Jak łączyć blaty kuchenne?

27-12-2019

Funkcjonalność i praktyczność to dwie najważniejsze kwestie w każdej kuchni. To tutaj przygotowujemy codzienne posiłki więc dostępna przestrzeń powinna być jak najbardziej dostosowana do naszych potrzeb. Sekret tkwi nie tylko we właściwym dobraniu szafek, ich wysokości, kuchenki i zlewozmywaka - bardzo istotną rolę pełnią również blaty kuchenne. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Jak je sprawnie połączyć, aby były jak najbardziej funkcjonalne, stabilne i po prostu przydatne w użyciu? Przedstawiamy Wam poniżej kilka wskazówek.Połączony blat kuchenny

 

Postaw na dobry wybór blatów do Twojej kuchni!

Blat kuchenny tworzy nie tylko wykończenie mebli, ale również jest miejscem, gdzie przygotowujemy codzienne posiłki. Z tego też powodu przy wyborze blatów najistotniejsza jest ich funkcjonalność, łatwość w utrzymywaniu czystości. Blat powinien być wykonany z materiałów odpornych na zabrudzenia - których jak wiadomo w kuchni nie da się przecież uniknąć. Tłuszcz, mięso, warzywa. Blat musi być wygodny i prosty w czyszczeniu.

Coraz więcej osób decyduje się na drewno w kuchni. Jest trwałe, ale też prezentuje się ponadczasowo i wyjątkowo. Wciąż liderem w sprzedaży są blaty kuchenne z kamienia. Blaty kuchenne z granitu są przede wszystkim odporne na wysokie temperatury. Nie straszne są mu również uszkodzenia mechaniczne.

 

Blat kuchenny z zlewem

W niektórych domach możemy spotkać się z płytkami ceramicznymi - tutaj należy kłaść nacisk na wysokiej jakości fugę. Na rynku do wyboru jeszcze mamy blaty z konglomeratów - odpornych na wilgoć, wysokie temperatury i działanie środków chemicznych. Wybierając odpowiedni blat musimy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wygodę i komfort użytkowania. Ze swojej strony polecamy przede wszystkim drewno lub kamień - to właściwy wybór na lata.

 

Łączenie blatów kuchennych - zatroszcz się o każdy szczegół i odpowiednie narzędzia!

Zabierając się za montaż i łączenie blatów musimy zadbać o właściwe zaplecze narzędziowe. Co będzie nam potrzebne? W procesie prac przydatna jest między innymi: szlifierka kątowa, wkrętarka, wyrzynarka do drewna, wiertarka i wiertła do drewna, silikon, sanitarny, kątowniki i wkręty do drewna, miarka, poziomica.

Przydatne w łączeniu blatów będą również: kątowniki, kołki, uchwyty do półek, wkręty, zawieszki, złącza do blatów. Wszystkie te akcesoria i inne niezbędne dodatki znajdziecie w naszym sklepie meblownia w zakładce: Elementy łączące.

 

Łączenia blatów kuchennych  za pomocą złącza do blatów

Na początku należy przystąpić do rzetelnego docinania blatów. W pierwszej fazie prac należy porównać czy blat ma odpowiednie wymiary. W miejscu montażu blatu przechodzą rury? Co wtedy zrobić? W takiej sytuacji należy wymierzyć wielkość potrzebnego otworu i wyrzynarką wyciąć blat. Wtedy nawet nietypowe rozmiary nie będą problemem. Następnie wycinamy otwór na zlew i jeśli to potrzebne i niezbędne - na płytę grzewczą. Ustalamy w jakiej odległości od początku blatu ma znaleźć się zlew czy płyta grzewcza. Rysujemy na blacie kształt i przystępujemy do cięcia.

 

Łączenie blatów i prace wykończeniowe

Łączenie blatów wymaga odpowiedniej precyzji i pracy zgodnie z następującą po sobie kolejnością działań. Szczególnie w przypadku blatów narożnych musimy właściwie zaizolować to miejsce przed wilgocią. Najlepiej jest użyć do tego silikonu sanitarnego.

Łączymy blaty przy użyciu specjalnych listw. Listwę przykręcamy za pomocą wkrętów do jednej części blatu, a drugą dobrze dosuwamy. Jeśli blaty dobrze przylegają do szafek możemy przykręcić drugi blat. Chcesz zachować stabilność całej konstrukcji na długie lata? Przykręć blat do korpusu szafek używając specjalnych kątowników i wkrętów. Całość możemy zabezpieczyć wspomnianym już wcześniej silikonem sanitarnym.


Nasi dostawcy: