Sposób montażu a trwałość podnośników Blum Aventos

22-03-2017

 

Aventos to seria podnośników firmy Blum, stosowanych w uchylnych frontach szafek górnych. Ich główna zaleta to brak konieczności użycia siły podczas otwarcia i cichy domyk szafek. Najczęściej stosuje się je w górnych szafkach kuchennych oraz pokojowych. System montuje się szybko i łatwo, ale ważne jest zachowanie ostrożności.

 

Dobór podnośników Blum Aventos

Użytkowanie podnośników teleskopowych wszelkiego typu przebiega bezawaryjnie pod warunkiem przestrzegania zaleceń związanych z ich montażem (pisaliśmy o tym w osobnym artykule). Ewentualne przypadki szybkiego zużycia systemu nie są winą wad produktu, ale właśnie niepoprawnego montażu oraz doboru modelu.

 

Jak dobrać podnośniki Blum Aventos?

Front wyposażony w podnośnik Blum AventosDla pracy podnośnika ważne jest, by był dopasowany do ciężaru, który ma podnieść. W praktyce oznacza to dopasowanie do ciężaru frontu szafki, mierzonego w Newtonach. Masie 1 kg przypada ciężar 10 N. Do dokładnych przeliczeń służą odpowiednie kalkulatory. Przy przestrzeganiu tej zasady podnośnik można mocować do frontu z dowolnego materiału (drewno, płyta MDF) i o dowolnej grubości (masa frontów nie ma z kolei wpływu na miejsce mocowania, które zawsze jest takie samo).

Przy doborze podnośników ważne są wymiary takie jak: wysokość i szerokość korpusu szafy (min. 150 mm), głębokość wewnętrzna (min. 125 mm). Wymiary te wyglądają różnie zależnie od rodzaju podnośnika.

Na dobór podnośnika ma też wpływ fakt, czy są one przeznaczone do frontów jednoczęściowych czy też wysokich dwuczęściowych.

Wraz z podnośnikiem trzeba zakupić odpowiednie mocowania, których rodzaj zależy m.in. od materiału, z którego wykonane są fronty (inne mocowania przeznaczone są do frontów drewnianych, inne do frontów aluminiowych).


Jeżeli nie wiesz jaki wybrać podnośnik do frontów by spełnił twoje oczekiwania przeczytaj na inny artykuł na blogu lub skontaktuj się z nami chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Jak wybrać odpowiedni podnośnik Aventos do frontów?

 

 

Zalecenia przy montażu

Podczas montowania podnośników trzeba uwzględnić:

  • zastosowanie dwóch podnośników – gwarantuje to bezpieczne i długie użytkowanie również przy dużych i ciężkich frontach. Oprócz tego istnieją rozwiązania (także do wąskich i płytkich szaf), które pozwalają na wykorzystanie jednego podnośnika,
  • regulację siłownika – odbywa się ona za pomocą śruby regulacyjnej, wkrętaka krzyżakowego lub wkrętarki akumulatorowej (rodzaj narzędzia zależy od mocowania i rodzaju podnośnika). W celu regulacji wystarczy odpowiednio przykręcić zawias odpowiedzialny za daną pozycję frontu.

Regulacja ma służyć:

  • ustawieniu pozycji, w jakiej ma się zatrzymywać siłownik (a tym samym front szafy) przy otwieraniu mebla (można wybrać dowolną wysokość),
  • ustaleniu układu szczelin między frontem a korpusem szafy. Dotyczy to trzech płaszczyzn: wysokości, boku, nachylenia frontów,
  • regulacji pionowego położenia frontów.

Ważne, by podnośnik teleskopowy odblokować przed regulacją i zablokować ponownie po jej zakończeniu,

  • producent zaleca próbę montażu w przypadku, gdy mamy do czynienia z granicznymi wartościami dotyczącymi mocy i opisanych wyżej wymiarów.

Firma Blum oferuje w ramach serii Aventos różne rodzaje podnośników oraz dostosowane do nich wzorniki montażowe, które ułatwiają samodzielny montaż. Przy zakupie warto też skorzystać z porad obsługi sklepu z akcesoriami meblowymi.


Nasi dostawcy: