Jaką wybrać baterię kuchenną? - przegląd modeli

25-08-2021

Spis treści:

Baterie zlewozmywakowe - podstawowy element wyposażenia kuchni

Większość czynności kuchennych wiąże się ze zmywaniem, a czas w kuchni spędzamy codziennie, chociażby na zaparzeniu porannej kawy czy zjedzeniu kanapki, nie wspominając już o gotowaniu dla całej rodziny. Warto więc, aby strefa zmywania była jak najbardziej funkcjonalna. Głównym elementem wyposażenia tej strefy jest bateria kuchenna.

Jak wiemy głównym zadaniem baterii kuchennej jest dostarczenie bieżącej wody z sieci wodociągowej. Ale czy zadanie baterii zlewozmywakowej ma ograniczać się tylko do tego? Oczywiście, że nie. Baterie kuchenne mogą zastąpić dzbanki filtrujące oraz pojemniki z miarką. Nowoczesna bateria kuchenna potrafi zaskoczyć swoją funkcjonalnością.

Zrobiliśmy przegląd baterii dedykowanych do kuchni skupiając się na ich funkcjonalności, która może przydać Ci się na co dzień w kuchni. Wpis obejmuje nowoczesne baterie kuchenne zaprojektowane zgodnie z aktualnymi trendami. Sprawdź jaka bateria zlewozmywakowa do kuchni będzie odpowiednia dla Ciebie.

Rodzaje baterii kuchennych - przegląd modeli

bateria kuchenna zlewozmywakowa

Jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej dostępnymi bateriami były baterie kuchenne ścienne, montowane, jak sama nazwa mówi w ścianie, tuż nad zlewem. W ostatnich latach bateria kuchenna stojąca zajęła jej miejsce. Można powiedzieć, że baterie zlewozmywakowa ścienne odeszły do historii. Bateria stojąca z montażem w blacie lub bezpośrednio w obudowie zlewozmywaka na dobre zagościła w naszym kuchniach.

Tak samo wygląda sprawa, jeżeli chodzi o ilość uchwytów w baterii kuchennej. Dotychczas baterie, głównie bateria kuchenna naścienna, posiadały dwa oddzielne uchwyty (pokrętła). Jeden z nich odpowiadał za regulowanie ilości wody ciepłej, a drugi zimnej. Było to dość uciążliwe przy zmywaniu. Baterie kuchenne dwuuchwytowe wychodzą z mody.

Na szczęście aktualna oferta obejmuje głównie baterie kuchenne jednouchwytowe wyposażone w tzw. uchwyt mieszakowy, który jednocześnie reguluje temperaturę wody oraz pobieraną ilość. Baterie kuchenne dwuuchwytowe pojawiają się aktualnie jedynie, gdy mowa o modelach z możliwością podłączenia filtra wody. Jakie więc rodzaje baterii możemy znaleźć w ofercie?

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

bateria z wyciąganą wylewką

Jak wspomnieliśmy baterie kuchenne różnią się między sobą nie tylko wizualnie, ale również pod względem funkcji. Jedną z nich jest wylewka z możliwością wyjęcia. Wyciągana wylewka co to znaczy w praktyce? Przód baterii (tam, gdzie wypływa woda) jest ruchomy i można go wyjąć z korpusu, dzięki temu, że posiada dłuższy wyciągany wąż.

Dzięki możliwości wyjęcia wylewki zwiększa się zasięg baterii kuchennej. Przydaje się to głównie przy bardzo dużych zlewach, często dwukomorowych. Ułatwia to jego dokładne spłukanie wodą po umyciu. Wyjęta wylewka umożliwi również napełnienie wysokich garnków czy wazonów, bez konieczności umieszczania ich w komorze zlewozmywaka. Wystarczy ustawić ja na blacie i napełnić wodą.

Baterie kuchenne z wyciąganą wylewką firmy Blanco to szeroki wybór pod względem kształtów, ale również kolorów. Dostępne są nie tylko klasyczne chromowane baterie, ale również kolekcja Silgranit pasująca do granitowych zlewozmywaków. Jednym z ciekawszych produktów w tej kategorii jest bateria Blanco Evol-S Volume, która oprócz możliwości wyciągania wylewki wyposażona jest w funkcję odmierzania wody. Ustawiasz pokrętło w zakresie od 100 ml do 5 litrów i nalewasz do naczynia dokładnie tyle wody, ile potrzebujesz.

Bateria kuchenna do montażu pod oknem

bateria podokienna

Umiejscowienie strefy zmywania pod samym oknem jest dobrym wyborem pod względem doświetlenia jej światłem dziennym. Zwłaszcza jeśli za oknem mamy widok na las czy ogród. Wtedy podczas zmywania możemy oderwać wzrok i popatrzeć co robią aktualnie Twoje pociechy na podwórku.

Jeżeli już zdecydujesz się na zlewozmywak pod oknem to pamiętaj, aby dobrać do niego podokienną baterię kuchenną, którą będzie można wyjąć w każdej chwili, gdy trzeba otworzyć okno na oścież.

Baterie podokienne to dość szeroka oferta produktów wyposażonych w dodatkowe funkcje, np. wyciąganą wylewkę, przełącznik strumienia wody oraz dźwignię umieszczoną z lewej strony, która sprawdzi się w kuchni osoby leworęcznej. Minusem przy tych bateriach jest to, że nie można do nich podłączyć filtra wody. Ale jak to się mówi „coś za coś”. Osobiście wolałabym cudowny widok za oknem, a wodę można przefiltrować w oddzielnym dzbanku.

Baterie kuchenne z filtrem

bateria kuchenna z filtrem

Woda pitna w kranie? Przefiltrowana? Oczywiście, że tak! Dostępna cały czas, dzięki zastosowaniu w kuchni baterii kuchennych Blanco z podłączeniem do wysokiej jakości filtrów BWT.

Armatura dostosowana do filtrów posiada dwie dźwignie. Ta umieszczona po prawej stronie służy do pobierania wody wodociągowej, a mniejsza dźwignia po lewej stronie korpusu uruchamia wodę przefiltrowaną. Co najważniejsze jedna i druga woda nie miesza się ze sobą. Baterie kuchenne z filtrem posiadają oddzielne ujście wody w wylewce.

Przefiltrowana woda nadaje się również do zagotowania w czajniku. Dzięki filtracji jakiej została poddana eliminuje powstawanie kamienia.

Dodatkowo można wybrać model z wyciąganą wylewką i tym sposobem zwiększyć funkcjonalność baterii kuchennej w strefie zmywania. Jeżeli chodzi o baterie kuchenne z filtrem to dostępne są nie tylko chromowane modele, które sprawdzą się w nowoczesnych kuchniach, ale również takie stylizowane na styl retro, do kuchni klasycznych lub utrzymanych w stylu angielskim.

Baterie kuchenne z prysznicem

bateria kuchenna

Funkcja prysznica w baterii kuchennej? Tak, tak. Na pewno nie chcieliśmy wspomnieć o prysznicu w łazienkach. O czym dokładnie mowa? O możliwości przełączenia strumienia wody, jego zmiany na inny. Klasyczny ciągły strumień wody można zmienić za pomocą przełącznika. Do czego można go używać? Przede wszystkim do dokładnego umycia owoców i warzyw z zabrudzeń (zwłaszcza piasku).

Tutaj również można wybrać spośród klasyki (chrom, stal) lub dobrać baterię pod zlewozmywak kamienny. Funkcja prysznica dostępna jest także w modelu przeznaczonym do zlewozmywaka umieszczonego pod oknem. Bateria Tivo-S-F, bo o niej mowa dodatkowo posiada wyciąganą wylewkę.

Materiał wykończenia baterii kuchennych

baterie blanco

Patrząc na ofertę baterii kuchennych Blanco można by rzec „do wyboru do koloru”. Tutaj funkcjonalność idzie w parze z estetycznym wykonaniem z różnych materiałów i w różnych kolorach. Oczywiście największy wybór znajdziemy jeżeli chodzi o baterie kuchenne metaliczne, zwłaszcza chromowane baterie kuchenne. Oprócz tego dostępne są stalowe, z powłoką PVD i w kolorze mosiądzu.

Kolejną dość dużą grupę tworzą baterie kuchenne Silgranitowe. Pod tą nazwą kryje się armatura składająca się z 80% naturalnego granitu. Baterie kuchenne granitowe warto wybrać ze względu na dużą wytrzymałość. Polecane są jako uzupełnienie granitowych zlewozmywaków. Zwłaszcza, że do każdego zlewozmywaka Blanco można dopasować kolorystycznie baterię, nawet jeżeli będzie to nietypowy kolor typu magnolia, tartufo czy jaśmin.

Idąc za aktualnymi trendami warto wziąć pod uwagę czarne baterie kuchenne. Pasują do białych i czarnych zlewów ceramicznych. Wnoszą nutkę elegancji do kuchennego zakątka. To dobry wybór zwłaszcza do matowych antracytowych czy czarnych frontów, a już szczególnie w połączeniu z jasnym marmurowym blatem.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu baterii kuchennej?

Jeżeli nadal zastanawiasz się jaką baterie kuchenną wybrać to sprawdź, co warto jeszcze wziąć pod uwagę:

baterie kuchenne

  • Wygląd baterii kuchennej – niewielkich rozmiarów baterie dobierz do kompaktowych zlewozmywaków, do większych jedno lub dwukomorowych warto wybrać modele z wysoką wylewką, tak aby jej wielkość była proporcjonalna do wielkości zlewozmywaka.
  • Styl baterii kuchennej powinien pasować do całej kuchni, nie tylko do zlewozmywaka. Do nowoczesnych kuchni warto wybrać nowoczesną armaturę, ale przy klasycznym stylu weź pod uwagę baterie retro, które będą spójnym dodatkiem w kuchni.
  • Kolor baterii kuchennej – tutaj wybór zależy głównie od koloru zlewozmywaka, ale wybór koloru baterii można też rozważyć na podstawie sprzętu AGD lub koloru przewodniego. Wybierając zlewozmywak kamienny można dobrać kolor baterii identyczny z kolekcji baterii Silgranit. Do stalowych wybrać stalowe lub chromowane baterie, a do białych czy czarnych zlewozmywaków czarną pełną elegancji baterię kuchenną.
  • Jakość wykonania baterii kuchennej – tutaj warto sprawdzić producenta, a dokładnie jakiej jakości komponentów używa. W przypadku firmy Blanco są to sprawdzone elementy, które poddawane są rygorystycznym badaniom. Dzięki temu otrzymujemy produkty maksymalnie bezpieczne dla zdrowia.
  • Łatwość czyszczenia baterii kuchennych – kształt baterii ma znaczenie szczególnie przy czyszczeniu. Im mniej zbędnych zakamarków trudnych do czyszczenia tym lepiej. Warto wybrać modele o prostym korpusie i dźwigni.
  • Rodzaj mocowania baterii kuchennej – dostępne są dwa typy: naścienne i stojące. Przy czym najczęściej wybieranymi są baterie stojące mocowane w otworze zrobionym w blacie lub w otworze fabrycznie przygotowanym w zlewozmywaku.
  • Zakres obrotu wylewki – polecamy sprawdzić, zwłaszcza przy dużych dwukomorowych zlewozmywakach. Niektóre baterie mają dość wąski zakres wynoszący np. 90°, który przy dużych komorach może być niewystarczający. Decydując się na duży zlew zwróć uwagę, aby kąt obrotu wylewki wynosił nawet 180°,a w przypadku zlewozmywaków umieszczonych na wyspie 360°.

Wybór baterii kuchennej to nie tylko wybór pod względem funkcjonalności. Jeżeli weźmiemy pod uwagę powyższe kryteria to okazuje się, że jedna bateria kuchenna zaskoczy nas pod wieloma względami.

Właściwy wybór baterii to wygoda i oszczędność wody

Czy wiesz, że odpowiedni wybór baterii kuchennej to także inwestycja w Twoje zdrowie oraz oszczędność wody? Jak wiadomo liczy się głównie wygoda użytkowania baterii kuchennych, ale zadbajmy również o inne aspekty. W firmie Blanco wszystkie części, które mają styczność z wodą, zawierają materiały dopuszczone do użytku. Certyfikaty potwierdzają jakość, który zapewnia bezpieczeństwo i higienę użytkowania.

Baterie Blanco to oszczędność wody w kuchni. Zastosowane w nich wysokiej jakości płytki ceramiczne to gwarancja płynnego otwierania i zamykania wody. Bez zbędnej straty nawet kilku kropel wody. Dobrym przykładem w oszczędzaniu może być wspomniany wcześniej model Evol Volume. To bateria kuchenna ekologiczna, która nalewa dokładnie tyle wody ile potrzebujemy.

Jak widzisz oferta jest tak szeroka, że okazuje się, że wybór baterii kuchennej nie jest aż tak prosty. Nagle zdajemy sobie sprawę, że zmywanie i przygotowywanie posiłków możemy sobie ułatwić już przy myciu produktów spożywczych, w trakcie ich przygotowania, a także podczas sprzątania.

Nasi dostawcy: