Zawiasy meblowe - rodzaje i zastosowanie

09-12-2015

Prawidłowo dobrane zawiasy meblowe zapewniają bezpieczne oraz komfortowe korzystanie z mebli. Szczególnie w przypadku frontów o dużych wymiarach oraz wadze. Szeroki asortyment pozwala na dopasowanie odpowiedniego zawiasu do każdego rodzaju mebli. Wysokiej jakości zawiasy gwarantują komfort ruchu. Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze. Oczywiście zamiast czytać dalej możesz skontaktować się z nami mailowo lub telefonicznie - pomożemy Ci dobrać zawiasy :)

1. Dobór zawiasów do szafek a położenie drzwi

Po pierwsze należy określić rodzaj materiału z jakiego będzie wykonany mebel oraz grubość drzwi. Wyróżniamy zawiasy przeznaczone do drzwi drewnianych, wykonanych z płyty wiórowej, z ramką aluminiową, ramką drewnianą lub do drzwi szklanych. Zwykłe puszkowe zawiasy dostępne są ze standardową puszką 35 mm lub wersją mini 26 mm. Zawiasy różnią się między sobą również kątem otwarcia. Niektóre z nich wyposażone są w sprężynę i stosuje się je w szafkach wyposażonych w uchwyty. Zawiasy bez sprężyny stosujemy w przypadku bezuchwytowych frontów, w tak zwanym systemie Tip-On. Jednym z kryteriów podziału zawiasów jest rodzaj położenia drzwi. W związku z tym wyróżniamy:

Zawias nakładany

#zawiaspodstawowy #zerówka #zawias0

Zawias do drzwi nakładanych to najczęściej stosowany zawias (zwłaszcza o kącie otwarcia 110°). Potocznie zwany jest zerówką. Stosuje się go w przypadku, gdy drzwi szafki położone są na zewnątrz korpusu mebla. Po bokach pozostają jedynie wolne minimalne przestrzenie niezbędne do prawidłowego otwierania i zamykania się drzwi. Dostępny jest w wersji podstawowej lub wyposażony w zintegrowane w zawiasie ciche domykanie. 

 

Zawias nakładany

 

Zawias nakładany stosuje się również przy montażu frontów podnoszonych do góry oraz w klapach barykowych, otwieranych do dołu. W połączeniu z podnośnikiem gazowym umożliwi otwieranie i zamykanie klap, np. w zabudowie kuchennej. Zawias nakładany będzie również niezbędny przy zastosowaniu podnośników firmy Aventos HK-XS firmy Blum lub podnośników MiniLift firmy GTV.

 

Zawias nakładany do klap górnych

Zawias bliźniaczy

#zawiasnaprzegrodę #zawiasnapółboku #zawiaspółnakładany #zawias08

Zawias bliźniaczy, czyli zawias do drzwi na pół boku (określany w technicznym nazewnictwie 08) zastosujemy go, gdy dwa skrzydła sąsiadujące ze sobą będą dzielić jeden korpus. Dwoje drzwi położonych jest na zewnątrz korpusu mebla i opierają się o wspólną przegrodę środkową. 

 

Zawias bliźniaczy

Zawias wpuszczany

#zawias15 #zawiadodrzwiwpuszczanych

Zawias wpuszczany (zwanych potocznie 15) zastosujemy wtedy, gdy drzwi szafki położone są wewnątrz, czyli pomiędzy ściankami bocznymi korpusu mebla. Widoczna jest wtedy cała przegroda korpusu, zupełnie inaczej niż w przypadku drzwi nakładanych.

 

Zawias uzupełniający

#zawiasdodrzwiskładanych #zawiasdoszafkinarożnej

Zawias uzupełniający to model przeznaczony do montażu w szafkach narożnych wyposażonych w składany front. Czyli wtedy, gdy szafkach posiada dwa oddzielne fronty. Drzwi składane tego typu najczęściej występują w meblach narożnych w kształcie litery "L". Łączy on ze sobą dwa ruchome fronty. Zawias ten stosuje się w kombinacji z zawiasami o szerokim kącie otwarcia, np. 155° lub 170°.

 

Zawias uzupełniający

Zawias kątowy

Zawias kątowy przeznaczony jest do montażu w szafkach narożnych z cofniętymi frontami. Innymi słowy mówiąc, front szafki ułożony jest pod pewnym kątem, w stosunku do korpusu szafki. W zależności od konstrukcji szafki stosuje się tu głównie zawiasy kątowe 30° oraz 45°. 

 

Zawias kątowy

 

Zawias równoległy

Zawias równoległy to taki zawias, który po zamknięciu drzwi ułożony jest równolegle względem frontu oraz blendy maskującej. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej w meblach kuchennych, gdzie zastosowanie tzw. blendy maskującej pozwala na oddzielenie szafek od ściany lub sąsiadujących ze sobą przeciwległych mebli, tak aby fronty czy szafki mogły swobodnie się otwierać. 

 

Zawias równoległy

 

Zawias do lodówki

#zawiasdolodówki #zawiasModul #zabudowalodówki

Niektóre rozwiązania konstrukcyjne wymagają zastosowania specjalnych zawiasów. Jedynym z niestandardowych zawiasów są te przeznaczone do drzwi zabudowanych lodówek. W naszej ofercie posiadamy między innymi zawias Modul firmy Blum 91K9550 z systemem samodomykania. Nawet przy zamontowanej lodówce uzyskujemy dostęp do zawiasu i możliwości wyregulowania go w 3 wymiarach. Zastosowanie zawiasu Modul to także możliwość montażu i demontażu frontu w każdej chwili. Do montażu zawiasu Modul wymagany jest specjalny prowadnik o symbolu 194K6100E

 

Zawias do lodówki

 

2. Rozwiązania do frontów bez uchwytów

#zawiasybezsprężyny #zawiasytip-on #tip-on #drzwibezuchwytów

Fronty bez uchwytów wymagają specjalnych zawiasów i akcesoriów, aby można było otwierać szafkę po delikatnym naciśnięciu na front. Należy zastosować tutaj zawiasy bez sprężyny oraz odbojnik Tip-On, które "wypychają" front. Wyeliminowanie uchwytów pozwoli na wyeksponowanie frontów. Sam odbojnik można montować bezpośrednio w otworze wykonanym w korpusie mebla lub przkręcić go do boku koprusu za pomocą dedykowanego adaptera. Szeroki wybór kolorów odbojników sprawia, że można dopasować odpowiedni kolor do wnętrza mebla.

Zawias do frontów bezuchwytowych

 

3. Zawiasy z zerowym uskokiem

Przy projektowaniu szafek z szufladami wewnętrznymi lub cargo warto zastosować zawiasy z ujemnym (zerowym) uskokiem, charakteryzujące się szerokim kątem otwarcia. Pozwolą one na swobodne wysuwanie szuflad bez konieczności montowania listew dystansowych. Zawiasy z szerokim kątem otwarcia to modele przeznaczone także do stosowania w szafkach narożnych. 

 

Zawias zerowy uskok

 

4. Zawiasy z cichym domykiem

Coraz częściej producenci wprowadzają dodatkowe funkcje, które znacznie podnoszą komfort nie tylko użytkowania, ale również montażu i demontażu zawiasów. Firma GTV wprowadziła funkcję clip-on, czyli szybkiego demontażu bez konieczności używania narzędzi. Odpowiednio u innych producentów system ten nazywa się clip-top – firma Blum oraz clip – firma Strong. Kolejna cechą wyróżniającą wybrane modele jest funkcja cichego i delikatnego domyku, który wyhamowuje drzwi zamykane z rozmachem. W Blumie funkcja ta występuje pod określeniem Blumotion, a w firmie Hettich określa się ją jako Silent System. Od teraz drzwi nie będą już uderzać o korpus szafki.

 

Zawiasy z cichym domykiem

 

5. Zawiasy bezpuszkowe

#zawiascylindryczny #zawiastłoczkowy #zawiasbarykowy #zawiassplatany #zawiaswahadłowy

Oprócz zawiasów puszkowych dostępne są inne zawiasy do niestandardowych rozwiązań, na przykład w sytuacjach, w których nie można wykonać otworu pod puszkę zawiasu. Jednym z takich okuć meblowych są zawiasy tłoczkowe. Montowane są do frontu jedynie za pomocą wkrętów.

Do stołów z rozkładanym blatem wykorzystać można zawiasy cylindryczne. Z kolei do renowacji starych mebli, takich jak kredens, gablotka, sprawdzą się zawiasy taśmowe, określane również jako zawias fortepianowy. Nie wymaga on frezowania w płycie. Nie jest tak popularny jak zawias puszkowy, ale i on znajdzie swoje zastosowanie.

 

6. Prowadnik do zawiasu

Do zamontowania zawiasu niezbędny będzie prowadnik, który dostępny jest o różnej wysokości określanej jako dystans D. W przypadku drzwi nakładanych większy dystans D zmniejsza ich nałożenie. Większy dystans D w przypadku drzwi wpuszczanych zwiększa szczelinę między korpusem a drzwiami. Obecnie producenci dbają już nie tylko o wysoki komfort użytkowania zawiasów, ale również o ich estetyczny wygląd, który dodatkowo można wzbogacić o takie akcesoria jak zaślepki. 

Jeżeli nie wiesz jakie zawiasy wybrać które, będą spełniały Państwa oczekiwania warto zapoznać się z naszymi artykułami na blogu

Zawiasy Hettich: Hettich Sensys - perfekcyjny zawias niemieckiej firmy

Zawiasy z funkcją samodomykania Blum: Clip Top Blumotion - zawiasy samodomykające Blum

Czarne zawiasy Blum Onyx: Zawiasy Blum Onyx - ciemne okucia do mebli


Nasi dostawcy: