Na co zwrócić uwagę wybierając kółka meblowe?

01-03-2024

Na co zwrócić uwagę wybierając kółka do mebli?

Gdy wybieramy kółka do mebli należy pamiętać, że istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni model dla konkretnego mebla i otoczenia, w którym będzie on używany. Oto kilka kluczowych kwestii:

 • Rodzaj podłoża: Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, po którym kółka meblowe będą się poruszać. Na twardych powierzchniach, takich jak drewno czy wykładzina, sprawdzą się kółka z twardymi, gumowymi lub metalowymi obręczami. Natomiast do miękkich podłoży, takich jak dywan, najlepiej stosować kółka z dużymi, okrągłymi kołami, które nie będą się zaplątywać ani uszkadzać materiału. Przeznaczenie kółek meblowych ma znaczenie.
 • Nośność: Kolejnym istotnym czynnikiem jest maksymalne obciążenie kółka meblowego, czyli maksymalna waga, jaką mogą udźwignąć. Należy upewnić się, że wybrane kółka są wystarczająco wytrzymałe, aby udźwignąć wagę mebla oraz obciążenie, które może na nim być przechowywane. Wytrzymałość kółek meblowych to przedział od 15 do nawet niemal 200 kg.
 • Rodzaj montażu: Kółka do mebli mogą mieć różne sposoby montażu, na przykład za pomocą śrub, nakrętek, gwoździ lub zatrzasków. Ważne jest, aby wybrać kółka, których montaż będzie odpowiedni dla konstrukcji mebla i łatwy do przeprowadzenia.
 • Rodzaj hamowania: Jeśli istnieje potrzeba zatrzymywania się mebla na swoim miejscu, na przykład w przypadku krzeseł biurowych, warto wybrać kółka meblowe z hamulcem. Dzięki temu mebel będzie stabilny, gdy będzie to konieczne, a jednocześnie łatwo będzie się przemieszczał w czasie normalnego użytkowania.
 • Średnica koła: Średnica koła ma znaczenie dla stabilności oraz płynności poruszania się mebla. Ogólnie rzecz biorąc, większe koła zapewniają lepszą stabilność i łatwiejsze poruszanie się po nierównych powierzchniach, podczas gdy mniejsze koła mogą być bardziej odpowiednie dla mniejszych mebli lub w przypadku ograniczonej przestrzeni.
 • Materiał wykonania: Kółka mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, metal, guma czy nylon. Wybór odpowiedniego materiału zależy od konkretnych potrzeb, takich jak odporność na zużycie, trwałość i wygląd.

 

kółka meblowe od firmy GTV

 

Gdy już wiemy na co zwrócić uwagę wybierając kółka do mebli, można dokonać świadomego wyboru. Wtedy wybrane kółka będą zarówno funkcjonalne, jak i dopasowane do konkretnych potrzeb użytkownika oraz charakterystyki mebla i jego otoczenia.

Rodzaje kółek meblowych

W naszej ofercie znajdziesz różne rodzaje kółek meblowych, z których każdy ma swoje własne cechy i zastosowania. Oto najczęściej spotykany rodzaj kółek meblowych:

 • Kółka meblowe obrotowe: To popularny rodzaj kółek, które obracają się wokół osi, umożliwiając łatwe poruszanie się mebla w różnych kierunkach. Kółka obrotowe są często stosowane w fotelach biurowych, krzesłach do jadalni czy też wózkach na zakupy.
 • Kółka metalowe stałe: Kółka stałe są przeciwnością kółek obrotowych, ponieważ nie obracają się wokół osi. Są one skierowane tylko w jednym kierunku i pozwalają na proste przesuwanie się mebla do przodu i do tyłu. Zwykle spotykane są w meblach, które wymagają stabilności, takich jak łóżka czy komody.
 • Kółka meblowe z hamulcem: Kółka z hamulcem są wyposażone w mechanizm, który umożliwia zatrzymanie się mebla na swoim miejscu. Jest to przydatne szczególnie w przypadku mebli biurowych, krzeseł czy wózków, gdzie konieczne jest utrzymanie stabilności w danym miejscu.
 • Kółka meblowe z blokadą: Kółka z blokadą to rodzaj kółek, które można zablokować w pozycji stałej, uniemożliwiając meblowi przemieszczanie się. Jest to przydatne, gdy chcemy zapobiec przypadkowemu przesuwaniu się mebla, na przykład w przypadku stolików kawowych czy stołków.
 • Kółka silikonowe: Kółka nylonowe są trwałe i wytrzymałe, co sprawia, że są odpowiednie do stosowania na twardych podłogach, takich jak drewno czy wykładzina. Są ciche i płynnie się poruszają, co sprawia, że są popularnym wyborem do różnych rodzajów mebli.
 • Kółka gumowe: Kółka gumowe charakteryzują się doskonałą przyczepnością i absorpcją wstrząsów, co sprawia, że są idealne do użytku na miękkich podłogach, takich jak dywan czy wykładzina. Są one także ciche i nie rysują podłogi.
 • Kółka metalowe: Kółka metalowe są wytrzymałe i trwałe, co sprawia, że są odpowiednie do stosowania w ciężkich meblach, takich jak biurka czy szafy. Są one także łatwe do utrzymania w czystości i odporne na uszkodzenia.
 • Kółka meblowe do dużych obciążeń: Kółka meblowe do dużych obciążeń są projektowane specjalnie, aby wytrzymać znaczne ciężary i zapewnić stabilność oraz płynne poruszanie się mebli nawet przy dużej wadze.

 

kółka meblowe gtv

 

Wybór odpowiednich kółek meblowych zależy od rodzaju mebla, rodzaju podłogi, na której będą używane, oraz indywidualnych preferencji użytkownika. Ważne jest również, aby kółka były odpowiednio dopasowane do wagi i rozmiaru mebla oraz zapewniały oczekiwaną funkcjonalność i wygodę użytkowania.

Zastosowanie kółek meblowych w domu i biurze

Kółka meblowe są wszechstronnym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie zarówno w domu, jak i biurze. Sprawdź gdzie można zastosować kółka meblowe. W naszych mieszkaniach najczęściej znajdziemy je w krzesłach biurowych, w których są niezbędnym elementem umożliwiającym swobodne poruszenia się po pomieszczeniu, ale również swobodne wstawanie od biurka. Innym meblem, w którym możemy spotkać się z kółkami są szafki i komody, co ułatwia przesuwanie tych mebli w przypadku konieczności sprzątania lub dostępu do tyłu mebla.

 

ozdobne kółka do mebli

 

W biurze również najpopularniejsze są krzesła obrotowe wyposażone w specjalne kółka. W przestrzeni związanej z pracą dość często spotkać można różnego rodzaju kontenerki lub niewielkie szafki na dokumenty znajdujące się w obrębie biurka czy regałów.

W obu przypadkach, zarówno w domu, jak i biurze, kółka meblowe są nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale także mogą przyczynić się do poprawy ergonomii i efektywności przestrzeni, umożliwiając elastyczne dostosowanie mebli do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Dopasuj materiał kółek meblowych do przeznaczenia

Oczywiście, dobór odpowiedniego materiału kółek meblowych do ich przeznaczenia jest kluczowy dla zapewnienia nie tylko wydajności, ale także trwałości i bezpieczeństwa mebli. Do najczęściej wybieranych należą kółka meblowe gumowe, zwłaszcza do pomieszczeń, gdzie znajduje się drewniana podłoga. Dobrze absorbują wstrząsy, co może być przydatne do mebli, które często przesuwane będą po twardych powierzchniach.

Kolejną grupą są kółka meblowe silikonowe, które są ciche, nie rysują podłogi i mają dobrą trakcję na twardych powierzchniach, co czyni je dobrym wyborem do mebli wewnątrz mieszkań. Również do pomieszczeń biurowych wyposażonych w podłogi drewniane będą dobrym wyborem, aby zadbać o dobry stan powierzchni.

 

kółka do mebli

 

Z kolei kółka meblowe metalowe należą do najtrwalszych akcesoriów. Stosuje się je głównie w przemyśle, na magazynach, w miejscach użytku publicznego: restauracje, hotele, szpitale. To dobry wybór również do sklepów i supermarketów do mebli takich jak regały, meble załadunkowe, a nawet wózki sklepowe. W placówkach edukacyjnych metalowe kółka meblowe są stosowane w meblach, takich jak stoły, krzesła czy wózki na sprzęt edukacyjny. Ich solidna konstrukcja pozwala na wytrzymywanie intensywnego użytkowania przez wiele lat.

Poznaj nową kolekcję kółek od GTV

Nowa kolekcja kółek meblowych GTV to strzał w dziesiątkę, jeżeli chodzi o design. To połączeni funkcjonalności z estetyką. Można śmiało powiedzieć, że tutaj kółka są elementem ozdobnym mebla, gdzie rzadko to się zdarza.

Nowe kółka do mebli GTV to rozwiązanie dla mieszkań i biur, w których znajdują się mobilne meble: szafki i stoliki RTV, szafki podbiurkowe z szufladami. Zastosowanie znajdą również w tablicach przesuwanych, półkach przemysłowych, stolikach, pufach.

Poznaj wszystkie modele kółek meblowych od GTV:

 • Kółka meblowe Brazylia – wykonane są z poliwęglanu (PC) i poliuretanu (PU). Dostępne są w 3 rozmiarach: 35, 50 i 75 m i 2 wersjach kolorystycznych: przezroczystym i czarnym. Największy rozmiar kółek to możliwość obciążenia aż do 150 kg. Rolki zapobiegają zarysowaniom podłogi, nie uszkadzają podłoża. W rolkach tych zastosowano obrotowy uchwyt, co umożliwia ruch w wielu kierunkach, co pozwala na płynne obracanie się o 360 stopni. Dostępne są w wersji z i bez hamulca.
 • Kółka meblowe Gira – to rolki o bardzo nowoczesnym designie. Będą pełnić funkcję nie tylko użytkową w meblach, ale również funkcjonalną. Powierzchnia kółka wykonana jest z tworzywa, które nie rysuje podłogi, a dodatkowo umożliwia sprawne przesuwanie mebli. Kółka Gira warto wybrać do mebli, które będą wyeksponowane w pomieszczeniach takich jak: salon, kuchnia czy łazienka. Dostępna jest wersja z średnicą 60 lub 75 mm i dwóch wysokościach: 94 i 107 mm.
 • Kółka meblowe Circo - to model z podwójnym elementem jezdnym wykonanym z tworzywa nie uszkadzającego podłoża. Całość mocowana jest do mebla za pomocą metalowej płytki. Ze względu na swój kształt sprawdzą się jako wyposażenie lekkich mebli dziecięcych, kuchennych i biurowych. Wersję z hamulcem można również połączyć z kółkiem bez hamulca jednocześnie w jednym meblu.
 • Kółka meblowe Calibro – to niewielkich rozmiarów kółka o zgrabnej i eleganckiej budowie. Wykonane są w całości w kolorze czarnego matu, dzięki czemu będą estetycznym wykończeniem mebli takich jak: komody, szafki nocne, szafki RTV, ławy czy pufy. Kółko Calibro występuje w 3 średnicach: 50,5 mm, 64 mm i 97 mm.
Nasi dostawcy: