Hokery barowe z oparciem lub bez – porównanie

01-02-2017

Wybór między stołkiem barowym a hokerem z oparciem nie jest tylko kwestią estetyki. Ten szczegół ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i w zależności od naszych potrzeb może ułatwić lub utrudnić nam życie. Przedstawiamy istotne szczegóły, które ułatwią wybór rodzaju hokera barowego.

Pisaliśmy już m.in. o stylistycznym rozróżnieniu hokerów. Tym razem czas na rozróżnienie praktyczne, bo dotyczące konstrukcji czyli posiadania lub braku oparcia. W praktyce oznacza to podział na stołki i krzesła barowe. Wybór między nimi powinien być uzależniony nie tylko od naszego gustu. Przy zakupie warto uwzględnić też warunki panujące we wnętrzu oraz preferencje i możliwości potencjalnych użytkowników.

Hoker barowy z oparciem

Regulowany biały hoker z oparciemOparcia różnią się miedzy sobą przede wszystkim wysokością. Pełne profilowane oparcie gwarantuje poprawną postawę całego kręgosłupa. Z drugiej strony nawet te niskie oparcia stanowią element zwiększający wygodę użytkowania hokera, zapewniając podparcie dolnego odcinka kręgosłupa.

Poza wysokością oparcia warto wziąć pod uwagę również jego kształt. Tradycyjne modele hokerów, przypominające fotele, są wyposażone w oparcia prostokątne. Z kolei lekko zaokrąglone (szerokie lub wąskie) oparcie to popularny wybór zwolenników nowoczesności.

Kiedy sprawdzi się hoker z oparciem?

  • będzie zdrowszy dla kręgosłupa w przypadku, gdy korzystamy z hokera często przez dłuższy okres,
  • we wnętrzach w stylu klasycznym (zarówno w domu jak i w lokalu),
  • hoker kubełkowy jest odpowiedni dla dzieci. Oparcie i podłokietniki są tu połączone, stanowiąc jeden element, dzięki czemu będą bezpieczną niszą dla najmłodszych,
  • warto wiedzieć, że niektóre modele zapewniają możliwość regulacji wysokości oparcia

Stołek barowy - wygodne siedzisko to podstawa

Biały regulowany hoker barowy bez oparciaW przypadku stołka barowego o naszej wygodzie decyduje rodzaj siedziska. Oczywiście jest ono ważne w obu wersjach hokera barowego, jednak w stołku barowym jest to element najważniejszy z punktu widzenia komfortu użytkownika. Siedziska występują w różnej postaci. Do wyboru są nie tylko najprostsze wyższe wersje drewnianych taboretów z twardym siedziskiem. Większą wygodę zapewniają modele z tapicerką z miękkim siedziskiem.

Kiedy sprawdzi się hoker bez oparcia?

  • brak oparcia ułatwia siadanie na stołku, gdyż na siedzisko można się dostać z każdej strony. To ważne, gdy z hokera mają korzystać niższe osoby (gdy użytkownicy są różnego wzrostu, najlepszy będzie hoker z siedziskiem o regulowanej wysokości),
  • to dobre rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Pozwala zaoszczędzić cenne miejsce i tym samym powiększyć powierzchnię jadalną. Pamiętajmy, że na rynku dostępne są też wersje składane stołków barowych (a także krzeseł barowych),
  • to dobra propozycja do miejsc użytkowych: pubów i barów w restauracjach, gdzie jest duża rotacja użytkowników,
  • kompromisem między wyborem krzesła z oparciem, a stołka barowego może być stołek z łódkowatym siedziskiem, wyprofilowany w sposób dający minimalne oparcie plecom.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na stołek barowy czy hoker z oparciem, zwróćmy uwagę, czy dany model posiada podpórkę na stopy. Powinna się ona znajdować w odległości 40 cm poniżej siedziska. Dbałość o wszystkie szczegóły sprawi, że hoker znajdzie u nas zastosowanie na dłużej.


Nasi dostawcy: