Jak poradzić sobie z segregacją śmieci w kuchni?

25-10-2018

Badź eko! - sortuj odpady do odpowiednich koszy

Każdy z nas zapewne słyszał już o przepisach dotyczących sortowania odpadów. Na osiedlach pojawiają się kolorowe pojemniki. Nie jednemu z nas nasuwają się wtedy pytania: po co w ogóle segregować śmieci i w jaki sposób?

Przede wszystkim po to, aby oddzielić surowce nadające się do ponownego przetworzenia do pozostałych. Czy wiesz, że Polacy produkują coraz więcej śmieci? 283 kg - właśnie tyle śmieci produkuje rocznie statystyczny Polak. 

 

Infografika dotycząca recyklingu plastikowych butelek

 

Kolory koszy ułatwiające segregację odpadów

Kolorowe kosze na odpady ułatwiające segregacje

Nowy system segregacji odpadów dzieli je na 4 główne frakcje + odpady zmieszane. Do każdego rodzaju śmieci przypisany jest inny kolor pojemnika:

  • pojemnik niebieski - papier
  • pojemnik żółty - metale i tworzywa sztuczne
  • pojemnik zielony - szkło
  • pojemnik brązowy - odpady ulegające biodegradacji

Odpadów, których nie da się już posegregować to odpady zmieszane i wrzucamy je do pojemnika czarnego.

 

Segregacja odpadów "od kuchni" - czyli systemy koszy na odpady

Przepisy dotyczące usuwania odpadów mobilizują nas do segregacji śmieci. Warto więc zaopatrzyć się w kilka koszy na śmieci lub specjalne pojemniki przeznaczone do segregacji. Ułatwi to ich podział.

Nie musisz od razu kupować 4 pojemników na odpady. Na początek wystarczą dwa lub trzy. Jeden na odpady, które podlegają recyklingowi. Drugi na te, których posegregować się nie da. Trzeci na odpady organiczne. Już w ten sposób łatwiej Ci będzie zapanować nad śmieciami.

Jeżeli zastanawiasz się jakie wybrać kosze na śmieci do kuchni przeczytaj na naszym blogu wpis o nowoczesnych koszach na śmieci od firmy GTV - Kosze GTV - nowoczesne rozwiązania w segregacji odpadów

Kosze na odpady w szafkach kuchennych

 

Najlepszym jednak sposobem segregowania odpadów jest umieszczenie ich w oddzielnych pojemnikach. Poszczególne odpady mają wówczas swoje miejsce i ich segregacja będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Nawet w małej kuchni wybierając odpowiednie pojemniki łatwo zagospodarujemy przestrzeń do segregacji śmieci.

Spośród dostępnych rozwiązań możemy wybrać różne pojemniki na śmieci. W zależności od miejsca jakie mamy przeznaczone na segregację odpadów, możemy wybrać odpowiadającą nam ich ilość oraz wielkość. Kosze Multino występują w różnej konfiguracji pojemników wyposażonych w pokrywki. Kolorowe rączki znajdujące się na koszach ułatwiające identyfikację koszy.

Komplety pojemników Multino zaopatrzone są w praktyczne brytfanki do przechowywania środków czystości lub detergentów. Można umieścić je nie tylko w szafkach kuchennych, ale także w wysokich szufladach.

Estetyczne i ergonomiczne rozwiązanie, to także wysuwane segregatory na odpady, które dzięki swojej funkcjonalności pozwolą na optymalne zagospodarowanie szafek. Segregatory wyposażone są najczęściej w pokrywę, co zapewnia higieniczny dostęp do koszy. Mocowanie na prowadnicach pozwala na wysunięcie całych koszy poza szafkę, ułatwiając prace kuchenne. 

 

Małe kosze na odbady w szufladach kuchennych

 

Identyfikację pojemników na poszczególne kategorie odpadów, ułatwią elementy kolorystyczne koszy lub oznaczenie ich odpowiednimi naklejkami lub napisami.

Ważne, aby pojemniki na odpady wykonane były z trwałego i łatwego w czyszczeniu tworzywa, zapewniającego komfortowe użytkowanie przez lata. Spośród różnorodnych modeli warto wybrać taki, który będzie dopasowany do szafek oraz naszych preferencji.


Nasi dostawcy: