Czarne meble, białe meble. Jak odmienią Twoje wnętrze?

13-09-2017

W architekturze wnętrz kolory czarny i biały są dziś stosowane niezwykle chętnie. Służą przy aranżacjach wnętrz jako barwa przewodnia lub uzupełniająca, w formie dodatków. Meble w kolorze nocy i te o nieskazitelnej bieli mają bardzo duży wpływ na wygląd wnętrza, są to bowiem kolory skrajnie kontrastowe (choć z punktu widzenia fizyki czarny nie jest kolorem, a jego brakiem). Dowiedz się, w jaki sposób czarne i białe elementy umeblowania mogą odmienić Twoje wnętrze.

Czarne meble – ponure czy eleganckie?

Czerń traktujemy w naszym otoczeniu na różne sposoby, w zależności od kontekstu. Czarne ubrania są eleganckie, klasyczne i dobre na każdą okazję. W kolorystyce chociażby sprzętu elektronicznego również jest to kolor dominujący. W naszej kulturze symbolizuje jednak również żałobę i smutek. A czarne meble w mieszkaniu? Wiele osób stwierdziłoby, że są ponure i przytłaczające. Czy jednak tak jest naprawdę?

Czarne meble do salonu

Umiejętnie zastosowana czerń potrafi wywołać niesamowite wrażenie. Dodaje elegancji i dyskretnego uroku. Popularne są obecnie połączenia czarnych mebli z jasnymi kolorami ścian i podłóg. Czerń bowiem warto wyeksponować na jasnym podłożu, inaczej rzeczywiście uzyskamy efekt żałobnej, ciężkiej atmosfery. Ożywianie czerni to również zadanie dodatków dekoracyjnych.

Czarny stół świetnie będzie prezentował się w jasnej kuchni, zwłaszcza nakryty białym bieżnikiem. Metalowy stolik kawowy w kolorze węgla, do kompletu z krzesłami w typie industrialnym to rozwiązanie eleganckie, które można w ciemno (a właściwie: w czarno) wprowadzić do każdego wnętrza.

Czarny jest więc wbrew pozorom wdzięcznym dla mebli kolorem. Należy jedynie pamiętać o zasadzie kontekstu i proporcji, i śmiało możemy go wprowadzać do naszych wnętrz.

Białe meble – klasycznie piękne czy sterylnie nudne?

Symbolika koloru białego odwołuje się do niewinności, czystości, nieskazitelności, piękna. To oznaka odrodzenia i nowego początku, ale też - poddania się, przegranej. Co do wnętrzarstwa, biel jest zachwalana jako kolor neutralny, pasujący do wszystkiego. Jest to zresztą nierozszczepione światło, zawierające wszystkie składowe kolory, więc nic w tym dziwnego. Ale biały jest też kojarzony jako zimny, aseptyczny, sterylny, bezosobowy. Użyty w nadmiarze, przywodzi na myśl puste szpitalne korytarze i lekarskie gabinety.

Jasne białe meble do salonu

Dlatego białe meble potrzebują dobrego towarzystwa. Można oczywiście sprowadzić wnętrze domu czy mieszkania do minimalistycznego ekstremizmu. Jednak zdecydowanie lepiej jest zestawić biel z innymi kolorami. Zwłaszcza, że ta wdzięcznie się z nimi łączy. Poza tym, biały kolor dodaje meblom lekkości i nie narzuca jednoznacznie określonego stylu. Można powiedzieć, że jest „bezpieczny” dla naszych domów i mieszkań.

Jeśli chodzi o ściany, to do białych mebli dobrze prezentują się chłodniejsze barwy: szarość, błękit czy granat. Z ciepłych barw dobre będą jasne beże i mocniejsze czerwienie. Można zdecydować się też na mocne i śmiałe uderzenie, kontrastując meble z czarną ścianą. Ale tak naprawdę to jako, że biel jest neutralna, sprawdzi się w każdym stylu.

Czy białe krzesła pasują wszędzie ? Jeżeli nurtuje Cię to pytanie to  więcej informacji  o białych krzesłach w różnych wnętrzach znajdziesz na naszym blogu: Białe krzesła w nowoczesnych i tradycyjnych wnętrzach


Biały czy czarny? A może oba naraz?

Trudno o wyłonienie zwycięzcy w takim zestawieniu, gdyż każdy z tych kolorów ma swój własny charakter. Warto zaznaczyć, że białe meble są łatwiejsze w kompozycji i można je śmiało aranżować w różnych zestawieniach bez obawy o efekt niedopasowania. Neutralność bieli to największy sprzymierzeniec dekoratora wnętrz.

Czarny z kolei to propozycja śmiała i kolor, dzięki któremu z łatwością nadasz tonu elegancji i nowoczesności swoim wnętrzom. Do tego świetnie łączy się z bielą, której szlachetność w zestawieniu z elegancją czerni daje oszałamiające efekty. Jedyne, co trzeba znać, to umiar - i nie przedawkować żadnego z tych kolorów w naszym wnętrzu.


Nasi dostawcy: