Meble jak z bajki – szklane ławy: delikatne, ale wytrzymałe

11-05-2016

Szklana ława w salonie z czerwonym kompletem wypoczynkowym

Są meble, które na długo zapadają w pamięć – modne, stylowe i luksusowe. Dobrym ich przykładem są wyroby ze szkła. Ten niecodzienny materiał sprawia, że wnętrze nabiera wytwornego charakteru. Ławy, biurka, półki, gabloty, szafki –  to  przykłady wykorzystania szkła w meblarstwie. Wyjątkowo popularne są  szklane  ławy – dziś opowiemy, w jaki sposób o nie dbać, by w różnych miejscach  pełniły  swoje funkcje.

 

Salon - miejsce dla szklanej ławy w twoim domu

Szklane meble dają wrażenie lekkości w każdym pomieszczeniu. Najczęściej wybierane są do salonu. Solidność i oryginalny wygląd pozwalają szklanym ławom konkurować z tradycyjnymi, drewnianymi meblami. Co jeszcze wyróżnia ten nowoczesny element umeblowania?

Warto wspomnieć o takich cechach ich konstrukcji, jak:

  • hartowanie szkła – wielkość i ciężar tafli szklanych jest ograniczona. Jest ono wytrzymałe, ale kruche, więc wymaga obróbki cieplnej, czyli hartowania;
  • zestawienie z innymi materiałami – metal, drewno, tworzywa sztuczne – szkło komponuje się z wieloma dodatkami;

Moda na szklane ławy ma powód – nowoczesny styl sprawdza się w wielu mieszkaniach i pomaga wyróżnić się na tle podobnego do siebie umeblowania.

szklane ławy w salonie

 

Jak czyścić meble ze szkła? Poradnik dla właścicieli szklanych ław

Czyszczenie szklanych ław nie musi być mozolne i trudne. Ważne, aby czyścić je z obu stron. Dzienne światło ujawni wszystkie smugi i niedociągnięcia pominięte podczas oczyszczania mebla. Materiały wykorzystane do budowy ławy decydują o sposobie ich czyszczenia. Amoniak, ocet, czy inne substancje niezbędne do utrzymywania w czystości szkła, niszczą elementy z innych tworzyw. Ze względu na posiadany typ ławy, wybieramy następujące środki czyszczące:

  • samo szkło – najlepiej sprawdza się tu płyn do mycia szyb rozcieńczony z wodą. Inne metody czyszczenia, to użycie roztworu sporządzonego ze szklanki wody i alkoholu oraz łyżki octu, albo wykorzystanie rozpuszczonego w ciepłej wodzie mydła;
  • szkło razem z innymi materiałami – spray „all in one” przeznaczony do różnych powierzchni, pozwoli skutecznie wyczyścić całą ławę. Da się również, oddzielnymi preparatami, czyścić części wykonane z różnych tworzyw, ale wymaga to dokładności.

Szkło przeciera się papierowymi ręcznikami, ściereczkami z mikrofibry, albo poleruje się ławę zwykłą gazetą. Satysfakcja z tak wykonanej pracy jest gwarantowana – zadbana szklana ława zrobi wrażenie na gościach i domownikach.

 

Poczuj, czym jest minimalistyczny styl

W ten trend wpisują się ławy szklane, które wzbogacają oryginalne i eleganckie wnętrza. Harmonia to sedno tego stylu - wszystkie elementy tworzą dobrze dobraną całość. Jak wprowadzić tę zasadę do naszych wnętrz?

Profesjonaliści łączą ze sobą geometryczne formy umeblowania wykonane ze szkła, metalu, z tym, co naturalne. Czasami w pomieszczeniu pojawia się też delikatny, ale znaczący akcent kolorystyczny. Meble są tak dobrane, aby ich budowa ograniczyła gromadzenie drobiazgów wprowadzających nieporządek.

Nowocześnie urządzony dom wymaga prostych, ale ciekawych mebli. Wymagania te spełniają ławy ze szkła – ozdobią pokój i spełnią funkcję stolika kawowego.

Warto również wspomnieć że nowoczesne ławy i stoliki występują w różnych stylach i nie ograniczają się tylko do szklanych blatów. Powstało wiele odmian i rodzajów stolików i ław które są wykonane w stylu industrialnym czy też prowansalskim.

Więcej o ławach industrialnych i prowansalskich przeczytasz w tym artykule: Nowoczesna ława: w stylu industrialnym, czy prowansalskim?


Nasi dostawcy: