Jak dobrać krzesła do stołu?

02-07-2018

 

 

Obecnie w sprzedaży dostępna jest olbrzymia ilość różnych modeli krzeseł. Krzesła wykonane są z różnych materiałów, nie tylko drewna, ale tworzywa sztucznego, metalu i w różnych stylach. Co za tym idzie różnią się od siebie kształtem. Czym się sugerować wybierając krzesła do stołu? Sprawdź poniżej.

 

Wskazówki techniczne

uchwyty relingowe

Jeśli posiadamy już stół i chcielibyśmy dokupić tylko krzesła należy zwrócić uwagę na ich wymiary. Istotna jest szerokość krzesła. Sprawdźmy czy z łatwością zmieszczą się obok siebie np. 2 sztuki pomiędzy nogami w stole.

Zmierzmy również wysokość krzesła. Szczególnie jeżeli posiada ono wysokie podłokietniki. Wybierając odpowiedni model będzie można je swobodnie wsuną pod blat stołu.

Zwróćmy też uwagę na wysokość oparcia, aby nie było zbyt wysokie. Stół otoczony takimi krzesłami wygląda dość ciężko i optycznie zmniejsza pomieszczenie. Optymalnym rozwiązaniem będą krzesła z oparciami wystającymi około 20 cm ponad blat.

Aby osoba siedząca przy stole czuła się swobodnie, siedzisko musi znajdować się około 30 centymetrów poniżej blatu i około 40-49 centymetrów nad podłogą.

Ważne aby zwrócić uwagę nie tylko na kwestie techniczne, ale i estetyczne. Krzesła ze stołem powinny tworzyć spójną całość i współgrać z wystrojem naszego pomieszczenia.

 

Podejście estetyczne

W zależności od stylu stołu dobierzemy inny wzór krzesła. W loftowych, półfabrycznych wnętrzach, w których nieodzownym elementem są beton i stal, dobrze będą prezentowały się krzesła w szarości, czerni i ciemnym brązie.

Do drewnianego masywnego stołu z widocznym usłojeniem możemy wybrać metalowe krzesła w stylu industrialnym, warsztatowym. Przy takim stole możemy również ustawić krzesła z metalu z siedziskiem obitym ekoskórą lub tkaniną.

 

 

Do jasnych wnętrz w stylu skandynawskim wybierzmy krzesła drewniane lub z tworzywa sztucznego, ale zdecydowanie w jasnych odcieniach lub czerni. Dla osób ceniących sobie klasykę, idealnym wyborem do stonowanych wnętrz będą krzesła drewniane z tapicerowanym siedziskiem lub też i oparciem.

Eleganckie stoły w stylu glamour wymagają specjalnej oprawy. Pomimo, że same w sobie są piękną ozdobą salonu to warto zadbać, aby krzesła nie były mniej efektowne. Warto wybrać tutaj siedzisko tapicerowane np. aksamitem

 

 

Krzesła niekoniecznie identyczne

Wybór krzeseł zależy też od naszych upodobań. Nie musimy trzymać się utartych schematów i sztywnych kompletów. Wtedy nasze wnętrze będzie miało indywidualny charakter.

Z mody wychodzą już formalne, obite w tekstylia, sztywne krzesła do jadalni i idealnie pasujące do nich stoły. Coraz częściej wybierane są odważne połączenia, które mają podkreślić niepowtarzalność przestrzeni i indywidualność właścicieli.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą różnych modeli krzeseł w tym samym kolorze, wówczas krzesła na pierwszy rzut oka tworzą jedną całość, a jednak każde z nich to inny model.

Odważniejszym pomysłem jest łączenie różnych modeli, wzorów i kolorów krzeseł. Trend ten sprawia, że stół z krzesłami nigdy nie wygląda nudno. Zawsze można wymienić jedno, czy dwa krzesła bez konieczności kupowania całego kompletu.

Jeśli to rozwiązanie jest zbyt odważne, wybierzmy krzesła w tym samym stylu lub ten sam model, ale w różnych kolorach.

 

Podpatruj

Poszukajmy też inspiracji w magazynach wnętrzarskich lub w internecie, gdzie można znaleźć całe mnóstwo pięknie urządzonych wnętrz w różnych stylach. Nie musimy wiernie odwzorować modeli wszystkich mebli. Możemy się zainspirować i poszukać pomysłu na nasze wnętrze, bo liczy się pomysł i kreatywność, aby we wnętrzu wyrazić siebie.

Zawsze również możesz skorzystać z naszych podpowiedzi dotyczących wyboru krzeseł do swojego mieszkania sprawdź nasz inny artykuł na blogu - Tapicerowane krzesła w twoim domu

Nasi dostawcy: