Podnośnik HK Top - nowe okucie do frontów uchylnych

09-01-2020

Jak wygląda podnośnik Aventos HK Top

 

Podnośnik Aventos HK Top to unowocześniona wersja jego poprzednika Aventos HK. Zmienił się przede wszystkim jego wygląd - siłownik ma mniejsze wymiary. Jest bardziej kompaktowy - jego design został już kilkukrotnie nagrodzony. Nadaje się do zastosowania w każdego rodzaju meblach - kuchennych, pokojowych czy biurowych. W porównaniu z poprzednią wersją posiada kilka zintegrowanych funkcji:

 • jedną z nich jest funkcja bezpieczeństwa, która ułatwia montaż siłowników i ich obróbkę.
 • nowsza wersja posiada wbudowany ogranicznik kąta otwarcia, gdzie wcześniej dostępne były jako dodatkowy element. Szerokość otwarcia frontu ustawiana jest bezstopniowo.

Sam podnośnik działa sprawniej. Nawet duże i ciężkie fronty otwierają i zamykają się lekko - bez nakładu dużej siły. Zastosowana bezstopniowa funkcja stop zatrzymuje front na wybranej wysokości, który pozostaje cały czas w zasięgu ręki.

 

jakich frontów przeznaczone są podnośniki HK Top?

Siłowniki Aventos HK TOP przeznaczone są do mebli wyposażonych w front uchylny, którego:

 • jedną z nich jest funkcja bezpieczeństwa, która ułatwia montaż siłowników i ich obróbkę wysokość mieści się w zakresie od 205 do 600 mm
 • szerokość nie przekracza 1800 mm

Można je stosować do frontów drewnianych oraz do wąskich i szerokich ramek aluminiowych. Nadają się do frontów o grubości wynoszącej nawet 30 mm jak również do bardzo wąskich 8 mm frontów przy zastosowaniu specjalnego mocowania Expanto T. Jeden typ podnośnika to możliwość zastosowania go w wielu meblach. Zwłaszcza, że dostępne są 4 typy tego modelu o różnych mocach sprężyny - do małych i większych frontów.

 

Montaż i regulacja siłownika

Montaż i regulacja podnośnika Aventos

Bezpieczny i komfortowy montaż siłownika oraz jego prosta regulacja za pomocą wkrętów Torx sprawia, że możesz zamontować go samodzielnie w swoich meblach. Ważne, aby dokładnie wyregulować podnośnik odpowiednio do wagi frontu, wtedy będzie on zatrzymywać się na dowolnej wysokości oraz zamykać i otwierać bezproblemowo. Regulacji można dokonać w 3 płaszczyznach.

Zintegrowana funkcja bezpieczeństwa zapobiega przypadkowemu otwarciu ramienia podnośnika. Do każdego korpusu bez względu na jego wymiary pozycja mocowania okucia będzie taka sama.

Do wyboru dostępne są dwa rodzaje montażu siłowników - montaż na zamocowane wkręty euro (przed montażem należy zrobić otwory w korpusie szafki) lub montaż wkrętami do płyty wiórowej (bez konieczności wykonywania otworów wstępnych).

 

Technologie ruchu w podnośnikach HK Top

System podnośników Aventos do frontów uchwylnych dostępny jest w 3 wersjach:

 • Z wbudowanym systemem Blumotion, który zapewnia ciche i delikatnie zamykanie szafek. Front po opuszczenia zwalnia na końcu i domyka się bez zbędnego hałasu.
 • Z systemem Servo-drive, czyli elektronicznym wspomaganiem ruchu. Sprawdza się szczególnie wtedy, gdy front po otworzeniu znajduje się dosyć wysoko, a uchwyt bądź sama krawędź frontu jest poza zasięgiem naszych rąk. Po zamontowaniu elektrycznego otwierania i zamykania unikniemy takich sytuacji. Zamykanie odbywa się wtedy samoczynnie po naciśnięciu wyłącznika wbudowanego w korpus szafki na odpowiedniej wysokości. Front zamknie się cicho i delikatnie.

 • System Tip-On wbudowany w podnośnik przeznaczony do frontów, w których nie planujemy montować uchwytów lub zastosować jedynie uchwyty dekoracyjne. Otwieranie szafek odbywa się poprzez naciśnięcie frontu. Otwiera się on na tyle, aby wygodnie unieść go do góry. Przy zamykaniu musimy docisnąć go z powrotem.

 

Jak działa podnośnik Aventos HK Top

 

Przegląd podnośników Aventos HK Top

Do skompletowania pełnego okucia należy wybrać:

 • odpowiedni zestaw podnośników (o mocy pasującej do wielkości i wagi frontu)
 • komplet mocowań frontu
 • zestaw zaślepek

Do dobrania podnośnika należy określić współczynnik mocy - więcej informacji znajdziesz w poprzednim artykule o podnośnikach Aventos.

 

Wskazówka - przy zastosowaniu trzeciego siłownika współczynnik mocy zwiększy się nawet o 50%. Zastosowanie trzeciego siłownika zaleca się szczególnie przy szerokich korpusach co zapobiega ewentualnemu wyginaniu się frontu, gdy jest on otwarty.

 • model 22K2300 (22K2300T Tip-On) - 420-1610 LF (22K2310T mocowanie wkrętami Euro)
 • model 22K2500 (22K2500T Tip-On) - 930-2800 LF (22K2510T mocowanie wkrętami Euro)
 • model 22K2700 (22K2700T Tip-On) - 1730-5200 LF (22K2710T mocowanie wkrętami Euro)
 • model 22K2900 (22K2900T Tip-On) - 3200-9000 LF (22K2910T mocowanie wkrętami Euro)

Stosując siłowniki wyposażone w funkcję Tip-On (bezuchwytowego otwierania frontów) należy dodatkowo zastosować odbojniki krótkie lub długie. Mocuje się je we wcześniej przygotowanych nawiertach w korpusie lub można umieścić je w adapterach prostych lub krzyżakowych mocowanych do korpusu (druga opcja nie wymaga nawiertów otworów).


Nasi dostawcy: