Taśmy LED - sposób na nowoczesne i oszczędne oświetlenie

20-09-2018

Czym różnią się między sobą taśmy LED?

Zanim zakupimy taśmy LED należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią nam podjęcie decyzji. Zwiększenie świadomości i wiedzy na temat oświetlenia LED pozwoli na dobranie go właściwie do danego pomieszczenia i zgodnie z jego przeznaczeniem. Poniżej wymieniamy cechy, które różnicują między sobą taśmy LED:

 

  1. Ilość diod LED - taśma 150 LED będzie emitować mniej światła niż taśma 300 LED. Wszystko zależy również od rodzaju użytych diod, ponieważ taśmy LED Premium emitują o 100% więcej światła niż standardowe przy tym samym poborze prądu.

  2. Moc - wartość ta przyda się przy doborze odpowiedniego zasilacza.

  3. Barwa światła - światło może stwarzać ciepłą i przyjemną atmosferę przeznaczoną do relaksu, jak również może działać pobudzająco i ułatwiać koncentrowanie się przy pracy i nauce.

  4. Stopień ochrony IP - należy pamiętać, że nie każda taśma nadaje się do użytku we wszystkich pomieszczeniach. Te o niskim stopniu ochrony (IP20) z powodzeniem posłużą nam w salonie, sypialni i kuchni, ale do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności takich jak łazienka należy użyć taśmy z oznaczeniem IP45, IP65.

  5. Występujące w żelu lub bez - diody LED zatopione w żelu mogą być stosowane samodzielnie bez dodatkowych profili. Taśmy z diodami LED "na wierzchu" stosuje się wraz z profilami, które nadają estetycznego wyglądu oświetleniu jak również chronią je przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami.

 

Powyższe parametry wpływają na ostateczny efekt jaki uzyskamy w wybranym wnętrzu, dzięki taśmom LED. Warto przeanalizować każdy z nich, aby uzyskać to czego właściwie poszukujemy.

 

Jakie oświetlenie wybrać użytkowe czy dekoracyjne?

Podświetlone schody taśmą led o ciepłej barwie

Ilość diod na taśmie oraz ich barwa wpływa na to czy uzyskane światło posłuży nam do pracy czy raczej będzie nas relaksowało. Dlatego też wybierając taśmę LED warto w pierwszej kolejności określić, gdzie taśma zostanie zamocowana oraz jaką rolę ma pełnić w danym pomieszczeniu.

Szukając użytkowego oświetlenia wybierzmy więc taśmę, która wygeneruje więcej światła, np. taśmy Premium firmy Design Light generują o 100% więcej światła niż tradycyjne diody. 

Przy oświetleniu dekoracyjnym możemy wybrać barwę światła inną niż tradycyjna biała, np. czerwoną, zieloną. Dla osób niezdecydowanych lub lubiących zmiany w otoczeniu polecamy taśmy z barwą światła RGB, które pozwalają na zmianę koloru światła za pomocą pilotów RF (radiowych) oraz IR (na podczerwień). RGB, czyli barwy uzyskane z sumowania 3 kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego.

 

Barwa światła, którą wybrać?

  • Biała zimna barwa wpadająca w błękit najbardziej przypomina światło słoneczne. Światło o tej barwie działa pobudzająco, dlatego też użyjmy jej przede wszystkim w kuchni oraz w nowoczesnych pomieszczeniach.
  • Do pokoju dziennego i sypialni wybierzmy światło, które będzie działać relaksująco. Ciepła biała barwa światła najbardziej przypomina tradycyjne światło emitowane przez żarówki i sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w klasycznych stylach.
  • Na neutralną barwę (tzw. czystą biel) podstawmy w miejscach przeznaczonych do nauki i pracy, gdyż sprzyja skupieniu i koncentracji.

 

4. Taśma led w żelu czy bez żelu?

Wybór jest prosty, jeżeli chcemy zastosować profil aluminiowy należy wybrać taśmę bez żelu. Profil pozwala na estetyczne zamocowanie oświetlenia, a dodatkowo chroni diody przed czynnikami zewnętrznymi, np. zanieczyszczeniami. Przy niewidocznym montażu taśmy, gdzie nie stosujemy żadnych profili, należy wybrać taśmę z żelem.

 

5. Jak dobrać właściwy zasilacz?

Po co w ogóle stosować zasilacz do oświetlenia LED? Służą one do zmiany prądu zmiennego o napięciu 230V (płynącego w gniazdkach elektrycznych) na prąd stały 12V. Bez tego oświetlenie LED nie będzie działać.

Przy samym wyborze zasilacz należy przede wszystkim zwrócić uwagę, aby był on przeznaczony do oświetlenia LED. Następnie należy wybrać odpowiednią moc do mocowanych taśm lub opraw. Podpowiadamy jak to zrobić.

Na taśmach LED podana jest przez producenta maksymalna moc, np. 6W. Dotyczy to jednego metra tej taśmy. Jeżeli będziemy stosować 4 metry taśmy to należy ilość metrów pomnożyć przez moc taśmy:

 

4 metry x 6 W = 24 W

 

Do finalnego wyniku należy dodać zapas 10%. W przypadku powyższego przykładu będzie to: 24 x 110% = 26,4W. Wynik ten mówi nam o tym, że moc zasilacza nie powinna być mniejsza niż 26,4W.

Wskazówka - zasilaczy nie łączymy ze sobą. Należy więc wybrać jeden o wystarczającej mocy. W przypadku bardzo długich odcinków, dla których nie znajdziemy odpowiedniego zasilacza trzeba podzielić oświetlenie na mniejsze odcinki i do każdego zastosować oddzielne zasilacze.


Więcej informacji o tym jak dobrać poprawnie zasilacz led znajdziesz na naszym innym wpisie blogowym.

Jak poprawnie dobrać zasilacz do taśm LED

 

6. Zalety stosowania oświetlenia LED

Przede wszystkim oszczędzasz na rachunkach za prąd. Szczególnie w okresie zimowym, gdzie intensywniej korzystamy ze sztucznego oświetlenia. Oświetlenie LED to jedno z najtańszych źródeł światła. Poza tym jest bezpieczne, nie nagrzewają się tak jak tradycyjne źródła światła i nie zawierają szkodliwych substancji.

Oświetlenie to starcza na lata, dzięki swojej długiej żywotności. Taśmy LED są łatwe w montażu, nie zajmują wiele miejsca. Sprzedawana jest w rolkach 5 metrowych lub na metry. Taśmy można dociąć na mniejsze odcinki w miejscach do tego wyznaczonych. Elastyczność taśm sprawia, że można nimi oklejać półokrągłe powierzchnie.

 

Infografika opisująca zalety stosowania oświetlenia ledowego


Nasi dostawcy: