Zamki meblowe do drzwi przesuwnych

27-02-2017

Zabezpieczenie mebli z drzwiami przesuwnymi może być konieczne szczególnie w pomieszczeniach służbowych: w biurze lub urzędzie (to częsty warunek w przetargach na wykonanie zabudowy w urzędzie). W takim przypadku nie wszystkie zamki meblowe znajdą zastosowanie. Do najczęściej wykorzystywanych należą zamki wciskane i żaluzjowe. Prezentujemy praktyczne wskazówki na ich temat.

 

Zamki wciskane - jakie mają zastosowanie

W meblach z drzwiami przesuwnymi najpopularniejszym rozwiązaniem są zamki wciskane. Ich rolą jest uniemożliwienie mijania się obu par drzwi. Mechanizm działania zamków wciskanych jest prosty, ale różni się nieco od tego w typowych zamkach nakładanych. W celu otworzenia zamka wystarczy przekręcić klucz, zamknięcie wymaga wciśnięcia cylindra. Na rynku dostępne są też modele zamków wciskanych, posiadające dodatkowe zabezpieczenie. Powoduje ono, że ani wciśnięcie cylindra, ani zamknięcie zamka nie nastąpi bez włożenia i obrócenia klucza.

Do wykonania zamków wciskanych stosuje się stop cynku i stal chromowaną (zwłaszcza do wykonania rozetki i zaczepów rygla). Zaczepy rygla występują w kilku rodzajach, a trzpienie ryglujące są wymienne.

 

Zamki żaluzjowe - idealne do drzwi przesuwnych

Do zamykania szaf z drzwiami przesuwnymi sprawdzą się też zamki żaluzjowe, odpowiednie nie tylko do drzwi z frontami żaluzjowymi (harmonijkowymi, zamykanymi zarówno w pionie jak i w poziomie). O ich mechanizmie pisaliśmy w artykule na temat różnych rodzajów zamków meblowych. W niektórych modelach ich obsługa wymaga większej precyzji niż np. w przypadku zamków wciskanych. Otwarcie następuje po obróceniu klucza o 30º(lub np. o 180º). Na skutek takiego obrotu zaczepy ryglujące wysuwają się z zaczepów. Natomiast dzięki mechanizmowi sprężynowemu rygli do zamknięcie wystarczy domknięcie drzwi.

 

Wyjątkowe przypadki drzwi przesuwnych

Powyższe zamki sprawdzają się w drzwiach mebli drewnianych (z drewna litego) lub z płyty MDF. W szczególnych sytuacjach stosuje się inne rozwiązania. Przykładowo:

  • w przypadku szklanych drzwi przesuwnych stosuje się specjalne zamki do drzwi szklanych (tutaj zarówno do otwarcia jak i zamknięcia może być konieczne np. wciśnięcie cylindra z kluczem i jego obrót o 90o). Na szklanych drzwiach przesuwnych montuje się też ruchome zamki z listwą, na której znajduje się blokada. Zamknięcie blokady uniemożliwia przesuwanie drugich drzwi przesuwnych. Do otwierania oraz zamykania zamka, a tym samym do zwolnienia blokady, wystarczy obrócenie klucza o 180º,
  • w trudnych warunkach pracy drzwi przesuwnych (np. w obiektach przemysłowych) sprawdza się użycie zamka z ryglem. Tutaj zamknięcie wymaga wciśnięcia cylindra i przekręcenia klucza,
  • do zamykania podwójnych drzwi przesuwnych stosuje się specjalne stopery do zamka,
  • ciekawostką jest fakt, że istnieją też specjalne wersje wpuszczanych zamków do drzwi przesuwnych oraz zamki elektroniczne.

Montaż zamka do drzwi przesuwnych jest o tyle skomplikowany, że wymaga przytwierdzenia części na obu drzwiach przesuwnych. Konieczne jest postępowanie zgodnie z instrukcją (lub ewentualnie filmem instruktażowym), dzięki czemu montaż zamka przebiegnie sprawnie i zagwarantuje jego trwałość.


Nasi dostawcy: