczenie i podniesienie pantografu,
  • na rynku dostępne są dwie wersje podnośników gazowych: z dodatkową regulacją lub bez regulacji dopuszczalnego obciążenia (modele z regulacją przewidują pod tym względem wyższe wartości). Tego typu rozwiązania oferuje np. firma GTV.

Oba typy podnośników dostępne są w wersji aluminiowej lub stalowej. Podobne rozwiązania stosuje się w uchylnych szafkach kuchennych (klapa) i barkach (umożliwiając ich ciche domykanie) oraz w podnoszonych blatach (pozwalając na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni).

Krótkie porównanie wskazuje, że oba modele różnią się przede wszystkim komfortem użytkowania. Pantograf gazowy oznacza większą wygodę przy większym dopuszczalnym obciążeniu. Jest on polecany w sytuacji, gdy na drążku planujemy przechowywać cięższe ubrania (płaszcze, kurtki zimowe) oraz gdy będą z niego korzystać np. dzieci lub osoby starsze (nie mające dość siły do podnoszenia i opuszczania mechanizmu). Pod względem kosztów oba rozwiązania są do siebie zbliżone cenowo.

Na rynku istnieją też pantografy, w których mechanizm podnoszenia opiera się na urządzeniach hydraulicznych, pracujących ze specjalistycznym płynem. Pozwalają one zwiększyć nośność pantografu nawet do 20 kg.

Oba rodzaje podnośników przy właściwym montażu gwarantują wieloletnią bezawaryjną pracę pantografów. W przypadku zużytych modeli można je łatwo wymienić. W związku z tym, że stanowią one element konstrukcyjny pantografu do szafy, objęte są gwarancją, z której warto skorzystać w przypadku ewentualnych problemów.

Przed zakupem pantografu do szafy warto sprawdzić jakie wymogi powinniśmy spełnić z jego montażem. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym innym artykule na blogu: Wymogi związane z montażem pantografu do szafy


Nasi dostawcy: