6 ciekawych zastosowań pufy w Twoim domu

04-10-2017

Pufa to mebel spokrewniony z taboretem. Z miękkim siedziskiem, obity skórą lub tkaniną, wsparty na 4 nóżkach, często ze schowkiem pod siedziskiem; pozbawiona oparcia i podłokietników. Mebel jest dość niski, średnia wysokość pufy wynosi od 30 do 45 cm. Inne nazwy: puf, tuffet, ottoman, podnóżek.

Pufy to meble uniwersalne, znajdują zastosowanie w sypialniach, salonach, przedpokojach, a nawet łazienkach. Służą nie tylko do siedzenia. Poznaj 6 zastosowań tego mebla o praktycznej budowie i niezwykle ciekawej historii (przybył do Europy w XVIII wieku prosto z Imperium Osmańskiego).

Klasycznie – pufa do siedzenia

Miękkie obicie pufy zachęca do siedzenia, ale niewielka wysokość (zwłaszcza w niższych egzemplarzach) nie pozwala na wygodę na poziomie fotela. Dlatego pufy najlepiej sprawdzają się jako dodatkowe miejsca do siedzenia w przypadku odwiedzin gości. Są lekkie i niewielkie, łatwo je przenieść, więc znakomicie nadadzą się do niedużych metraży.

Bardziej komfortową wariacją są pufy z oparciem. W połączeniu ze stolikiem kawowym stworzą idealny kącik do krótkiego relaksu we dwoje przy filiżance małej czarnej. Wyższe pufy bez oparcia również z powodzeniem zastąpią krzesła do stolika.

Nowoczesna biała pufaNowoczesna czarna pufa

Praktycznie – pufa jako funkcjonalny schowek

Ten, kto pierwszy wpadł na pomysł, by pod siedziskiem pufy umieścić skrzynię do przechowywania, zasługuje na medal i szacunek wszystkich, którzy w domu cierpią na niedostatek miejsca. Stare gazety i czasopisma, zabawki, rzeczy, które kiedyś się jeszcze (na pewno) przydadzą, odzież – schowek w pufie jest niezwykle poręcznym i podręcznym mini-magazynem, pozwalającym zaoszczędzić cenne miejsce. Pufy ze zdejmowanym lub otwieranym siedziskiem są częstym wyposażeniem praktycznych właścicieli domów i mieszkań.

Wygodnie – pufa jako podnóżek

Pufa często stanowi uzupełnienie kompletu wypoczynkowego. W towarzystwie z sofą i fotelami tworzy wygodną strefę relaksu, zapewniając odciążenie i odpoczynek zmęczonym nogom i stopom. Pozycja półleżąca, którą zapewni podnóżek, jest jedną z wygodniejszych i daje prawdziwe odprężenie całemu ciału.

Ciekawostka: najsłynniejszym podnóżkiem na świecie jest ottoman z kompletu wypoczynkowego Eames Lounge chair and ottoman projektu słynnego małżeństwa projektantów Charlesa i Ray Eames.

Pomysłowo – pufa jako stolik

Niewielkie rozmiary pufy sprawiają, że można bardzo łatwo zamienić ją w poręczny stoliczek. Wystarczy, że na siedzisko położymy zwyczajną tacę, i zyskujemy przenośny mebel (ewentualnie – posiadamy puf z twardym siedziskiem). Takie rozwiązanie można zastosować w sypialni przy łóżku, wtedy pufa stanie się wygodnym nocnym stolikiem. Można ją również wykorzystać jako miejsce na przekąski dla gości.

Funkcjonalnie – pufa jako ławka do przedpokoju

W polskich domach i mieszkaniach często spotykanym w korytarzu/ przedpokoju meblem jest ława do siedzenia. To bardzo praktyczny mebel, nieoceniony przy gimnastyce w trakcie zakładania i zdejmowania obuwia. Pufa z powodzeniem może spełniać funkcje ławy. Możemy kupić w tym celu model o większej szerokości lub zestawić ze sobą 2-3 mniejsze egzemplarze. A jeśli wybraliśmy model ze schowkiem, pufa stanie się dodatkowo szafką na przechowywanie butów i akcesoriów do pielęgnacji obuwia.

Estetycznie – pufa jako dekoracja

Pufa jest również meblem dekoracyjnym. To doskonały akcent uzupełniający wystrój pomieszczenia. Ze względu na małe gabaryty, można ją ustawić praktycznie wszędzie, a także łatwo przenieść w inne miejsce. Mnogość wzorów, kolorów, kształtów i materiałów sprawia, że jedynym problemem jest wybór odpowiedniego mebla. Poza tym, mimo dekoracyjnego zastosowania, pufa nie traci przecież nic ze swoich walorów praktycznych.

Można o niej powiedzieć, że to mebel-kameleon, który może być tym, czego akurat potrzebujemy. Mimo swojej uniwersalności i funkcjonalności, pufa wciąż jednak pozostaje meblem z duszą, który choć niewielkich rozmiarów, może dokonać dużych zmian we wnętrzach naszych domów.


Nasi dostawcy: