Rodzaje i zastosowanie ścisków stolarskich

14-06-2022

Czym są zaciski stolarskie? To narzędzia dla stolarzy i amatorów, które pozwalają łączyć ze sobą różne części, dokręcać i odkręcać śruby, reperować elementy z drewna czy metalu... znajdują zastosowanie w prawie wszystkich rodzajach prac stolarskich. Istnieją różne rodzaje zacisków stolarskich, w tym typu F, typu C, automatyczne, krawędziowe, taśmowe – każdy ma odrobinę inne zastosowanie.

Często ścisk stolarski ma kwadratowy pręt, który można zablokować na miejscu oraz drążek, w którym znajduje się otwór przeznaczony do przymocowania śruby, gwoździ lub pozostałych części przygotowanych do naprawy. Jak wspomnieliśmy, zaciski stolarskie występują w różnych rozmiarach i kształtach. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego zacisku do swojej pracy. Dzisiaj dowiesz się, jakie ściski stolarskie sprawdzą się u Ciebie!

Ściski stolarskie - dla stolarza i amatora

ścisk stolarski

Wraz ze wzrostem liczby remontów i prac stolarze muszą mieć do dyspozycji odpowiednie narzędzia. Narzędzia stolarskie istnieją od wieków i na przestrzeni czasu uległy wielu zmianom. Dzisiejsze narzędzia stolarskie ewoluowały od prostych narzędzi ręcznych, takich jak młotek, dłuto i strug, do bardziej zaawansowanych, takich jak maszyny o napędzie elektrycznym, które mogą przecinać drewno, metal i inne materiały.

 

Wśród nich pojawiły się ściski stolarskie. Są to urządzenia, które są pomocne w wielu drobnych pracach domowych – dzięki nim poradzisz sobie z odkręcaniem śruby lub solidnego zaworu. Przydadzą się również przy pracach warsztatowych, a mianowicie wymianie felg samochodowych, a nawet naprawie, ponieważ są mocne i wytrzymują dużą presję. Pozostaną przydatne przez wiele lat i staną się Twoimi ratownikami, gdy będziesz ich potrzebować. Teraz już wiesz, do czego służą ściski stolarskie!

Zastosowanie ścisków stolarskich - gdzie i kiedy mogą się przydać?

Zaciski stolarskie są najlepszym narzędziem do wykonania niektórych drobnych zadań. Będą bardzo ważnym dodatkiem dla tych, którzy pracują przy swoim samochodzie, a nawet w domu. Możesz skorzystać z zacisków, gdy chcesz wymienić oponę, śrubę itp.

Wiele ze ścisków stolarskich jest przeznaczonych do użytku w samochodzie. Ponadto mają regulowaną długość, aby pomieścić różne rozmiary śrub i można ich używać do dokręcania opon pojazdów i naprawy nawet niewielkich uszkodzeń. Zaciski stolarskie są również dostępne w wielu różnych kształtach, dzięki czemu możesz uzyskać od nich dokładnie to, czego potrzebujesz, wybrać idealny rodzaj na miarę swojej pracy.

 

ściski stolarskie

 

Zaciski stolarskie ułatwiają pracę z metalem lub drewnem, zwłaszcza gdy trzeba mocno ścisnąć. Ich unikalna konstrukcja sprawia, że trzymanie dużych przedmiotów jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, a ponadto świetnie nadają się do mniejszych części przeznaczonych do naprawy.

Każdy ścisk stolarski jest łatwy w użyciu i idealny dla majsterkowiczów, hobbystów, stolarzy i architektów! Te zaciski mogą być używane do obróbki drewna, obróbki metalu, rzeźbienia w drewnie… mają szereg powszechnych zastosowań.

Rodzaje ścisków stolarskich

zaciski piher

Zaciski stolarskie są rodzajem mocowania mechanicznego. Mogą być używane do łączenia rzeczy i utrzymywania ich na miejscu. Są powszechnie stosowane w budownictwie, zwłaszcza w obróbce drewna. Służą również do łączenia płyt kartonowo-gipsowych i innych materiałów w budownictwie.

 

Zacisk stolarski zazwyczaj składa się z długiego, cienkiego pręta z haczykiem na końcu, który służy do mocowania materiału, często wykonuje się zaciski z aluminium lub stali. Budowa ścisków różni się jednak zależnie od rodzaju. Musisz wiedzieć, że istnieje co najmniej kilka odmian ścisków stolarskich, które posłużą podczas innych prac. Jakie więc dokładnie wyróżniamy?

Ściski typu F

To najpopularniejszy rodzaj ścisków stolarskich, który konstrukcją przypomina klucze francuzy. Dociski automatyczne typu F z przekładką dzieli się na dociski śrubowe i dociski automatyczne. Powinno być możliwe dokręcanie i zwalnianie zacisku zgodnie z kierunkiem śruby (zgodnie lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara).

Zaciski typu F są przeznaczone do ściskania twardych materiałów, w szczególności metali i tworzyw sztucznych. Są idealne do mocniejszego dociskania przedmiotów lub elementów konstrukcyjnych. Mogą one również posiadać dodatkowy mechanizm ślizgowy, który usprawnia dociskanie przedmiotów oraz ruchome szczęki, które dopasujesz do kształtu obrabianego tworzywa.

Ściski typu C

Skąd nazwa ściski stolarskie typu C? Otóż ich korpus przypomina właśnie literę C, jest on nadzwyczaj solidnie wykonany, dzięki czemu ściski nie wyginają się, zachowują swój pierwotny kształt w każdej sytuacji. Ten rodzaj ścisków doskonale sprawdzi się podczas modelowania przedmiotów lub w trakcie prac w warsztacie.

Ściski sprężynowe

To jedne z najprostszych ścisków, zwane też klamrami, ponieważ przypominają je kształtem. Zaciski sprężynowe służą do chwytania rzeczy, ale także do trzymania i łączenia, są więc nadzwyczaj uniwersalne i wielofunkcyjne. Mogą być stosowane ze wszystkimi materiałami, w tym metalem, plastikiem i drewnem. Pomiędzy szczypcami jest umieszczona sprężyna, która odpowiada za siłę nacisku, w dużej mierze mogą one przypominać nożyczki. Pozwalają one dokonać szybkiego, dokładnego i dokładnego mocowania całego sprzętu i wyposażenia, to narzędzie do codziennej pracy w warsztacie.

Ściski narożnikowe

Ich podstawową funkcją jest łączenie elementów prostopadle. Służą do mocowania do stołów w warsztacie, zazwyczaj wyróżniają się większymi rozmiarami. Często korzystają z nich doświadczeni stolarze.

Ściski taśmowe

Zazwyczaj przyjmują postać skrzyni lub ramy z doczepianą taśmą ściskającą, doskonale nadają się do obróbki krzeseł, stołów i parkietu. Taśma jest długa wykonana z wyjątkowo wytrzymałego materiału. Długość oraz szerokość taśmy zależy od konkretnego zastosowania. W skład zacisków taśmowych wchodzą narożniki stabilizujące nacisk oraz specjalne pokrętło, które odpowiada za dociąganie.

Jakie ściski stolarskie wybrać?

ściski stolarskie

Ścisk stolarski wykonany z wysokiej jakości materiałów jest bardzo przydatnym narzędziem, jeśli chodzi o majsterkowanie. Wiele z tych modeli zabierzesz ze sobą w dowolne miejsce. Są lekkie, kompaktowe i łatwe w czyszczeniu, dzięki czemu można ich używać na każdej powierzchni.

Zaciski stolarskie to narzędzia używane do solidnego mocowania rzeczy. Mogą być stosowane w różnych sytuacjach i na różne sposoby. Niektóre zaciski stolarskie są przeznaczone do użytku przez stolarza, podczas gdy inne są przeznaczone dla majsterkowiczów. Zaciski stolarskie są zaprojektowane tak, aby trzymać materiały wystarczająco mocno, aby zapobiec przesuwaniu się lub skręcaniu.

Teraz już wiesz, jakie ściski stolarskie wybrać, ponieważ nasz uch rodzaje. Przy zakupie kieruj się też rozmiarami zacisków oraz dodatkowymi elementami, takimi jak antypoślizgowe nóżki i możliwość regulacji docisku.

Jakie ściski stolarskie zakupisz w naszym sklepie?

Jak już wiesz, zaciski służą do przytrzymywania elementów w miejscu. Są one zwykle wykonane z metalu i można je znaleźć w sklepach z narzędziami, w tym w sklepie Meblowni. Występują również w różnych rozmiarach i kształtach. W naszej ofercie prym wiodą zaciski praktycznie każdego typu, które nierzadko kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych. Wszystkie pochodzą od renomowanych marek, oferujemy ścisk stolarski HOGERT i ścisk stolarski PIHER.

 

narzędzia do stolarni

 

Nie wiesz, które ściski stolarskie sprawdzą się w Twoim przypadku? Skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy w wyborze właściwego zacisku stolarskiego od renomowanej marki. Dzięki temu zadbasz o jakość swojej pracy na każdym poziomie – zarówno w amatorskim, jak i profesjonalnym warsztacie.

Zapraszamy do kontaktu! Doradzimy, odpowiemy, rozwiejemy wątpliwości, aby każdy klient był zadowolony. Oferujemy ściski dla profesjonalistów, ale i amatorów, co jeszcze bardziej ułatwia dokonanie najwłaściwszego wyboru. Poznaj nasz asortyment!

Nasi dostawcy: