Rodzaje zlewozmywaków oraz sposoby ich montażu

27-08-2021

Spis treści:

Rodzaje montażu zlewozmywaków

Różne typy montażu zlewozmywaka sprawiają, że do każdej kuchni można dobrać idealny zlewozmywak. W zależności od stylu kuchni, szerokości szafki i własnych upodobań sposób montażu będzie się różnić. Zwłaszcza, że dostępne mamy model nakładane, podwieszane, a nawet typowo przeznaczone do szafek narożnych. Warto więc przed zakupem zlewozmywaka poznać zasady montażu zlewozmywaków.

Zlewozmywaki nakładane

Zlewozmywaki nakładane to najprostszy sposób montażu, gdyż zlewozmywak nakłada się bezpośrednio na korpus szafki. Montaż ten nie wymaga obróbki blatu. Wtedy zlewozmywak musimy dobrać dokładnie do szerokości szafki. Dawniej stosowano głównie ten sposób montażu. Teraz najczęściej wybiera się go do montażu dużych jednokomorowych zlewozmywaków w stylu farmerskim z odsłoniętym przednim frontem. Przy zwykłych zlewozmywakach idzie on raczej w zapomnienie. Poza tym oferta samych zlewozmywaków nakładanych jest w tej chwili dość wąska.

Zlewozmywaki wpuszczane

montaż wpuszczany

Zlewozmywaki wpuszczane w blat wyróżniają się dość prostym montażem. Zlewozmywak wstawiamy w otwór blatu przygotowany wcześniej pod wymiar komory. Sam otwór wykonujemy za pomocą wyrzynarki. Zlewozmywak z takim rodzajem montażu można dopasować praktycznie do każdego rodzaju blatu. Krawędzie zlewozmywaka po zamontowaniu będą opierać się na blacie i wystawać tuż nad nim. Klasyczne zlewy wpuszczane można wybrać spośród zlewozmywaków granitowych, ceramicznych i stalowych.

Nowoczesną wersją tradycyjnych zlewozmywaków wpuszczanych są zlewozmywaki wpuszczane o płaskich krawędziach (IF). Prezentuje się elegancko dzięki optycznie płaskiej powierzchni. Zlewozmywaki tego typu mają dwie możliwości montażu: wpuszczany w blat lub na równi z blatem. Montaż na równi z blatem zlewozmywaków „IF” jest odpowiednikiem klasycznego montażu na równi z blatem. Należy pamiętać, aby brzeg zlewozmywaka pokryć warstwą uszczelniającą, a od spodu blatu zlewozmywak przymocować za pomocą elementów mocujących.

Zlewozmywaki wpuszczane na równi z blatem

montaż na równi z blatem

Zlewozmywaki wpuszczane montowane na równi z blatem to sposób montażu bez zbędnych kantów. Zlewozmywak tworzy spójną całość z blatem. Wyjątkowo wykończony brzeg sprawia, że strefa zmywania prezentuje się nowocześnie i elegancko. Montaż zlewozmywaka na równi z blatem polecany jest szczególnie do blatów wykonanych z kamienia naturalnego lub sztucznego. Sprawdzi się także w kuchniach wyposażonych w blat z ceramiki oraz tworzywa (z melaminy, żywicy fenolowej). W przypadku blatu wykonanego z tworzywa warstwowego lub laminowanych blat należy wyfrezować od spodu, aż do warstwy wierzchniej, laminatu.

Zlewozmywak można również zamocować pod blatem. Wtedy jego krawędzie ukryte są pod powierzchnią blatu. Montaż od dołu nadaje zlewozmywakowi nowoczesnego i eleganckiego wyglądu. W ofercie Blanco zlewozmywaki oznaczone symbolem FU nadają się do tego typu montażu. Zlewozmywak w tym montażu zostaje przyklejony trwale przez zalanie klejem z żywicy. Takie rozwiązanie sprawia, że wymieniając w przyszłości zlewozmywak musimy wymienić również cały blat.

 

zlewozmywak równy z blatem

Zlewozmywaki podwieszane

montaż podwieszany

Kolejną grupą są zlewozmywaki przeznaczone do podbudowy (podwieszane). Komora zlewozmywaka będzie ukryta, a żadne krawędzie nie będą wystawać ponad blat. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie na wyspach kuchennych lub w nowoczesnych kuchniach. Zlewy podwieszane sprawdzą się, gdy chcemy wyeksponować blat wykonany z kamienia naturalnego lub sztucznego oraz ceramiki i szkła.

W przypadku cienkich blatów o grubości poniżej 20 mm blat musi zostać dodatkowo podbity. Pomiędzy dolną krawędzią a brzegiem zlewozmywaka należy nanieść warstwę uszczelniającą. Komora podwieszana dodatkowo musi zostać przymocowana od dołu blatu za pomocą specjalnych uchwytów mocujących. Do blatu z kamienia naturalnego lub tworzywa warstwowego należy zastosować specjalne kołki. Ważną wskazówką będzie informacja, że nie wszystkie zlewozmywaki przeznaczone np. do szafki 80 cm z montażem nakładanym, zmieszczą się do tej szafki przy montażu podwieszanym!

 

zlewozmywak podwieszany

Jaki typ montażu zlewozmywaka wybrać?

To jaki rodzaj montażu zlewozmywaka wybierzesz zależy głównie od Twoich upodobań i oczekiwań jak ma wyglądać kuchnia. W pierwszej kolejności wybierz jednak materiał z jakiego chciałbyś zlewozmywak oraz zdecyduje czy potrzebny Ci będzie ociekacz czy nie, ponieważ montaż zlewozmywaka podwieszanego wyklucza ten typ zlewozmywaka. Ważny jest również rodzaj blatu, jaki zostanie zastosowany w kuchni, gdyż zlewozmywaki podwieszane montuje się od dołu w nienasiąkliwych blatach takich jak kamień naturalny lub tworzywo warstwowe.

Klasyczne zlewozmywaki wpuszczane są najczęściej wybieranymi ze względu na dużą dostępność oraz łatwość montażu. Zwłaszcza, że zlewozmywaki wpuszczane pasują do każdego blatu, a sam montaż zlewozmywaka wpuszczanego odbywa się poprzez włożenie go do otworu w blacie. Jeżeli więc posiadasz blat drewniany to warto wziąć pod uwagę zlewozmywaki wpuszczane lub zlewozmywaki wpuszczane montowane na równi z blatem.

Jak dobrać zlewozmywak do szafki?

Zastanawiasz się, który zlewozmywak będzie pasować do Twojej szafki? Podpowiadamy jak dobieramy zlewozmywak do szafki kuchennej. Najważniejsze to zmierzyć jej szerokość zewnętrzną, a otrzymany wymiar, np. 60, 80 czy 90 cm od razu mówi nam jaki parametr przy wyborze zlewozmywaka wziąć pod uwagę. Każdy z producentów zlewozmywaków w opisie produktu podaje informację do jakiej szafki pasuje dany model.

Jeżeli chcemy mieć 100% pewności, że szerokość szafki pod zlewozmywak będzie odpowiednia warto sprawdzić dokładne wymiary produktu i nanieść je na blat. Można też wydrukować (o ile producent udostępnia) wzory do wydruku pod wycięcie otworu w blacie pod zlewozmywak. Wtedy upewnijmy się, że rozmiar zlewozmywaka będzie pasować do naszej kuchni.

 

jak zamontować zlewozmywak

 

Do szafek o szerokości mniejszej niż 60 cm polecane są zlewozmywaki jednokomorowe. Przy wąskich szafkach zastosowanie dzielonej komory może nie być praktyczne. Otrzymane dwie komory o niewielkiej pojemności mogą nie sprawdzić się na co dzień. Zwłaszcza przy myciu dużych garnków. Dopiero w szafkach od szerokości zewnętrznej powyżej 60 cm warto wziąć pod uwagę zlewozmywak do szafki kuchennej z większą liczbą komór. Warto pamiętać również, że szafka kuchenna do zlewozmywaka to dobre miejsce do wstawienia koszy do segregacji śmieci.

Ogólne zasady podczas montażu zlewozmywaków

Jakie jest najlepsze miejsce do zamontowania zlewozmywaka, aby korzystanie z niego było jak najbardziej funkcjonalne? Na pewno należy skorzystać z zasad planowania według trójkąta roboczego, gdzie oprócz mokrej strefy należy uwzględnić płytę grzewczą i lodówkę. Dobrym pomysłem jest, aby zostawić trochę wolnego blatu po jednej i drugiej stronie zlewozmywaka. Zlewozmywak obok zmywarki to również dobry pomysł. Zwłaszcza jeśli w szafce pod zlewozmywakiem posiadamy kosze na śmieci. Wtedy oczyszczone talerze z resztek włożymy od razu do zmywarki bez zbędnego wędrowania po kuchni.

Gdzie nie należy montować zlewozmywaka? Na pewno tuż obok lodówki o płyty gazowej. Zwłaszcza, gdy nie zostawimy wolnego blatu. Zlewozmywak obok płyty gazowej to ryzyko zalania palników. Natomiast zlewozmywak obok lodówki pozbawia nas miejsca nas miejsca na odłożenie wyjętych produktów spożywczych.

Wybierając zlewozmywak należy zwrócić uwagę czy posiada on przygotowane otwory pod baterię kuchenną. Przy niektórych modelach montaż baterii kuchennej należy zrobić bezpośrednio w blacie. Tuż za zlewozmywakiem. Większość zlewozmywaków posiada jednak fabrycznie przygotowany otwór pod umieszczenie w nim baterii oraz dodatkowe do samodzielnego wybicia, które przeznaczyć można na dozownik na płyn oraz pokrętło korka automatycznego.

Nasi dostawcy: