Podstawy do stołów: stół na jednej nodze. Kiedy sprawdzi się w domu?

27-09-2017

Podstawy do stołów o jednej nodze najczęściej kojarzą się ze stolikami kawiarnianymi. Ale taka konstrukcja sprawdzi się również w domu czy mieszkaniu. Niektórzy obawiają się o stabilność stołu na jednej kolumnie. Ale taki stelaż – z prawidłowo dobranym blatem – zapewnia meblowi dostateczną solidność. Można spokojnie zaserwować obiad dla całej rodziny i przyjmować przy nim gości. Sprawdź, kiedy wybrać takie rozwiązanie i jakie ma zalety.

Podstawa do stołu na jednej nodze: ile osób zmieścisz?

Pierwsze, co trzeba zauważyć, to że stelaż jednonożny przeznaczony jest do mniejszych rozmiarowo blatów. Takie stoły nadają się zatem do skromniejszych metrażowo kuchni i salonów, gdzie każdy metr przestrzeni jest ważny. Stelaże, które sprzedajemy w naszym sklepie, są przeznaczone dla pulpitów o średnicy max. 85 cm (blaty okrągłe) lub o szerokości i długości również do 85 cm.

Chromowana podstawa do stołu na jednej nodze

Taki stół spokojnie pomieści 4-osobową rodzinę przy obiedzie, ale nie sprawdzi się przy większych rodzinnych zjazdach. Dlatego planując kupno stołu, warto zastanowić się nad rozsuwanym pulpitem. Jeśli często przyjmujemy gości, swobodnie zmieścimy przy takim blacie większą liczbę osób.

Podwójne nogi w podstawie do stołu w kolorze inoxaPrzy planowaniu zakupu nie można zapominać o dodatkowej przestrzeni dla krzeseł. Trzeba uwzględnić, że manewr swobodnego odstawienia krzesła od stołu wymaga około 80 cm wolnego miejsca. Tę przestrzeń wokół stołu musimy zarezerwować, jeśli chcemy wygodnie z niego korzystać.

Stoły okrągłe - jeszcze bardziej ergonomiczne

Kształt blatu, jaki dobierzemy do podstawy stołu, również ma znaczenie w planowaniu przestrzeni i estetyki wnętrza. Okrągłe stoły są bardziej ergonomiczne, gdyż przy porównywalnej powierzchni blatu, oferują większą przestrzeń użytkową niż podłużne i kwadratowe modele. Zasiadanie przy okrągłym blacie ma też znaczenie symboliczne – wszyscy są przy nim równi, a kontakt między współbiesiadnikami jest łatwiejszy. Okrąg to kształt oznaczający otwarcie na innych i dobrą wolę. Jednak stoły takie nie są dobrym rozwiązaniem w niedużej kuchni czy jadalni, ponieważ są mniej ustawne i zajmują więcej miejsca.

Stół kwadratowy - gdzie najlepiej się sprawdzi

Kwadratowy stół jest najczęściej przystosowany dla 4 osób. Dobrze będzie współgrał z kwadratowym pomieszczeniem. Lepiej sprawdzi się niż okrągły mebel w mniejszych metrażowo wnętrzach. Natomiast na stół podłużny (prostokątny lub owalny) zdecydujmy się tylko w przypadku przestronnych pomieszczeń i wtedy, kiedy mamy wydzielone osobne pomieszczenie na jadalnię.

Stół podłużny - uniwersalność w każdym calu

Ze względu na większą powierzchnie blatu, podłużny mebel nada się nie tylko do posiłków, ale i innych domowych aktywności: wspólnych gier, pracy, nauki, lektury czy po prostu codziennych, rodzinnych rozmów. Wśród tej kategorii blatów dominują jednak stoły o podwójnej kolumnie lub 4 nogach. Mimo to są dostępne też wersje jednonożne, z rozsuwanym blatem.

Współczesne wzornictwo i materiały

We współczesnym wzornictwie meblowym modne jest łączenie metali i szkła z naturalnymi materiałami. Preferowane są oszczędne i proste kształty, więc takich właśnie stołów najwięcej znajdziemy w ofercie producentów. Co, przy całym dzisiejszym trendzie nowoczesnym, nie oznacza, że nie spotkamy form bardziej klasycznych, na giętych drewnianych nogach, ze zdobieniami i ornamentacjami.

Chromowana nowoczesna podstawa do stołu tracy

Efekt nowoczesności i skromnego szyku uzyskamy, wybierając aluminiową lub chromowaną podstawę do stołu, nakrytą chłodnym, ale wyrazistym, matowym szklanym blatem, lub pulpitem z naturalnego drewna. Ciekawe efekty daje też połączenie szklanej tafli blatu z drewnianymi nogami.

Po dokonaniu niezbędnych ustaleń: wyborze lokalizacji, stylu, koloru i materiałów - pora zamówić wymarzony stół. Jeśli jesteś zwolennikiem praktycznego podejścia w aranżacji wnętrz i do tego nie dysponujesz pomieszczeniami o wymiarach boiska piłkarskiego, podstawa do stołu na jednej nodze w połączeniu z dopasowanym blatem będzie idealnym rozwiązaniem. I do kuchni, i do salonu, i do jadalni.

Sprawdź też nasz inny wpis na blogu: Podstawy do stołów - stół od postaw


Nasi dostawcy: