Druciane krzesła z metalu – ikony designu

05-02-2018

 

Białe druciane krzesła na tarasie 

Historia industrialnego krzesła

Czarne druciane krzesło

Krzesła z metalowej siatki należą do najbardziej uznanych osiągnięć nowoczesnego wzornictwa ubiegłego wieku. Ich industrialny szyk, doskonale komponujący się z każdą aranżacją, przeżywa obecnie swój renesans. Twórcą krzeseł z metalowej siatki był Harry Bertoia grafik i rzeźbiarz, który połączył swoje umiejętności rzeźbiarza z wiedzą o meblach i w 1952 r. stworzył kultowe Diamond Chair.

Genialny druciany mebel stworzył dopasowując stalową siatkę do kształtu ludzkiego ciała. Na tamte czasy było to całkowicie innowacyjne osiągnięcie, kiedy większość krzeseł była wykonywana ze sztywnego drewna. Gładkie, metalowe pręty formowane w kształt siatki, stanowiące rzeźbę mebla, okazały się hitem i zdobyły nieprzemijające uznanie projektantów i użytkowników. Stworzył on całą kolekcję metalowych siedzisk zaprojektowanych na tej samej podstawie.

Jednym z najważniejszych i chyba najpiękniejszych mebli XX wieku jest jego krzesło Diamond Chair. Nazwa pochodzi od harmonijnej, wręcz matematycznej konstrukcji krzyżowanych prętów przypominającej diament. Piękny fotel w kształcie diamentu wygląda bardzo delikatnie i lekko, ale jest konstrukcją mocną i wytrzymałą. Zamysłem Bertoia było stworzenie krzeseł wręcz niewidocznych. Tak mówił on o swoim projekcie: "Spójrzcie na te krzesła, są zbudowane głównie z powietrza, jak rzeźba." I tak też jest, są to krzesła, które swoją konstrukcją, nie zabierają wnętrzom przestrzeni, a wręcz nadają im lekkości. Ich druciana forma łączy się także z zaskakującym komfortem użytkowania.

Przeczytaj również inny nasz artykuł o industrialnych krzesłach - Industrialna magia metalowych krzeseł

 

Druciane krzesła i ich uniwersalność

Czarne druciane krzesła w jadalni przy okrągłym stole

Mimo swej metalowej konstrukcji krzesła są bardzo wygodne i doskonale wyprofilowane. Metalowa siatka została tak ukształtowana, że bardzo odpowiada anatomicznej budowie ludzkiego ciała i siedzi się na nim bardzo wygodnie. Krzesła te można zobaczyć we wnętrzach urządzonych niemal w każdym stylu. Ich uniwersalność sprawia, że w każdym wnętrzu sprawdzą się fantastycznie. Druciane krzesła, czy też krzesła z metalowej siatki pasują do każdego pomieszczenia, kuchni czy jadalni. Krzesła ustawione przy stole w jadalni dodadzą jej niezwykłego charakteru. Sprawdzą się też jako krzesło przy biurku, dzięki swej ergonomicznej budowie. Ich lekki wygląd sprawia, że ustawione nawet w ciasnym przedpokoju, nie przytłoczą wnętrza.

Dzięki temu, że krzesła z drutu są niemal przeźroczyste, możemy dowolnie dopasować je do naszego wnętrza, poprzez dekoracyjne poduszki lub narzucenie na siedzisko miękkiej skóry czy tkaniny. Krzesło, dzięki swojej metalowej konstrukcji, doskonale sprawdzi się jako mebel na tarasie, w ogrodzie czy na balkonie. Komfort użytkowania zapewnia poduszka na siedzisku wykonana z praktycznej ekoskóry.

Druciane krzesła mają już ponad 50 lat, a mimo upływu czasu są nadal projektem wciąż nowoczesnym i świeżym. Wyglądają fantastycznie i zapewniają stylowe i wygodne miejsce do siedzenia w każdej jadalni, salonie lub sypialni. Wprowadzone w latach 50 tych projekty stały się hitem i nadal są uznawane na całym świecie za ikonę współczesnego nowoczesnego wzornictwa. Druciane krzesła są tak ponadczasowe i mimo upływu lat zawsze będą w modzie.


Nasi dostawcy: