Zawiasy meblowe - rodzaje i zastosowanie

09-12-2015

Prawidłowo dobrane zawiasy meblowe zapewniają bezpieczne oraz komfortowe korzystanie z mebli. Szczególnie w przypadku frontów o dużych wymiarach oraz wadze. Szeroki asortyment pozwala na dopasowanie odpowiedniego zawiasu do każdego rodzaju mebli. Wysokiej jakości zawiasy gwarantują komfort ruchu. Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze. Oczywiście zamiast czytać dalej możesz skontaktować się z nami mailowo lub telefonicznie - pomożemy Ci dobrać zawiasy :)

 

1. Dobór zawiasów do szafek a położenie drzwi

Po pierwsze należy określić rodzaj materiału z jakiego będzie wykonany mebel oraz grubość drzwi. Wyróżniamy zawiasy przeznaczone do drzwi drewnianych, wykonanych z płyty wiórowej, z ramką aluminiową, ramką drewnianą lub do drzwi szklanych. Zwykłe puszkowe zawiasy dostępne są ze standardową puszką 35 mm lub wersją mini 26 mm. Zawiasy różnią się między sobą również kątem otwarcia. Jednym z kryteriów podziału zawiasów jest rodzaj położenia drzwi. W związku z tym wyróżniamy:

 

Zawias do drzwi nakładanych

1. Zawias do drzwi nakładanych - potocznie zwany zerówką to jedno z najczęściej stosownych rozwiązań w meblach. Stosuje się go w przypadku, gdy drzwi szafki położone są na zewnątrz korpusu mebla. Po bokach pozostają jedynie wolne minimalne przestrzenie niezbędne do prawidłowego otwierania i zamykania się drzwi.

 

Zawias do drzwi na pół boku

 2. Zawias do drzwi na pół boku, inaczej zwanych bliźniaczych (określany w technicznym nazewnictwie 08) - zastosujemy go, gdy dwa skrzydła sąsiadujące ze sobą będą dzielić jeden korpus. Dwoje drzwi położonych jest na zewnątrz korpusu mebla i opierają się o wspólną przegrodę środkową. 

 

Zawias do drzwi wpuszczanych

3. Zawias do drzwi wpuszczanych (zwanych potocznie 15) - zastosujemy wtedy, gdy drzwi szafki położone są wewnątrz, czyli pomiędzy ściankami bocznymi korpusu mebla. Widoczna jest wtedy cała przegroda korpusu, zupełnie inaczej niż w przypadku drzwi nakładanych.

 

Zawias do drzwi składanych

4. Zawias do drzwi składanych - stosujemy w przypadku, gdy szafkach posiada dwa oddzielne fronty. W tej sytuacji powinniśmy zastosować dwa zawiasy: jeden z szerokim kątem otwarcia 165°/175°, a drugi tzw. "uzupełniający", który łączy dwa fronty. Drzwi składane tego typu najczęściej występują w meblach narożnych w kształcie litery "L".

 

5. Zawias do drzwi narożnych - tutaj stosujemy zawiasy kątowe 35° oraz 45° do frontu, który mocowany jest do korpusu pod odpowiednim kątem.

Zawias do drzwi narożnych

 

Zawias do drzwi równoległych

6. Zawias do drzwi równoległych - to taki zawias, który po zamknięciu drzwi ułożony jest równolegle względem frontu oraz blendy maskującej. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej w meblach kuchennych, gdzie zastosowanie tzw. blendy maskującej pozwala na oddzielenie szafek od ściany lub sąsiadujących ze sobą przeciwległych mebli, tak aby fronty czy szafki mogły swobodnie się otwierać. 

 

 

2. Rozwiązania do frontów bez uchwytów

Dodatkowo można wybrać model przeznaczony do montażu w meblach z frontami bezuchwytowymi. Aktualnie jest to bardzo popularne rozwiązanie zwłaszcza w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Wyeliminowanie uchwytów pozwala na wyeksponowanie frontów. Należy wtedy dokupić odbojnik, aby powstał system „push to open”. Wystarczy wtedy lekko nacisnąć front, a drzwi otwierają się automatycznie.

 

Zawias do frontów bezuchwytowych

 

3. Zawiasy z szerokim kątem otwarcia

Przy projektowaniu szafek z szufladami wewnętrznymi lub cargo warto zastosować zawiasy z ujemnym (zerowym) uskokiem charakteryzujące się szerokim kątem otwarcia. Pozwolą one na swobodne wysuwanie szuflad bez konieczności montowania listew dystansowych. Zawiasy z szerokim kątem otwarcia to modele przeznaczone także do stosowania w szafkach narożnych. Przykładem może być zawias Intermat firmy Hettich gwarantujący bezpieczeństwo użytkowania mebli nawet dla małych dzieci ze względu na niewielkie szczeliny między elementami ruchomymi, które nie przekraczają 7 mm. Poniżej znajdują się zawiasy o szerokim kącie otwarcia dostępne w naszej ofercie:

 

  • zawias Blum Clip Top 70T7500NTL bez sprężyny o kącie otwarcia 155°
  • zawias GTV ZP-KT165H2BE o kącie otwarcia 165° - w zestawie z prowadnikiem
  • zawias Hettich Intermat z serii 9956 o kącie otwarcia 165° w wersji do drzwi bliźniaczych i nakładanych
  • zawias Hettich Sensys z serii 8657i o kącie otwarcia 165° w wersji do drzwi bliźniaczych i nakładanych wyposażony w system cichego domykania
  • zawias Strong 205543 o kącie otwarcia 165° z systemem samodomykania przeznaczony do drzwi narożnych

 

 

Zawiasy Hettich Sensys

 

4. Zawiasy z cichym domykiem

Coraz częściej producenci wprowadzają dodatkowe funkcje, które znacznie podnoszą komfort nie tylko użytkowania, ale również montażu i demontażu zawiasów. Firma GTV wprowadziła funkcję clip-on, czyli szybkiego demontażu bez konieczności używania narzędzi. Odpowiednio u innych producentów system ten nazywa się clip-top – firma Blum oraz clip – firma Strong. Kolejna cechą wyróżniającą wybrane modele jest funkcja cichego i delikatnego domyku, który wyhamowuje drzwi zamykane z rozmachem. W Blumie funkcja ta występuje pod określeniem Blumotion, a w firmie Hettich określa się ją jako Silent System. Od teraz drzwi nie będą już uderzać o korpus szafki.

 

Zawiasy z cichym domykiem

 

5. Zawiasy specjalne

Oprócz zawiasów puszkowych dostępne są inne zawiasy do niestandardowych rozwiązań, na przykład w sytuacjach, w których nie można wykonać otworu pod puszkę zawiasu można zastosować zawiasy tłoczkowe. D odrzwi łamanych stykających się ze sobą krawędziami zastosować można zawiasy skrzydełkowe, inaczej określane jako splatane. Wśród pozostałych grup zawiasów specjalnych wyróżniamy zawiasy cylindryczne (do stosowania w stołach z rozkładanymi blatami), taśmowe, do zabudowy lodówek, do drzwi szklanych oraz do drzwi wyposażonych w ramkę aluminiową. 

 

6. Prowadnik do zawiasu

Do zamontowania zawiasu niezbędny będzie prowadnik, który dostępny jest o różnej wysokości określanej jako dystans D. W przypadku drzwi nakładanych większy dystans D zmniejsza ich nałożenie. Większy dystans D w przypadku drzwi wpuszczanych zwiększa szczelinę między korpusem a drzwiami. Obecnie producenci dbają już nie tylko o wysoki komfort użytkowania zawiasów, ale również o ich estetyczny wygląd, który dodatkowo można wzbogacić o takie akcesoria jak zaślepki. Zawiasy Sensys firmy Hettich za swój elegancki wygląd otrzymały tytuł „reddot award winner 2008”.

Jeżeli nie wiesz jakie zawiasy wybrać które, będą spełniały Państwa oczekiwania warto zapoznać się z naszymi artykułami na blogu

Zawiasy Hettich: Hettich Sensys - perfekcyjny zawias niemieckiej firmy

Zawiasy z funkcją samodomykania Blum: Clip Top Blumotion - zawiasy samodomykające Blum

Czarne zawiasy Blum Onyx: Zawiasy Blum Onyx - ciemne okucia do mebli


Nasi dostawcy: