Rodzaje zamków meblowych

22-02-2017

 

Sposobem na zabezpieczenie zawartości mebli jest montaż zamków meblowych. Te z kolei są dostępne w różnej postaci, uzależnionej od rodzaju mebla. Różnice między zamkami sprowadzają się też do sposobu montażu i mechanizmu działania. Ich wybór jest uzależniony głównie od potrzeb użytkownika. Przedstawiamy krótki przegląd wybranych zamków i ich cech.

Rodzaje i cechy zamków meblowych

  • Zamek meblowy z dwoma kluczykamiNakładane / wpuszczane – to najpopularniejsza grupa zamków meblowych. Ich podział wynika ze sposobu mocowania: zamki nakładane montuje się nawierzchniowo, a wpuszczane „ukrywa się” wewnątrz elementu konstrukcyjnego. W praktyce zamek nakładany może być jednocześnie wpuszczany. W tej grupie zamków stosuje się dodatkowe rozróżnienie ze względu na typ wkładki (może być bębenkowa, zastawkowa lub bezkluczowa).

  • Zamek baskwilowy – przeznaczony do wysokich drzwi meblowych (2-skrzydłowych lub 1-skrzydłowych), zamyka jednocześnie górę i dół drzwi. Cylinder zamka wymaga nawiercenia otworu w drzwiach. Przy montażu jednego zamka konieczne jest dodatkowe zastosowanie dwóch specjalnych prętów, wkręcanych w zamek.

  • Skrzynkowy / kasetkowy – służy zabezpieczeniu skrzynki pocztowej, kasetki lub po prostu drzwi stalowych.

  • Żaluzjowy (do żaluzji meblowych) – zawiera zaczepy w kształcie cyfry Zamek meblowy baskwilowy„1”, które po zamknięciu zamka rozchodzą się na boki i zaczepiają o blachę zaczepową. W zależności od modelu po otwarciu zamka zaczepy mogą pozostać w pozycji rozwartej lub mogą pozostać złożone (przy ostatniej opcji każdorazowe opuszczenie żaluzji nie wymaga ponownego otwierania zamka).

  • Centralny – odpowiedni np. do kontenerów biurowych, pozwala na jednoczesne zamknięcie wszystkich szuflad kontenera. Ponadto przy tego typu rozwiązaniu przy otwartym zamku jednorazowo można otworzyć tylko jedną szufladę.

  • Zamki do drzwi szklanych – np. do gablot i witryn sklepowych. Dostępne są modele zarówno do drzwi przesuwnych jak i obrotowych, wymagające wiercenia oraz nakładane bez wiercenia.

  • Zamki ryglowe (inaczej kwadratowe) – popularne w meblach biurowych, znajdują zastosowanie w szafkach i szufladach. Działają standardowo na zasadzie obrotu klucza.

Osobny temat stanowią zamki do drzwi przesuwnych, które omówimy w oddzielnym artykule.

Poza rodzajem zamka trzeba uwzględnić jego przeznaczenie, czy ma być zamontowany w szufladzie, drzwiach otwieranych na lewo czy też na prawo. Zamek lewy zamykamy przekręcając klucz zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a zamek prawy odwrotnie. Pod tym względem istnieją też zamki uniwersalne, pozwalające na łatwą zmianę kierunku działania zamka, a także zastosowanie w szufladzie. Większość z nich sprzedawana jest wraz kompletem odpowiednich kluczy.

Trwałość zamków zależy od materiału, z którego są wykonane. Szczególnie wytrzymałe są zamki meblowe ze stali, cechujące się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Warto wiedzieć, że zamki mogą być dodatkowo wyposażone w nakładki ochronne, które stanowią osłonę dla otworu zamka przed kurzem i brudem.

W doborze odpowiedniego zamka warto skorzystać z pomocy obsługi (przy zakupie trzeba uwzględnić przede wszystkim zastosowanie zamka i wymiary). Sam montaż w większości przypadków jest łatwy do samodzielnego przeprowadzenia i nie wymaga specjalistycznych narzędzi.

W przypadku zakupu zamków meblowych do drzwi przesuwnych przeczytaj na naszym blogu artykuł związany z prawidłowym doborem zamków do drzwi przesuwnych: Zamki meblowe do drzwi przesuwnych a jeżeli będą jakieś pytania zachęcamy do kontaktu z naszym sklepem


Nasi dostawcy: