Wszystko o taśmach LED - poradnik część 1

20-04-2017

1. Czym różnią się między sobą taśmy LED?

Zanim zakupimy taśmy LED należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią nam podjęcie decyzji. Zwiększenie świadomości i wiedzy na temat oświetlenia LED pozwoli na dobranie go właściwie do danego pomieszczenia i zgodnie z jego przeznaczeniem. Poniżej wymieniamy cechy, które różnicują między sobą taśmy LED:

 

  1. Ilość diod LED - taśma 150 LED będzie emitować mniej światła niż taśma 300 LED. Wszystko zależy również od rodzaju użytych diod, ponieważ taśmy LED Premium emitują o 100% więcej światła niż standardowe przy tym samym poborze prądu.
  2. Moc - wartość ta przyda się przy doborze odpowiedniego zasilacza.
  3. Barwa światła - światło może stwarzać ciepłą i przyjemną atmosferę przeznaczoną do relaksu, jak również może działać pobudzająco i ułatwiać koncentrowanie się przy pracy i nauce.
  4. Stopień ochrony IP - należy pamiętać, że nie każda taśma nadaje się do użytku we wszystkich pomieszczeniach. Te o niskim stopniu ochrony (IP20) z powodzeniem posłużą nam w salonie, sypialni i kuchni, ale do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności takich jak łazienka należy użyć taśmy z oznaczeniem IP45, IP65.
  5. Występujące w żelu lub bez - diody LED zatopione w żelu mogą być stosowane samodzielnie bez dodatkowych profili. Taśmy z diodami LED "na wierzchu" stosuje się wraz z profilami, które nadają estetycznego wyglądu oświetleniu jak również chronią je przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami.

 

Powyższe parametry wpływają na ostateczny efekt jaki uzyskamy w wybranym wnętrzu, dzięki taśmom LED. Warto przeanalizować każdy z nich, aby uzyskać to czego właściwie poszukujemy.

 

2. Oświetlenie użytkowe czy dekoracyjne?

Schody podświetlone taśmą led o ciepłej barwie

Ilość diod na taśmie oraz ich barwa wpływa na to czy uzyskane światło posłuży nam do pracy czy raczej będzie nas relaksowało. Dlatego też wybierając taśmę LED warto w pierwszej kolejności określić, gdzie taśma zostanie zamocowana oraz jaką rolę ma pełnić w danym pomieszczeniu.

Szukając użytkowego oświetlenia wybierzmy więc taśmę, która wygeneruje więcej światła, np. taśmy Premium firmy Design Light generują o 100% więcej światła niż tradycyjne diody. 

Przy oświetleniu dekoracyjnym możemy wybrać barwę światła inną niż tradycyjna biała, np. czerwoną, zieloną. Dla osób niezdecydowanych lub lubiących zmiany w otoczeniu polecamy taśmy z barwą światła RGB, które pozwalają na zmianę koloru światła za pomocą pilotów RF (radiowych) oraz IR (na podczerwień). RGB, czyli barwy uzyskane z sumowania 3 kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego.

 

3. Barwa światła, którą wybrać?

  • Biała zimna barwa wpadająca w błękit najbardziej przypomina światło słoneczne. Światło o tej barwie działa pobudzająco, dlatego też użyjmy jej przede wszystkim w kuchni oraz w nowoczesnych pomieszczeniach.
  • Do pokoju dziennego i sypialni wybierzmy światło, które będzie działać relaksująco. Ciepła biała barwa światła najbardziej przypomina tradycyjne światło emitowane przez żarówki i sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w klasycznych stylach.
  • Na neutralną barwę (tzw. czystą biel) podstawmy w miejscach przeznaczonych do nauki i pracy, gdyż sprzyja skupieniu i koncentracji.

 

4. Taśma w żelu czy bez żelu?

Wybór jest prosty, jeżeli chcemy zastosować profil aluminiowy do taśm led należy wybrać taśmę bez żelu. Profil pozwala na estetyczne zamocowanie oświetlenia, a dodatkowo chroni diody przed czynnikami zewnętrznymi, np. zanieczyszczeniami. Przy niewidocznym montażu taśmy, gdzie nie stosujemy żadnych profili, należy wybrać taśmę z żelem.

Więcej informacji o profilach do taśm led znajdziesz u nas na blogu pod tym linkiem: Profile do taśm LED - dlaczego warto je stosować?

 

5. Zalety stosowania oświetlenia LED

Przede wszystkim oszczędzasz na rachunkach za prąd. Szczególnie w okresie zimowym, gdzie intensywniej korzystamy ze sztucznego oświetlenia. Oświetlenie LED to jedno z najtańszych źródeł światła. Poza tym jest bezpieczne, nie nagrzewają się tak jak tradycyjne źródła światła i nie zawierają szkodliwych substancji.

Oświetlenie to starcza na lata, dzięki swojej długiej żywotności. Taśmy LED są łatwe w montażu, nie zajmują wiele miejsca. Sprzedawana jest w rolkach 5 metrowych lub na metry. Taśmy można dociąć na mniejsze odcinki w miejscach do tego wyznaczonych. Elastyczność taśm sprawia, że można nimi oklejać półokrągłe powierzchnie.

 

Infografika dlaczego warto używać oświetlenia Led


Nasi dostawcy: