Czarna armatura kuchenna - sposób na nowoczesną kuchnię

21-09-2021

Spis treści:

Czarna armatura do kuchni - pomysł na modne wnętrze

Kolor czarny to klasyka w wielu dziedzinach. Na przykład w modzie od wielu pokoleń króluje niezastąpiona mała czarna (mowa o sukience). Od kilku lat czerń zagościła również w kuchniach. Wyposażenie kuchni w czarnym kolorze obejmuje meble kuchenne, sprzęt AGD jak również armaturę. Na tle jasnych ścian można znaleźć również mnóstwo czarnych dodatków kuchennych.

Czarny kolor w kuchni powoli wypiera styl skandynawski, a wraz z nimi białe fronty i jasne blaty. Kolor czarny jest dość ciężki i dominujący. Cała kuchnia w czerni to dość odważna aranżacja. Jeżeli lubisz ten kolor, ale cała kuchnia w czerni to dla Ciebie za dużo to warto postawić jedynie na czarne dodatki kuchenne - czarną armaturę (baterię kuchenną, zlewozmywak, dozownik do płynu) i przełamać tą czerń jasnymi meblami.

 

czarna armatura kuchenna

 

Kuchnia z czarną armaturą może być ciekawym kontrastem dla białych mebli lub jasnych marmurowych blatów. Możesz także wybrać biały zlew ceramiczny czy granitowy, a do niego zastosować jedynie czarną baterię kuchenną. W kolorze czarnym znaleźć można w ofercie Blanco korki automatyczne oraz dozowniki na płyn do naczyń lub mydło do rąk. Produkty te to spójne uzupełnienie do czarnej armatury.

Wyposażenie kuchenne w kolorze czerni prezentuje się nowocześnie i elegancko. Już kilka czarnych elementów w aranżacji kuchennej sprawia, że kuchnia nabiera szyku i klasy. Do tego złote lub miedziane dodatki, aby uzyskać wyjątkowy efekt.

 

Zastanawiasz się czy czarna armatura do kuchni to dobry pomysł? Jeżeli tylko Ci się podoba to dlaczego nie. Nie wymagają więcej nakładu pracy przy czyszczeniu i pielęgnacji niż inne baterie kuchenne, a dodatkowo czarne wykończenie armatury sprawia, że będzie ona pięknym detalem w Twojej kuchni. Poza tym czarna armatura kuchenna Blanco to szeroka oferta baterii kuchennych wyposażonych w liczne dodatkowe funkcje ułatwiające codzienne prace kuchenne oraz zlewozmywaków o różnych kształtach, wielkościach z licznymi akcesoriami typu deski do krojenia, szyny i ociekarki. Sprawdź jakie czarne rozwiązanie kuchenne możesz zastosować w swojej kuchni.

Czarna armatura kuchenna - czy jest praktyczna?

Jak wiadomo styl i kolor baterii kuchennej i zlewozmywaka powinien współgrać z pełną aranżacją kuchni. Czy warto więc wybierać czarną armaturą czy jednak pozostać przy klasyce i postawić na stalowe dodatki? Oczywiście że warto, ponieważ czarny kolor jest uniwersalny. Prezentuje się elegancko i szykownie. Nie jest zarezerwowany tylko i wyłącznie do industrialnych wnętrz, chociaż jak wiadomo, tam czuje się jak ryba w wodzie. Czarna armatura to ciekawy i praktyczny dodatek do każdego stylu kuchni. A samo użytkowanie czarnej armatury kuchennej nie jest bardziej pracochłonne niż w przypadku każdego innego koloru.

Czarne zlewozmywaki - postaw na czarną elegancję!

Jednym z elementów wyposażenia kuchni jest zlewozmywak. Wykonany w kolorze czarnym będzie wyjątkowym i przyciągającym uwagę dodatkiem, zwłaszcza w towarzystwie czarnej baterii zlewozmywakowej. Razem stworzą zgrany duet i sprawią, że strefa zmywania będzie eleganckim i pełnym szyku miejscem. Ze względu na to, że czarny kolor jest uniwersalny to rozwiązanie to sprawdzi się w wielu kuchniach. Czarne zlewy Blanco można wybierać spośród ceramicznych modeli oraz wykonanych z Silgranitu.

Czarne zlewy - przegląd modeli

Oferta czarnych zlewozmywaków Blanco obejmuje wiele kolekcji zlewozmywaków. Każda linia jest inna, ale łączy je wysoka jakość wykonania i modne wzornictwo. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych linii zlewozmywaków ceramicznych i granitowych:

Zlewozmywaki BLANCO ETAGON

To seria czarnych jednokomorowych zlewozmywaków dostępnych w wersji PuraDur* oraz PuraPlus*. Posiadają wyprofilowaną wewnątrz komory krawędź. Służy ona do oparcia szyn ze stali szlachetnej (dostępnych w ofercie Blanco). Szyny tworzą dodatkową półkę, na której można ustawić garnek i bez problemu napełnić go wodą. Zyskujemy w ten sposób dodatkowy funkcjonalny poziom zlewozmywaka. Czarne zlewozmywaki ETAGON dostępne są z montażem wpuszczanym w blat oraz jako komora podwieszana. Przeznaczone są do szafek szerokości 60 i 80 cm.

 

czarny zlew Etagon

Zlewozmywaki BLANCO SUBLINE

To seria czarnych zlewozmywaków jedno oraz dwukomorowych. Pasują do szafek od 30 do 90 cm. Większość z modeli z tej serii przeznaczona jest do montażu podwieszanego lub na równi z blatem, dzięki płaskiej krawędzi IF. Nietypowym rozwiązaniem będzie zlewozmywak Subline 500-IF SteelFrame. To połączenie czarnej komory wykonanej z kompozytu Silgranit otoczonej obramowaniem ze stali szlachetnej. Elegancka i prosta forma sprawia, że kolekcja zlewów Subline pasuje do nowoczesnych wnętrz.

 

zlewozmywaki czarne subline

Zlewozmywaki DALAGO

Zlewozmywak DALAGO wyróżnia się niezwykle obszerną komorą, która zapewnia sporo miejsca do zmywania i przygotowywania potraw. Komora posiada przestronną listwę na baterię oraz inne funkcjonalne elementy takie jak dozownik do płynu do naczyń oraz pokrętło korka automatycznego. Przeznaczony do szafek o szerokości 45, 50, 60 oraz 80 cm.

 

zlewozmywak blanco dalago

Zlewozmywaki ZENAR

Zlewozmywaki ZENAR charakteryzują się dużą komorą z płynnie połączonym ociekaczem o gładkiej estetycznej powierzchni. Całość wygląda niezwykle elegancko i nowocześnie. Podobnie jak w kolekcji DALAGO zastosowano tutaj szeroką listwę na baterię i akcesoria. Dodatkowo można dobrać do tych zlewozmywaków akcesoria takie jak odsączarki oraz deski do krojenia.

 

Zlewozmywaki Blanco Zenar

Zlewozmywaki AXIA

Charakteryzują się wzornictwem opartym na prostych liniach oraz wąskich krawędziach. Wąski promień zaokrąglenia komory sprawia, że przestrzeń na komorę została maksymalnie wykorzystana. Wśród modeli z tej kolekcji można znaleźć takie, gdzie panel na baterię i akcesoria znajduje się z boku zlewozmywaka, a nie klasycznie tuż przy linii ściany. Są to duże zlewozmywaki ze sporą komorą główną oraz gładkim estetycznym ociekaczem. Do zlewozmywaków Axia można dokupić deski jesionowe lub z tworzywa sztucznego wykonane specjalnie pod wymiary zlewozmywaka. Tworzą z armaturą spójną i funkcjonalną całość. Do komory dodatkowej można dokupić odsączarkę, która posłuży jako durszlak do odsączania wody z umytych owoców i warzyw.

 

Zlewozmywak Blanco Axia

Zlewozmywak ADON XL

Zasługuje również na wyróżnienie zwłaszcza, że jego design został kilkukrotnie nagrodzony. To zlewozmywak o geometrycznym i wyrazistym kształcie. Posiada podwyższony brzeg oraz listwę na baterię kuchenną pośrodku, która sprytnie oddziela komorę główną od ociekacza, który z kolei jest nietypowy, gdyż posiada podwyższone krawędzie i swój odpływ na wodę. Wygląda jak mniejsza płytka komora dodatkowa. Z wyglądu nie do końca przypomina klasyczny ociekacz, ale nadal spełnia swoje funkcje. To rozwiązanie dla osób, dla których klasyczny wygląd zlewozmywaka z ociekaczem nie odpowiada do końca, ale rozważają jego posiadanie.

 

Zlewozmywak Adon XL czarny

Zlewozmywak do szafki narożnej

W przypadku szafek narożnych warto wybrać zlewozmywak METRA, który pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni w szafce narożnej, dzięki temu, że zastosowano w nim dużą komorę główną, komorę dodatkową oraz ociekacz. Z takim zlewozmywakiem strefa zmywania będzie bardzo funkcjonalna, a sam narożnik maksymalnie zagospodarowany.

*PuraDur oraz PuraPlus

PuraDur - nazwa ta określa zlewozmywaki wykonane z 80% kwarcytu oraz 20% akrylu wraz z teflonem. Materiał ten nie przyjmuje barwników z zewnątrz. Posiadają zwiększoną odporność na zarysowania, na wysokie temperatury oraz pęknięcia. Materiał ten jest neutralny w kontakcie z żywnością, co oznacza że na powierzchni zlewozmywaka można bezpośrednio przygotowywać posiłki. Materiał PuraDur dotyczy zlewozmywaków granitowych. Natomiast PuraPlus określa materiał wykorzystywany do produkcji ceramicznych zlewozmywaków. Posiadają one takie same właściwości jak zlewozmywaki PuraDur. Dodatkowo powłoka ta redukuje zatrzymywanie zanieczyszczeń, dzięki temu powierzchni jest jeszcze łatwiejsza w utrzymaniu w czystości.

Czarne baterie kuchenne - coraz bardziej popularne

Spójnym uzupełnieniem czarnych zlewozmywaków będą czarne baterie kuchenne. W ofercie Blanco dostępnych jest mnóstwo modeli o różnych funkcjach. Czarna bateria kuchenna będzie także ciekawym i kontrastującym dodatkiem do białych ceramicznych lub granitowych zlewozmywaków. Czarne baterie Blanco zaprojektowane są zgodnie z aktualnymi trendami. Dzięki temu będą ozdobą każdej kuchni.

Jeżeli szukasz czarnej baterii o profesjonalnym wyglądzie to warto wziąć pod uwagę model Blanco Catris-S Flexo. Wykonana w całości w czarnym macie prezentuje się niezwykle elegancko. Czarna bateria Blanco dodatkowo posiada wyjmowaną wylewkę usprawniającą prace kuchenne. Na końcu wylewki znajduje się przełącznik strumienia wody. Zastosowany w tej baterii uchwyt magnetyczny pozwala na wygodne odłożenie wyciągniętej wylewki.

 

 Bateria kuchenna czarna

 

Model Linus-S to bateria zlewozmywakowa w kolorze czarnym z powłoką imitującą Silgranit. Wyróżnia się minimalistycznym designem i wysoką prostokątną wylewką, którą można wyjąć w razie potrzeby. Czarna bateria Linus-S po prawej stronie korpusu posiada zgrabny uchwyt mieszakowy odpowiedzialny za regulowanie ilości pobieranej wody oraz jej temperatury.

Czarne baterie Blanco dostępne są również w wersji z podłączeniem do filtra wody. Jedną z baterii 2w1 jest Fontas-S II. Posiada dwie oddzielne dźwignie. Jedną do wody pitnej, a drugą do wodociągowej. Model ten dostępny jest w wersji z wyciąganą wylewką lub bez.

 

Kuchnia z czarną armaturą

 

Jak widzisz czarne baterie z oferty Blanco różnią się między sobą nie tylko wizualnie, ale również pod względem funkcji. Każda z nich posiada także różny kąt obrotu wylewki. W przypadku niewielkich kompaktowych zlewozmywaków wystarczy niewielki kąt obrotu, ale przy dwukomorowych zlewach warto wybrać dość szeroki, np. 180°, a montując baterię kuchenną na wyspie kuchennej warto wziąć pod uwagę kąt obrotu 360°.

Potencjał czarnych baterii kuchennych sprawia, że coraz częściej wybierane są do aranżacji kuchennych. Zwłaszcza, że prezentują się wyjątkowo, a nie wymagają więcej pracy przy czyszczenie i pielęgnacji w porównaniu z bateriami chromowanymi, które najczęściej gościły w naszych domach.

Gdzie stosować czarną armaturę i do jakich wnętrz pasuje?

Czy czarna kuchnia musi tworzyć efekt „przytłoczenia”? Niekoniecznie. Jeżeli do wykorzystania mamy spory metraż to śmiało można skusić się na kuchnię all in black, czyli całość w czerni. Zarówno fronty, blat i armatura kuchenna. Wtedy ciekawym kontrastem dla całości może być podłoga wyłożona marmurowymi jasnymi płytkami lub drewniana podłoga w odcieniu jasnego drewna, np. ułożona w jodełkę.

 

nowoczesna kuchnia z czarnymi dodatkami

 

W przypadku niewielkich kuchni faktycznie wszystko w czerni może przytłoczyć i optycznie pomniejszyć pomieszczenie. Wtedy warto postawić na czarne dodatki. Warto pamiętać, że czarna armatura to dodatek pasujący do każdego wnętrza, więc nie bójmy się go używać. Zarówno kuchnia nowoczesna i kuchnia klasyczna z wdzięcznością przyjmą czarne akcenty. Czarna armatura idealnie pasuje do aranżacji loftowych. Ciemne dodatki idealnie pasują do surowych industrialnych wnętrz.

Czym czyścić czarną armaturę kuchenną?

kuchnia z czarną armaturą

Podpowiadamy jak dbać o czarną armaturę kuchenną (łazienkową również). Samo czyszczenie zależy przede wszystkim od materiału z jakiego wykonany jest zlewozmywak czy bateria kuchenna. Innych środków można użyć do czarnych zlewozmywaków ceramicznych, a innych do granitowych. Należy jednak wiedzieć, że czyszczenie czarnego zlewozmywaka czy czyszczenie czarnej baterii kuchennej będzie tak samo pracochłonne jak przy armaturze wykonanej w kolorze chromu.

Drugą kwestią jest jakość wody z wodociągów. Przy bardzo twardej wodzie każda armatura kuchenna będzie narażona na większe osadzanie się kamienia. Tak czy inaczej pielęgnacja jest niezbędna, aby zachować estetyczny wygląd armatury.

Czym czyścić czarny zlewozmywak oraz czym czyścić czarną baterię kuchenną? Najlepiej preparatem, który dodatkowo tworzy powłokę hydrofobową. Dzięki temu krople wody nie osadzają się tak bardzo na powierzchni armatury.

Ważne jest systematyczne czyszczenie co 3-4 dni lub przynajmniej raz w tygodniu, np. można zaplanować to sobie na sobotnie sprzątanie, aby pamiętać o zachowaniu dobrej kondycji estetycznej i technicznej armatury. Czyszczenie zbyt rzadko sprawia, że osad z mydła oraz kamień z wody osadza się na tyle, że z czasem coraz trudniej doprowadzić zlew i baterię do porządku. Pielęgnacja czarnego zlewozmywaka oraz pielęgnacja czarnej baterii kuchennej powinna zakończyć się na przetarciu ich do sucha miękką szmatką, np. wykonaną z mikrofibry. Unikniemy wtedy pozostawienia nieestetycznych zacieków.

Często wykorzystywanym preparatem do czyszczenia armatury kuchennej jest roztwór płynu do naczyń z wodą w proporcji 1:1.

Nasi dostawcy: