Wymiana wkładek w zamkach meblowych

08-03-2017

Konieczność wymiany wkładki do zamka pojawia się nie tylko w efekcie zagubienia klucza (pozwala go zresztą uniknąć fakt, że producenci zamków meblowych do każdego modelu zapobiegawczo dodają kilka sztuk kluczy). Może się zdarzyć, że obawiamy się, iż klucz został dorobiony przez osoby trzecie lub po prostu chcemy wkładkę zastąpić jej inną wersją. Na tę okoliczność przyda się kilka informacji.

Rodzaje wkładek do zamków meblowych

W zależności od rodzaju zamków możemy wykorzystać różne rodzaje wkładek (więcej informacji na temat typów zamków w osobnym artykule). Te z kolei mają wpływ na to, czy zamknięcie będzie powtarzalne, czy nie. Pierwszy przypadek oznacza uniwersalne rozwiązanie (w kilku wkładkach tej samej serii możliwe jest użycie identycznego klucza, w razie potrzeby po podaniu numeru serii możliwe jest domówienie kluczy). W drugim przypadku każdej wkładce jest przyporządkowany inny klucz, ale jednocześnie producenci przewidują jeden klucz główny (odpowiedni dla wszystkich zamków danej serii).

Kluczyk bazowy do zamka meblowegoZe względu na sposób tworzenia zamknięć wyróżnia się:

  • wkładki sztyftowe – polecane dla systemów, które muszą spełnić duże wymagania dotyczące bezpieczeństwa, a także w sytuacjach wysokiej częstotliwości użytkowania zamków. Dodatkowo to bezpieczne rozwiązanie, które pozwala na tworzenie różnych systemów zamknięć,
  • wkładki płytkowe – są rozwiązaniem standardowym, gdy nie jest konieczna szczególna ochrona wnętrza szafy.

Ponadto można mówić o podziale wkładek ze względu na sposób ich montażu i demontażu. Do wyboru są:

  • modele, gdzie wkładka jest integralną częścią zamka i jej wymiana wymaga również wymiany zamka,
  • wkładki wymienne – w wielu systemach zamknięć dla mebli wkładka i zamek stanowią osobne elementy, które się zamawia i kupuje oddzielnie. Podobnie jest z montażem – osobno można zamontować zamek i wkładkę.

Przykładem wymiennych wkładek są wkładki bębenkowe stosowane w przypadku zamków wierzchnich (ich montaż wymaga wywiercenia otworu w drzwiach szafki lub szufladzie). Tutaj właśnie możliwa jest wymiana samej wkładki. Jej wyjęcie z cylindra zamka jest możliwe za pomocą klucza serwisowego. Trzeba pamiętać, że wyjęcie wkładki jest niemożliwe przy zamkniętym zamku. W pierwszej kolejności konieczne jest jego otwarcie, a następnie wymiana wkładki. Taki sposób demontażu jest całkowicie bezpieczny dla zamka. Poprawnie dobrana i zamontowana wkładka nie powinna wystawać poza powierzchnię więcej niż 2-3 mm.

Na rynku dostępne są też wymienne wkładki do większości rodzajów zamków meblowych: ryglowych, zamki baskwilowe, bagnetowych, do drzwi przesuwnych, zamki do żaluzji, zamki do kontenerów (zamki centralne). Przy ich doborze trzeba uwzględnić grubość mebla tak, by dobrać wkładkę o odpowiednim wymiarze.

Wymiana samodzielnej wkładki oraz modeli wymagających wymiany całego zamka nie jest skomplikowana. Z narzędzi potrzebny będzie śrubokręt (najczęściej krzyżakowy) lub wspomniany klucz serwisowy. Dodatkowym ułatwieniem będzie wykorzystanie wkrętarki. W trudnych przypadkach najlepiej skorzystać z usług ślusarza lub stolarza.

Warto również przeczytać inny nasz artykuł na temat: Co decyduje o bezpieczeństwie zamków meblowych


Nasi dostawcy: