Taśma LED - nowoczesny sposób oświetlenia

16-03-2016

Taśma LED - najpopularniejsza forma oświetlenia!

Taśmy LED to najpopularniejsza z nowoczesnych form oświetlania liniowego, a co najważniejsze energooszczędna. Wyposażona w niewielkich wymiarów diody emituje mocne światło. Obecnie taśmy LED stosuje się w pomieszczeniach mieszkalnych oraz publicznych, a także w ogrodach. Oświetlenie, ze względu na zastosowanie, można podzielić na oświetlenie użytkowe oraz dekoracyjne. Dlatego też wybierając potrzebny nam model taśmy warto określić jaką funkcję będzie sprawować oświetlenie.

 

Taśmy LED - uniwersalne zastosowanie!

Taśmy LED ze względu na niewielkie rozmiary oraz elastyczność dają duże możliwości aranżacyjne. Można je montować niemal wszędzie. Sprawdzą się tam, gdzie tradycyjne rozwiązania nie miałyby racji bytu. Nadają się do podświetlenia mebli, półek, witryn, stropów, podłogi oraz ścian. To także ciekawe rozwiązanie na oświetlenie podszafkowe w kuchni. Możliwość cięcia taśmy na dowolne odcinki pozwoli na optymalne dopasowanie oświetlenia w danym miejscu. Przy czym najmniejszy moduł nie powinien zawierać mniej niż trzy diody LED. Standardowa długość taśmy LED wynosi 5 metrów. Wybierając taśmę do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności należy wybierać taśmy o klasie szczelności IP65.

 

Podświetlona szafka rtv taśmą LED

 

Profil do taśmy LED - estetyczny i nowoczesny wygląd twojego oświetlenia

Taśmy wyposażone w żel można przyklejać bezpośrednio do uprzednio odtłuszczonej powierzchni. Wystarczy odkleić folię ochronną zabezpieczającą klej i zamocować taśmę. Zaletą tego rozwiązania jest brak ingerencji w powierzchnię montażową. Taśmy, które nie są pokryte żelem montujemy w profilach aluminiowych lub wykonanych z tworzywa sztucznego. Profile montuje się nawierzchniowo lub wpuszcza się w płytę we wcześniej przygotowane otwory.

Profile LED zapewniają estetyczny i nowoczesny wygląd. Oprócz funkcji dekoracyjnej pełnią także funkcję użytkową. Profile wyposażone w klosze chronią taśmę przed kurzem oraz wilgocią. Dodatkowo diody umieszczone w profilach nie będą razić po oczach. Najbardziej popularne typy kloszy występują w kolorze transparentnym i mlecznym. W przypadku mlecznego uzyskujemy lepszy efekt rozmycia liniowego niż przy kloszu transparentnym. Mleczny przepuszcza mniej światła, a dodatkowo punkty LED są mniej widoczne. Profile po obu stronach warto zakończyć zaślepkami, które nadadzą estetycznego wyglądu. Pamiętajmy, że przy wyborze klosza należy kierować się efektem końcowym jaki chcemy uzyskać.

 

Barwa światła - jaką barwę wybrać ?

Podświetlenie białych mebli taśmą ledKolor to nie wszystko. Ważna jest również barwa jaką emituje światło. Od niej zależy wygląd przedmiotów i całego pomieszczenia. Do najbardziej popularnych należą: barwa ciepła, zimna i neutralna. Barwa ciepła sprzyja relaksowi. Im cieplejsze światło tym przyjemniejszą tworzy atmosferę. Barwa zimna ze względu na pobudzające funkcje polecana jest do pomieszczeń biurowych. Pobudza do pracy i działania. Pozytywnie wpływa na koncentrację i przeciwdziała zmęczeniu. Barwa światła podawana jest w kelwinach (K).

  • biała ciepła - 2700-3500K
  • neutralna - 4000-4500K
  • biała zimna - 4600-6500K

 

Taśmy LED - rodzaje

Taśmy LED różnią się między sobą przede wszystkim gęstością umieszczania diod oraz poborem mocy 1 metra bieżącego (tym większy im jaśniejsza jest dana taśma). Im większe zagęszczenie diod LED tym większy strumień świetlny, ale również większy podbór prądu. Poszczególne modele posiadają różne typy diod oraz klasy wodoodporności. Dodatkowo taśmy LED posiadają różne kolory uzyskiwanego światła.

 

Jak prawidłowo zasilić taśmy LED ?

Zasilacze LED mają za zadanie zamianę prądu zmiennego o napięciu 230V na prąd stały 12V. Dopiero prąd stały umożliwia bezawaryjną pracę taśm LED. Wybór zasilacza uzależniony jest od poboru mocy przez taśmę oraz długości, która będzie montowana. Jeżeli planujemy montaż 3 metrów taśmy LED, której pobór mocy wynosi 48W (standardowa 5 metrowa rolka) to musimy obliczyć moc przypadającą na 1 metr: 48W / 5 metrów = 9,6W. Daną wartość mnożymy przez potrzebną nam ilość taśmy, w tym przypadku 3 metry i uzyskujemy moc 28,80W. Dzięki temu wiemy, że wybrany zasilacz nie może mieć mniejszej mocy.

Więcej informacji jak dobrać prawidłowy zasilacz do taśmy led znajdziesz w tym artykule: Jaki zasilacz kupić do podłączenia taśmy Led ?

 

Podświetlenie taśmą led kuchni


Nasi dostawcy: