Wymogi związane z montażem pantografu do szafy

15-03-2017

Jedną z innowacji w wyposażeniu do garderoby są pantografy, dzięki którym możemy wykorzystać efektywnie najwyższe partie szaf na wymiar. Te opuszczane drążki są łatwe w obsłudze i montażu. Z tym ostatnim procesem wiążą się jednak warunki, o których warto wiedzieć przed zakupem drążka lub nawet przed wyborem mebli.

Zanim kupisz pantograf do szafy

Pantografy lub inaczej drążki teleskopowe można kupić w sklepach z akcesoriami meblowymi. Produkty te są pod wieloma względami wygodniejsze niż tradycyjne drążki. Przy wysokich szafach pozwalają optymalnie wykorzystać ich powierzchnię. Mają regulowaną szerokość, a ponadto dostępne są w kilku przedziałach rozmiarowych, dzięki czemu łatwo znajdą zastosowanie w szafach różnej wielkości. Montaż można wykonać samodzielnie w już gotowej szafie lub wybrać pantograf jako wyposażenie dodatkowe przy projekcie szafy na wymiar.

Biały pantograf do szafy

 

Ważne informacje na temat montażu pantografu:

  • aktualna oferta pantografów przewiduje minimalną szerokość drążka 45 cm, a maksymalną 115 cm. Ich zastosowanie jest niemożliwe np. w szafach wnękowych przekraczających ten przedział (dłuższe drążki nie są produkowane, gdyż nie byłyby w stanie wytrzymać obciążenia ubraniami),
  • przy montażu będziesz potrzebować narzędzi takich jak poziomica, wkrętak lub wkrętarka i punktak (lub inne narzędzie do oznaczania miejsca do nawiercenia),
  • produkty te są montowane do bocznych ścianek szafy. Docelowo drążki w pozycji złożonej powinny się znajdować na wysokości 5 cm od sufitu szafy. Oznacza to, że wyznaczając odległość, na jakiej zamontujemy ramiona pantografu, musimy do ich długości dodać wspomniane 5 cm (warto to uwzględnić przy projekcie szafy i jej wyposażenia),
  • ponieważ pantografy działają na zasadzie rozłożenia drążka, potrzebne jest miejsce przed szafą (ok. 20-25 cm),
  • jeżeli pod drążkiem teleskopowym umieszczamy drążek tradycyjny, odległość pomiędzy nimi (biorąc pod uwagę wysokość w chwili złożenia pantografu) powinna wynosić ok. 105 cm (w przypadku półek ograniczeniem jest jedynie miejsce montażu uchwytów),
  • zaleca się, by pantograf montować w szafach o minimalnej głębokości 60 cm. W przypadku płytszych szaf zamiast pantografu można zastosować wieszak poprzeczny, wysuwany spod półki (ten z kolei potrzebuje minimalnej szerokości wnęki 55 cm).

Gdzie zamontować pantograf ?

Drążki teleskopowe to dobre rozwiązanie dla osób niskich lub niepełnosprawnych. Przeznaczone są dla wysokich szaf, szczególnie tych na wymiar i wnękowych (z wyjątkiem szaf narożnych). Sprawdzą się zarówno w przypadku mebli z drzwiami przesuwnymi jak i z otwieranymi skrzydłami.

Opisane wyżej wymiary warto uwzględnić już na etapie projektowania wnętrza szafy. W przypadku drzwi przesuwnych trzeba pamiętać, by ich szerokość pozwalała na swobodne wyjście drążka przez otwór w drzwiach. To ma decydujący wpływ na wybór miejsca dla pionowej ścianki szafy, do której będzie montowane ramię pantografu.

Większość wytycznych związanych z montażem pantografu do szafy dotyczy wymiarowania, które ma znaczenie przy doborze każdego mebla (pisaliśmy o tym na przykładzie wymiarów ważnych w doborze hokerów barowych). Uwzględnienie wszystkich wartości będzie miało wpływ sposób działania mechanizmu i na wygodę użytkowania. Ostrożność przyda się szczególnie w sytuacji, gdy wykonujemy montaż samodzielnie.


Nasi dostawcy: